Elintarvikeväri asiaa

SugarScrub

Moikka! minulla olisi pieni kysymys elintarvikeväreistä! tässä tulee:
Värjääkö se ihoa tai tuleekö mitään reaktioita siitä?
olisi kiva jos vastaisitte

3

2749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • välilläonväliä

      Yleensä ne on turvallisia käyttää - tossa vähän lisää tietoa http://fi.wikipedia.org/wiki/Elintarvikeväri.

      Elintarvikevärit ovat vesiliukoisia, joten ne eivät värjää ihoa sen pahemmin kuin esim. punajuuri tai kurkuma. Synteettisten värien sijasta voi käyttää kasviksista, hedelmistä, marjoista tai mausteista saatavaa väriä. Ainoastaan sininen väri on tehtävä elintarvikeväreillä - sitä ei ole luonnossa yleisesti.

      Toki kasvien mehuista saatava väri myös maistuu joskus voimakkaastikin, mutta esim. punajuuren mehu ei ole maultaan mitenkään voimakas.

    • Atsot pois

      Leivontahyllyiltä myytävät värit ovat ns ulkomaalaisia ja siellä ulkomailla käytetään paljon atsovärejä. Suomessa makeisteollisuus luopui niistä jo 90-luvulla. Älä ainakaan lapsille tarkoitettuihin tuotteisiin käytä atsovärejä.

      • fazzs

        ne tuli laillisiksi suomessa kun liityttiin EUhun! ja suomessa myydään atsovärillisiä karkkeja, Esim Twizzlers ja Skittles ja M&M


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1672
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      898
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      862
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      862
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      849
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      793
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      779
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      735
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      730
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      720
    Aihe