Päänsärky valkosipulista?

17999

Mietiskelin tässä vain, että tuleeko muille pää kipeäksi valkosipulista? Hedari ei ole semmoinen tavallinen, vaan jotenkin tunkkainen tunne koko päässä. Tunne tulee ainoastaan valkosipulista.

8

9820

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BLOOD IS LIFE

      Mulle siitä tulee kurkkukipu

    • sipulinen

      Ei särje päätä, mutta tulee uni jos syön raakaa valkosipulia. Päiväunille sitten vaan, Jos on jo flunssa, se on hyväksikin.

    • simppelisiblis

      Tuleeko hedari kaikista valkosipuleista - oletko kokeillut erilaisia eli esim. ykskyntistä, suomalaista luomua jne.. eri tavoin valmistettuna - raastettuna, puristettuna, raakana, uunissa paahdettuina jne..

      Jos pidät valkosipulin mausta niin kokeile valmistaa se eri tavoin käyttäen eri tuottajien tuotteita ja löydä se itsellesi sopiva. Kuten kaikkien kasvien kanssa niin lajikkeella, lannoituksella, kasvuolosuhteilla ja varastoinnilla on merkitystä niin maun, rakenteen kuin sipulin sisältämien ainesosien suhteen -löydä siis se itsellesi sopiva.

      Jos taas et alunperinkään pidä valkosipulin mausta tai saat oireita sitä syötyäsi niin heivaa se yrtti pois ruoastasi. Ihmiset reagovat eri ruoka-aineksiin eri tavoin - esim. makean paprikan sisäpinnan verkkokalvo voi aiheuttaa joillekin ihmisille vatsavaivoja kuten närästystä, ilmavaivoja, ripulointia jne..

      Itse en yleensä kärsi edes voimakkaan sipulin leikkaamisesta mitenkään, mutta inhokki löytyy myös minulta ja se on fenkoli - trendikasvis, jota käytetään kaikessa ruoassa nykyään. Olen kokeillut sitä eri tavoin valmistettuna, mutta se ei vain toimi minun makuuni - ainoastaan kämppä haisi anikselta kauan ja siitä en pitänyt.

      Silti jokin sai myös minun elimistöni hälytystilaan aikoinaan eli heitin naga-chilin hienonnettuna kuumaan öljyyn liesituulettimen ollen pois päältä ja sain vasten kasvoja sellaisen kaasuhyökkäyksen, että olin vartin pois toiminnasta - kakoilin, yskin, silmät vuosivat vettä, mutta toivuttuani ja ruoan tehtyäni maku oli hyvä.

      Erilaiset kasvikset ja yrtit aiheuttavat ihmisille erilaisia oireita, joten vain kokeilemalla löytää omat rajansa ja mikä ei sovi niin heivaa sen pois vaikka resepti muka sitä vaatisi.

      Yksi päänsärkyä aiheuttava mauste on muskottipähkinä, joka on käytännössä myrkkyä, mutta näin jouluaikaan vaikeasti vältettävä.

      Yksi suosikki resepteistäni on simppeli sipuli/valkosipuli- pasta eli pastan kiehuessa pannuun runsaasti öljyä, hienonnetut sipulit ja valkosipulit öljyyn kuullottumaan, vähän suola ja peppaa päälle, pastan kypsyttyä valuta pasta, kaada pannulta sipulit ja öljy pastan sekaan, sekoita ja tarjoile tomaatti/sipuli-salaatin oheen vähän parmesania tai mustaleimaista ripotellen raasteena pastan pinnalle. Hyvin simppeli, mutta myös hyvin maikas.

    • kuolavaluu

      Minulla herkku sipuirenkaat ja valkosipulia pannulla oliiviöljyssä hauduttaen. Maustan pippuria suola ja loraus hunajaa, ruisleipää siivu laapin sillä pannun laitan lautaselle ja kaadan sipuli mössön siivuille, kaavin myös rasvan syön veitsellä ja haarukalla. Tämä oli herkkuni 1960-luvulla, muistolle joskus teen yhä.

    • Tehera

      Minulle tulee päänsärky valkosipulista. Melkein kaikki einekset sisältävät valkosipulia, sen vuoksi valmistan kaikki ruoat itse. Leikkeleet pitää tarkistaa mitä mausteita niissä on jopa suolakurkut on maustettu valkosipulilla. Toivoisin että pakkauksissa oli selvä merkintä ,että sisältää valkosipulia.

    • kaspaskis

      Mällissäsi on valkosipulin maku kuulin naapurin rouvan sanovan miehelleen. Kuulin myös että mustamakkara aiheuttaa kateutta. Onko heidän puheissa perää?

    • Anonyymi

      älkää syökö valkosipulia.. jos on pakko ni harvoin.. noi kiinalaiset valkosipulit on myrkytettyjä ja valkosipuli on muutenki myrkyllinen ihmiselle. !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      90
      1458
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      47
      1003
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      15
      886
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      838
    5. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      82
      758
    6. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      92
      741
    7. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      728
    8. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      727
    9. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      687
    10. 68
      672
    11. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      664
    12. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      59
      662
    13. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      651
    14. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      12
      645
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      585
    16. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      576
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      557
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      544
    19. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      147
      528
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      525
    Aihe