kertokaa tekin hyvä ohje

leipurimuori

Minä teen karjalanpiirakoiden kuoritaikinan aina näin niin ei tule sitkeitä. 2dl kylmää vettä, 1tl suolaa, 2tl oliiviöljyä, 1,4tl hiivaa, 1dl puolikark.vehnäjauhoja, 1dl täysjyvävehnäjauhoja, 2,5-3dl täysjyväruisjauhoja. Kaikki aineet sekaisin ja eikun leipomaan ihania piirakoita. Tietenkin edellisenä iltana on keitetty riisipuuro valmiiksi.

7

244

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parempi makukin

      Mihin sitä hiivaa tarvitaan? Ei tuu sitkeetä kun ei vaivaa. Pelkät ruisjauhot riittää..

    • Karjalanpiirakat

      syödäänkin lämpiminä ja voidellaan tai kastetaan voi vesi seoksella,laitetaa lautaselle voipaperi alumiinpaperiin ja lopuksi kiedotaan koko paketti isoon froteepyyheliinaan. Tulee pehmyt kuori ja hyvänmakuiset.

    • leipurimuori

      Minusta ovat todella hyviä piirakoita tuolla ohjeella tehtyinä, niin tulen tekemään jatkossakin. Eilen paistoin viimeksi ja veljeni perhe ihastui myös niihin ja pyysi paistamaan heille jouluksi 100 piirakkaa ja minähän paistan. Tehköön muut miten tykkäävät.

      • 87687g9p

        siis, jos tykkäät omasta reseptistäsi, niin miksi kyselet muiden mielipidettä ja moitit? leipurimuori.


    • "naapurikin"

      totesi olipa muorilla hyvä "piirakka" meinaan ripsipiirakka.

    • leipurimuori

      Pyydän sydämestäni anteeksi kun laitoin tuon ohjeen.

    • On monenlaista

      Älä turhaan pyytelöe anteeksi. Näitä asiallisia viestejä on mukava lukea. Pitää vaan ymmärtää, että on paljon ihmisiä, joilla ei ole elämässään oikein mitään rakentavaa eikä ystäviä, joten täällä voi pahaa mieltänsä purkaa nimimerkin suojissa.
      Jatka sinä vain leipomista ja reseptien jakelua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10865
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8137
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      141
      3612
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3504
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2489
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      1991
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1776
    Aihe