Missä iilimatoja.

Blood leechy

Moi. Tuli mietittyä, että tietääkö kukaan missä lammissa tai järvissä elää verijuotikkaita (iilimatoja)? Puhetta olisi, että Hämeessä, Ahvenanmaalla ja Läntisessä suomessa. Uteliaisuuttani tahtoisin tietää tarkat paikat jos joku sattuu tietämään.

4

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyi yök, en syö

      En tiedä, mutta meidän mökillä (Hämeessä) on hevosjuotikkaita. Ne verijuotikkaat taitavat nykyään olla aika harvinaisia?

      • blood leechy

        Kyllä, verijuotikas on nykyään suomessa harvinainen.
        Harmitonta hevosjuotikasta löytää ainakin monesta juoksemattomasta lammesta.
        Verijuotikasta en ole koskaan nähnyt ja siksi kiinnostus.


      • ent.mökkeilijä
        blood leechy kirjoitti:

        Kyllä, verijuotikas on nykyään suomessa harvinainen.
        Harmitonta hevosjuotikasta löytää ainakin monesta juoksemattomasta lammesta.
        Verijuotikasta en ole koskaan nähnyt ja siksi kiinnostus.

        Sellainen paikka Lohjalla kuin lehmijärvi. Ainakin joitakin vuosia sitten oli, nykytilannetta en tiedä. Sijaitsee läntisessä suomessa.


    • åland

      Muistan että lapsena niistä peloteltiin aina, mutta nyt tulee mieleen vain yksi kerta että olisin niitä nähnyt itse ja se oli 70-luvulla tuttujen mökillä järvessä jossain Hämeessä. Oletan että niistä olisi ollut myös Lounaisrannikolla, koska muistan että ruotsiksi nimi on blodigel siitä kun ruotsinkielinen serkkupoikani niillä pelotteli.

      Nyt kuulema enää Ahvenanmaalla pienissä lammissa niitä voisi olla. Storby träsk Eckeröllä, Syllöda träsk ja Kvarnsjö Saltvikissa olisi sellaisia paikkoja. Mielenkiintoista on että Ahvenanmaan postin mukaan elävien eläinten - paitsi verijuotikkaiden - lähettäminen on kiellettyä. Hmmm?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7582
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5199
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2690
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      271
      2318
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      91
      2240
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      70
      2092
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      567
      2075
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1126
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1097
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      68
      1088
    Aihe