Keilailusta

Kävin joskus koulu -aikanani enemmän keilaamassa lähinnä paikkakuntani tarjoamilla ilmaisvuoroilla, ja olen kokeillut hohtokeilausta. Nyt olen etsimässä lajia kolmekymppisenä aloitettavaksi, jossa voisi kilpailla. Idea olisi haalia kasaan porukka, jonka kanssa perustaisi oman seuran, joka takaisi sen, että varmasti mahtuu joukkueeseen.

Minkälainen taso Suomessa on alemmissa divisioonissa tulosten osalta, en ole lainkaan seurannut niitä. Oma ennätykseni on vaivaiset noin 170 pistettä yhdessä sarjassa, mutta se on lähinnä kertatulos, pitkässä juoksussa saan kasaan 100130 pistettä ilman harjoittelua. En ole käynyt moneen vuoteen keilahallilla. Kaverini heittelevät samantasoisia tuloksia. Kannattaako näillä tuloksilla lähteä vielä kilpailemaan millekään sarjatasolle Suomessa?

5

1008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilman muuta ja ei muuta kuin keilaamaan... miksi ei?

    • Rinnari

      Seuran perustminen taitaa vaatia vähintään 6 rekisteröitynyttä keilaajaa. Tämä linee keilaliiton laittama raja. Ainakin sitä se oli vuosi, kaksi takaperin, jolloin selvittelin samaa asiaa.

      Jos ei löydy noin montaa kaveria porukkaan, niin ainakin meidän seudulla seurat kärsivät ukkoutumisesta ja akkautumisesta, että niissä saattaisi joutua kisoja kiertämään vaikkei oikein haluaisikaan.

    • fbfbfdbbfbf

      Tulos on niin radasta rippuvainen. Välillä kierää ihan miten sattuu, jos rataa ei ole öljytty tms.

      Itsellä tulee joskus huonoimmillaan luokkaa 80 pistettä. Ennätys taisi olla 195 ja normaalisti tulee heiteltyä sitä 120-140, viimekerralla keskiarvo 3 kierrokselta(sarjaa) yli 145 per kieros.

    • Sama vika mulla, kouluaikoina kävin usein, kun silloin sai opiskelijat radan puoleen hintaan, ainakin Hesan Ruusulan hallissa Töölössä. Vuosi sitten kävin hohtokeilaamassa Hesan Kampissa pari kertaa, huomasin että ei se pallo ole lähestulkoon niin painava enää... ja palloon saa vauhtia toisella tavalla kuin teininä! Osaan keilailun pistelaskun yms., mutta alemmista divareista en tiedä. Ite oon nukkunu keilailun EM-mitali kaulassa yhden yön, mutta ei kai siitä sen enempää, kun ei ollut oma mitali.....

    • jdfbjsfdbgd

      Valtakunnan sarjojen alimmalla sarjatasolla jos jokainen joukkueen jäsen heittää semmosta 165-170 luokkaa keskimäärin, niin saattaa jopa jo pärjätä, siis ei välttämättä jää viimeiseksi. Viime kaudella alin keskiarvo (per keilaaja), millä oma lohko voitettiin tuossa nelossarjassa oli 179,53. Paras keskiarvo oli 197,33. Lohkojen (20 kpl) viimeiseksi tulleiden keskiarvot vaihtelivat välillä 133,07-175,24. Toiseksi huonoin lohkohäviäjä keilasi keskiarvolla 156,15.

      Ja jotta ei omaa lohkoa häviäisi, täytyisi olla toiseksi viimeinen -> toiseksi viimeisten keskiarvot vaihtelivat välillä 148,96-182,18.

      Toki noissa VS-sarjoissa tulee keilattujen pisteiden päälle bonuspisteitä aina voitetuista sarjoista, taitaa olla 30pistettä/voitettu sarja/mies, eli 4-sarjan 4-miehisillä joukkueilla voitto bonus on 120.

      Mutta yhteenvetona, mitä tuli jo alussakin mainittua, jos menestystä hakee, niin keskiarvon tulisi olla lähempänä tuota 170:ää. Ja jos nousua havittelee kolmossarjaan, niin keskiarvon tulisi olla siellä 190 hujakoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      147
      3664
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      95
      3594
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3143
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2490
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2152
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      25
      1357
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      94
      1194
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1051
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      978
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      957
    Aihe