Eurooppaan ennustetaan tavallista lauhempaa talvea
http://www.ess.fi/uutiset/ulkomaat/2013/12/04/eurooppaan-ennustetaan-tavallista-lauhempaa-talvea
http://www.ess.fi/uutiset/ulkomaat/2013/12/04/eurooppaan-ennustetaan-tavallista-lauhempaa-talvea
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jääkauden alkamiseen on vielä 26 päivää. Annetaan jääkausialarmisteille vielä mahdollisuus. Sitä ei koskaan tiedä, että voiko lunta sittenkin sataa 26 päivässä kilometrin verran (38,5 m päivässä).
Mutta oikeasti! Denialistit pitävät näitä huuhaahörhelöitä ja jääkaudella pelottelijoita uskottavimpina tietolähteinä, kuin oikeaa tiedettä. Tervejärkiset tietävät oikeasti mitä hölinää vilpoisten jääkausituulahdusten pelottelu on.
Jos luet uutisesi - joka on julkaistu monessa eri mediassa (lähde: STT, Reuters) - tarkkaan, huomaat ettei sisältö vastaa otsikkoa. Kyseessä siis kaksi ennustelaitosta. Toinen sanoo: "Joulukuu on vielä keskimääräistä kylmempi" "Yhtiön mukaan tammikuu saattaa tosin olla Pohjois-Euroopassa VIELÄ joulukuuta kylmempi" Joten jos helmikuu olisi keskimääräinen tai hieman lämpimämpi, olisi koko talvi kuitenkin normaalia kylmempi Pohjois-Euroopassa. Yhteenvetona: toisen mukaan normaalia lämpimämpi, toisen mukaan normaalia kylmempi. Fifty/fifty eli sama, jos kolikkoa heittäisi, koko uutinen yhtä tyhjän kanssa.
Juu mutta pointtihan on Happipullon meille todistama jääkausi 1.1.2014 ---------------
Happipullon laskin oli varmaankin rikki ja sen johdosta laskelmiin tuli noin 10000 vuoden pilkkuvirhe. Joten taas kerran osoitettiin, ettei lämpöalarmistit tienneet oikeasta tieteestä mitään.