Mitä lajia voisi harraste / kilpailu -mielellä aloittaa vielä kolmekymppisenä kaveriporukassa? Jos lähtisi siitä liikkeelle, että perustaa oman seuran, niin ainakin on taattua pelaamaan pääseminen virallisissa kisoissa. Lajin pitäisi olla sellainen, että nousumahdollisuudet ihan Suomen terävimpään kärkeen on mahdolliset ainakin teoriassa.
Suositelkaa mulle lajia?
2
127
Vastaukset
- chaos
Mistä moinen kiinnostus urheilun hupulle "tässä" iässä?
Ultimatea nyt ainakin voi pelata divarissa ja SM-tasolla ihan helposti, Suomen ykköset taitaa olla 35 ikävuoden paikkeilla, tosin pelikokemustakin voi olla 10-15 vuotta.... Joillain kuitenkin vasta muutama vuosi. Riippuu paljon missä seurassa pelaa, missä on tarvetta lisäpelaajille jne. Monet porukat ottaa mielellään uusia pelaajia ja harrastelijaturnauksissa saa reeniä ja peliaikaa. Siitä sitten kohti divaria. Tokikaan et kertonut, missä päin vaikutat. PK-seudulla ja Tampereella toimintaa on eniten, mutta muuten siellä täällä ympäri Suomen.
Se, pääseekö kovimpaan kärkeen, riippuu siitä kuinka hyvä/nopea olet omaksumaan uutta lajia, ja millainen lajitausta muuten on. SM-tasolla peluutetaan, joten parhaat ovat eniten kentällä.
Eri seuroja kannattaa katsoa ultimate.fi -sivustolta. Pelikokemusta voi hakea peliporukoista ja pelata samalla divarijoukkueessa. Laji ei tosin ole Suomessa erityisen tunnettu, joten jos haluat mainetta, rahaa ja kunniaa, niin tästä lajista ei irtoa. Kiva harrastus, eniveis. Ei vaadi edes järin suurta rahallista panostusta. Seuran jäsenmaksu liiton jäsenmaksu lisenssi vakuutus (SM-tasolla).- chaos
Täytyy sen verran lisätä, että kyllä sitä mainetta jonkin verran saa, mutta vain ultimate-piireissä. Mainetta saa, jos pääsee maajoukkueeseen. Silloin on todella Suomen ultimaten eliittiä. Harrastelijaturnauksissakin pääsääntöisesti tiedetään, jos vastustajan vahvistuksiin kuuluu maajoukkuepelaaja. Ja onhan se turnausvoitto aina mehukasta ja kovaa vääntöä harrastusporukassakin!
Eli verrattain pienet piirit ultimatessa, siksi huipullekin on teoriassakin hyvinkin mahdollista päästä, kun vertaa vaikka huippusuosittuun lätkään tai fudikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten611972Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241454Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73885
- 27869