Kävin joskus koulu -aikanani enemmän keilaamassa lähinnä paikkakuntani tarjoamilla ilmaisvuoroilla, ja olen kokeillut hohtokeilausta. Nyt olen etsimässä lajia kolmekymppisenä aloitettavaksi, jossa voisi kilpailla. Idea olisi haalia kasaan porukka, jonka kanssa perustaisi oman seuran, joka takaisi sen, että varmasti mahtuu joukkueeseen.
Minkälainen taso Suomessa on alemmissa divisioonissa tulosten osalta, en ole lainkaan seurannut niitä. Oma ennätykseni on vaivaiset noin 170 pistettä yhdessä sarjassa, mutta se on lähinnä kertatulos, pitkässä juoksussa saan kasaan 100130 pistettä ilman harjoittelua. En ole käynyt moneen vuoteen keilahallilla. Kaverini heittelevät samantasoisia tuloksia. Kannattaako näillä tuloksilla lähteä vielä kilpailemaan millekään sarjatasolle Suomessa?
Keilailusta
5
1039
Vastaukset
Ilman muuta ja ei muuta kuin keilaamaan... miksi ei?
- Rinnari
Seuran perustminen taitaa vaatia vähintään 6 rekisteröitynyttä keilaajaa. Tämä linee keilaliiton laittama raja. Ainakin sitä se oli vuosi, kaksi takaperin, jolloin selvittelin samaa asiaa.
Jos ei löydy noin montaa kaveria porukkaan, niin ainakin meidän seudulla seurat kärsivät ukkoutumisesta ja akkautumisesta, että niissä saattaisi joutua kisoja kiertämään vaikkei oikein haluaisikaan. - fbfbfdbbfbf
Tulos on niin radasta rippuvainen. Välillä kierää ihan miten sattuu, jos rataa ei ole öljytty tms.
Itsellä tulee joskus huonoimmillaan luokkaa 80 pistettä. Ennätys taisi olla 195 ja normaalisti tulee heiteltyä sitä 120-140, viimekerralla keskiarvo 3 kierrokselta(sarjaa) yli 145 per kieros. Sama vika mulla, kouluaikoina kävin usein, kun silloin sai opiskelijat radan puoleen hintaan, ainakin Hesan Ruusulan hallissa Töölössä. Vuosi sitten kävin hohtokeilaamassa Hesan Kampissa pari kertaa, huomasin että ei se pallo ole lähestulkoon niin painava enää... ja palloon saa vauhtia toisella tavalla kuin teininä! Osaan keilailun pistelaskun yms., mutta alemmista divareista en tiedä. Ite oon nukkunu keilailun EM-mitali kaulassa yhden yön, mutta ei kai siitä sen enempää, kun ei ollut oma mitali.....
- jdfbjsfdbgd
Valtakunnan sarjojen alimmalla sarjatasolla jos jokainen joukkueen jäsen heittää semmosta 165-170 luokkaa keskimäärin, niin saattaa jopa jo pärjätä, siis ei välttämättä jää viimeiseksi. Viime kaudella alin keskiarvo (per keilaaja), millä oma lohko voitettiin tuossa nelossarjassa oli 179,53. Paras keskiarvo oli 197,33. Lohkojen (20 kpl) viimeiseksi tulleiden keskiarvot vaihtelivat välillä 133,07-175,24. Toiseksi huonoin lohkohäviäjä keilasi keskiarvolla 156,15.
Ja jotta ei omaa lohkoa häviäisi, täytyisi olla toiseksi viimeinen -> toiseksi viimeisten keskiarvot vaihtelivat välillä 148,96-182,18.
Toki noissa VS-sarjoissa tulee keilattujen pisteiden päälle bonuspisteitä aina voitetuista sarjoista, taitaa olla 30pistettä/voitettu sarja/mies, eli 4-sarjan 4-miehisillä joukkueilla voitto bonus on 120.
Mutta yhteenvetona, mitä tuli jo alussakin mainittua, jos menestystä hakee, niin keskiarvon tulisi olla lähempänä tuota 170:ää. Ja jos nousua havittelee kolmossarjaan, niin keskiarvon tulisi olla siellä 190 hujakoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,814368Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242858Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262815Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1142527Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172489Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122228Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012180Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6372057Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka341998MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141985