Suositelkaa mulle lajia?

Mitä lajia voisi harraste / kilpailu -mielellä aloittaa vielä kolmekymppisenä kaveriporukassa? Jos lähtisi siitä liikkeelle, että perustaa oman seuran, niin ainakin on taattua pelaamaan pääseminen virallisissa kisoissa. Lajin pitäisi olla sellainen, että nousumahdollisuudet ihan Suomen terävimpään kärkeen on mahdolliset ainakin teoriassa.

2

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chaos

      Mistä moinen kiinnostus urheilun hupulle "tässä" iässä?

      Ultimatea nyt ainakin voi pelata divarissa ja SM-tasolla ihan helposti, Suomen ykköset taitaa olla 35 ikävuoden paikkeilla, tosin pelikokemustakin voi olla 10-15 vuotta.... Joillain kuitenkin vasta muutama vuosi. Riippuu paljon missä seurassa pelaa, missä on tarvetta lisäpelaajille jne. Monet porukat ottaa mielellään uusia pelaajia ja harrastelijaturnauksissa saa reeniä ja peliaikaa. Siitä sitten kohti divaria. Tokikaan et kertonut, missä päin vaikutat. PK-seudulla ja Tampereella toimintaa on eniten, mutta muuten siellä täällä ympäri Suomen.

      Se, pääseekö kovimpaan kärkeen, riippuu siitä kuinka hyvä/nopea olet omaksumaan uutta lajia, ja millainen lajitausta muuten on. SM-tasolla peluutetaan, joten parhaat ovat eniten kentällä.

      Eri seuroja kannattaa katsoa ultimate.fi -sivustolta. Pelikokemusta voi hakea peliporukoista ja pelata samalla divarijoukkueessa. Laji ei tosin ole Suomessa erityisen tunnettu, joten jos haluat mainetta, rahaa ja kunniaa, niin tästä lajista ei irtoa. Kiva harrastus, eniveis. Ei vaadi edes järin suurta rahallista panostusta. Seuran jäsenmaksu liiton jäsenmaksu lisenssi vakuutus (SM-tasolla).

      • chaos

        Täytyy sen verran lisätä, että kyllä sitä mainetta jonkin verran saa, mutta vain ultimate-piireissä. Mainetta saa, jos pääsee maajoukkueeseen. Silloin on todella Suomen ultimaten eliittiä. Harrastelijaturnauksissakin pääsääntöisesti tiedetään, jos vastustajan vahvistuksiin kuuluu maajoukkuepelaaja. Ja onhan se turnausvoitto aina mehukasta ja kovaa vääntöä harrastusporukassakin!

        Eli verrattain pienet piirit ultimatessa, siksi huipullekin on teoriassakin hyvinkin mahdollista päästä, kun vertaa vaikka huippusuosittuun lätkään tai fudikseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1978
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1390
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1163
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1042
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      48
      817
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      771
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe