Mistä johtuu se että suomalaiset katsoo vain niitä lajeja joissa menestytään, esim salibandyn mm-kisoissa alkaa hirveä salibandy "fanitus" kun ollaan päästy väli-eriin ja finaalin jälkeen lajin katsominen loppuu. Itse tykkään jalkapallosta ja jääkiekosta yhtä paljon ja ihmettelen joskus kun jengi kysyy et mitä urheilua tykkäät katsoa ja sanon että lätkää ja futista ja jengi kysyy sen jälkeen että "miksi katot futista eihän suomi menesty siinä" tai että "no montako maailmanmestaruutta futiksessa suomella on". Mistä johtuu tämä suomalaisten gloryhunttaus, sm-liigankin katsojakeskiarvot on tosi alhaiset, jyväskylässäkin on yli 130 000 ihmistä ja silti jypin katsojakeskiarvo on vain 3719 katsojaa per ottelu. Ja joku on joskus vielä sanonut että suomalaiset on muka urheilukansaa. Menestyshullu kansa me ollaan
suomalaisten "gloryhunttaus"
taaaaarrrraaaabbtttt
1
253
Vastaukset
- kaikki liikunta ok
Eiköhän kaikki muutkin kuin suomalaiset katso niitä lajeja, joissa menestyy. Itse asiassa moni katsoo kuitenkin niitä lajeja, joita televisioidaan. Jääkiekko alkaa olla liikaa massaviihdettä joukkotappeluineen, futis on vielä suht reilua peliä.
Ja usein on hyvä syy vetää kova känni jossain menestyslajissa pelin aikana ja "fanittaa" tosissaan. Iso osa ei ole edes kiinnostunut itse urheilusta tai lajista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä881755Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2731638Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881416Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1731330- 57935
- 50908
- 66894
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em67889Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40881Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48848