Mistä tunnistat pelimiehen?

Tuomitsija26

Mistä sinä tunnistat pelimiehen treffeillä tai nettitreffeillä? riittääkö perusteluiksi se jos mies esittelee paidattomia kuvia profiilissaan ja omaa suuren naisystävälauman tai kuvissa näkyy paljon naispuolisia ystäviä? itse nykyään "tuomitsen" pelimieheksi sekä näiden piirteiden perusteella että myös sen jos mies on muka hakevinaan vakavaa suhdetta, mutta pitääkin myös samaan aikaan kaverinaisia joiden kanssa on seksiä. Ei kovinkaan "reilu peli" omasta mielestäni. En myöskään usko enää siihen että ihminen voisi muuttua jos ei täysillä halua muuttua. Mielipiteitä?

24

743

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+7

      netissä tunnistat helposti, kun teet 2 vähän saman tapaista profiilia ja jos saat saman viestin samalta tyypiltä molemmille.

    • Dino Rex

      "itse nykyään "tuomitsen" pelimieheksi sekä näiden piirteiden perusteella että myös sen jos mies on muka hakevinaan vakavaa suhdetta, mutta pitääkin myös samaan aikaan kaverinaisia joiden kanssa on seksiä. Ei kovinkaan "reilu peli" omasta mielestäni."

      Aika kauhee logiikka. Terve mies haluaa seksiä, vaikka olisikin vakavalla mielellä liikkeellä. Onko se sitten parempi että mies katselee kotona pornoa siihen asti että löytää "sen oikean"? Sellainen mies, jonka seksielämä on rajoittunut omaan käteen esim. viimeiset kolme vuotta, harvemmin näyttää kauhean viehättävältä naistenkaan mielestä.

    • Mieluumminnytsinkku

      Dino rex, eikö voi olla normaalia parisuhdetta ja sen jälkeen "tahtomattaan" sinkkuna hetken kunnes löytää oikean oloisen uuden kumppanin? itse en ymmärrä niitä miehiä jotka tarvitsevat esim. 5-10 kaverinaista seksiin eivätkä halua rakentaa parisuhdetta uuden naisen kanssa mutta väittävät silti niin, silloin kutsun heitä pelimiehiksi. Sitten sellaiset miehet usein kertovat minulle että hakevat muka "vain vakavaa" seurustelusuhdetta, no miksi se suhde ei sitten ole onnistunut jonkun niistä kaverinaisista kanssa? en näe tässä kovin paljon järkeä. Ehkä joku toinen voisi ymmärtää, ehkä sellainen nainen joka pitää myös miehiä seksikaverina kunnes löytää "sen oikean" jostain toisesta, itse en sellaista harrasta niin toivon miehen käyttäytyvän samanlailla kuin itsekin. Tietysti on eri asia jos mies on ollut suhteessa ja hakee uutta suhdetta, sitä vastaan minulla ei ole mitään. En vain ymmärrä niitä jotka väittävät hakevansa "vain vakavaa suhdetta" kun pitää myös kaverinaisia olla seksiseurana, eihän suhteesta silloin voi koskaan tulla vakavaa.

      • mies32

        Sen ymmärrän, ettet tuollaista miestä halua, mutta muuten logiikkasi kusee. Voi olla, ettei niiden "kavereiden" kanssa vaan kemiat kohtaa riittävästi sitoutumista varten. Se ei tarkoita, etteikö kenenkään kanssa voisi kohdata. Mutta sitä kohtaamista odotellessa voi aikansa kuluksi panna kavereitaan.


      • Aikuinen nainen
        mies32 kirjoitti:

        Sen ymmärrän, ettet tuollaista miestä halua, mutta muuten logiikkasi kusee. Voi olla, ettei niiden "kavereiden" kanssa vaan kemiat kohtaa riittävästi sitoutumista varten. Se ei tarkoita, etteikö kenenkään kanssa voisi kohdata. Mutta sitä kohtaamista odotellessa voi aikansa kuluksi panna kavereitaan.

        Ja sama pätee naisiin!


      • Dino Rex

        No ne naiset ei silloin vain kiinnosta riittävästi, että ne kelpaisi parisuhteeseen. Voi joutua odottamaan pitkäänkin, että löytää sopivan naisen, useimmissa kauniissa naisissakin kun on joku isompi vika.


      • 12-12
        Dino Rex kirjoitti:

        No ne naiset ei silloin vain kiinnosta riittävästi, että ne kelpaisi parisuhteeseen. Voi joutua odottamaan pitkäänkin, että löytää sopivan naisen, useimmissa kauniissa naisissakin kun on joku isompi vika.

        Jos täydellistä odottaa, ei koskaan pariudu.


      • Dino Rex
        12-12 kirjoitti:

        Jos täydellistä odottaa, ei koskaan pariudu.

        Jos täydellisyydestä puhutaan, voin pistää oman listan tähän:

        kaunis (ja juurikin omaan silmään a-luokkaa)
        hoikka
        kiinnostunut ympäröivästä yhteiskunnasta
        hyvä yleissivistys
        kunnianhimoa
        vähintään kohtalainen itsetunto (ei taipumusta mustasukkaisuuteen, toisten turhanpäiväiseen syyttelyyn, itseinhoon tms.)
        naisellinen käytös
        hyvät perhearvot
        siedettävä huumorintaju
        ymmärtää milloin itse on väärässä tai käyttäytyy lapsellisesti ja osaa pyytää anteeksi

        Tuollaisia naisia on, mutta ei toki joka päivä tule vastaan. Mitä luulet, kannattaako jostain noista tinkiä vai mieluummin odottaa pari vuotta että löytää hyvän pakkauksen?


      • 23 9

        Miksi olet edes lähtökohtaisesti kiinnostunut jostakusta joka pyörittää 5-10 naista kerralla?


    • kipinästä sen tietää

      Jos miehen kanssa on kipinää ja kemiaa = pelimies.

      Jos mies on tylsä ja kipinätön = kunnon mies.

    • Etäisyysmittari

      Ei sellaista tunnista.

      Sellainen voi olla jo reilu 20 v. vasta vauhtia ottava baariruusu.
      Sellainen voi olla n 30 vuotias edelleen baariruusu, jolla on naama pöhöttynyt, kaikki naiset tietää tämän luuska-ukoksi, joten pyytävät häneltä suoraan ja mies antaa kaikille pyytäville. Tällaisella on ongelmaa itsehillinnässä lähes joka alueella. Kaikkea pitää olla pergeleesti.

      Sellainen voi olla (tää oli ehkä loukkaavin) kiltii nörttimies, joka omien sanojensa mukaan on yksin viihtyvä, viettäää terveellistä elämää, eikä naiset kuulemma kiinnostu hänestä. Tyyppi on yltiö kohtelias ja huomioiva, erittäin hurmaava ja älykäs. Paljastuu että hän on edelleen sinkku mukavuussyistä, tarjouksia sataa jokaisella some-aluastalla ja hän myös tarttuu tarjouksiin. Ei aikomustakaan sitoutua ja valheiden/ selitysten määrällä ei ole rajaa.

      Sellainen voi olla perheellinen. Vaimo synnärillä ja mies humputtelee baarissa/ naapurin kotibileissä saalistamassa.

      Vastaeronnut (omien sanojen mukaan) asustelee tilapäisesti hotellissa ja kertoo yksinäisen/ hylätyn nyyhkytarinaa. VAATII lohdutusta itselleen, "olenhan minä velvollinen vähäisempänä ihmisenä antamaan sitä hänelle" - kuulemma.

      Siksikään viisarini ei värähdä ihan vähällä. Kaikkea on jo kuultu. Tyyppiä voi hyvin pitää käsivarren mitan päässä -- aika pitkään ja yritän saada selvää paljonko tulvasta on valhetta. Sitten mietin onko sillä väliä ja millä asialla hän on? Pelkkä käyttäminen ei kiinnosta, eikä leikit kiinnosta.

      Pelatkoon ne leikkejään joilla ei ole sydäntä.
      En etsi isää lapsilleni, mutta mitä mä teen valehtelijalla?
      Tietyt arvot pitää olla tai pääse edes porstualle koputtelemaan.

      • 6+9

        Itse vaadin sen verran naiselta, että on tajunnut tuon asian ennenkuin on niitä lapsia tehnyt.


      • 6-9
        6+9 kirjoitti:

        Itse vaadin sen verran naiselta, että on tajunnut tuon asian ennenkuin on niitä lapsia tehnyt.

        Vaadi pois. Hyvää tekee vaatiminen. Eiks ookin kivempaa vaatia mielikuvitusnaiselta asioita kuin tutustua oikeisiin ihmisiin?


    • bnkmk

      Tuttu mies sanoi, ettei pelimiestä tunnista kuin jälkikäteen. Hän voi tapailla ilman seksiä vaikka 3 kk, jolloin nainen jo luulee olevansa seurustelusuhteessa, ja sitten kun saa seksiä, menettää kiinnostuksen ja häipyy. Tietenkään mies ei ole ilman seksiä sitä aikaa, vaan hänellä on monta naista meneillään yhtä aikaa.

    • P:mies

      Pelimies on mies jolla on taitoa toimia oikein sosiaalisissa tilanteissa, jolloin kaikki vaikuttaa sujuvan kuin elokuvissa. Jos pelimiehen määrittelee näin, Tunnistat hänet siis siitä, että pidät häntä viehättävänä!

      Ja kyllä, viehättävien miesten elämässä on naisia, joten todennäköisesti niitä on myös facekuvissa!

    • Dino Rex

      Tässä lienee vähän sellainen juttu kuin naisen ego. Jos nainen ei itse kelpaa Niko-naistenmiehelle tyttöystäväksi, niin naisen on helpompi ajatella, että Niko ei halua tyttöystävää ollenkaan, kuin ajatella että hän vain haluaa jonkun paremman kuin minä.

    • käsittämätönmaailma

      No mitäpä jos nainen näyttää Megan Foxilta, on hyvät perhearvot, on mukava ja yleissivistys eikä silti "kelpaa"? tällöin on useimmiten kyse pelimiehestä, jos miehelle ei riitä mikään eikä kelpaa kukaan ja hakee aina uusia. Tietenkään pelimies ei naiselle koskaan myönnä että haluaa aina vain enemmän, erilaisia ja uusia naisia. Asia selviää useimmiten vasta jälkeenpäin. Olen tuntenut tälläisiä miehiä, olivat ulkomaalaisia ja kaikki ovat sinkkuja nyt vuosienkin jälkeen, niin koska heille ei vain kukaan kelpaa elämänkumppaniksi. Joskus ne pelimiehet tulevat uudelleen yrittämään niitä ex-tyttöystäviään jotka he ovat hylänneet tai jotka ovat hylänneet heidät. Jokainen saa elää niin kuin haluaa, mutta ymmärtää ei tarvitse.

      • lottamari.

        Sitoutumiskyvyttömiä narsisteja, niistä pelimiehissä on kysymys.


    • Bobby Sands

      Pelimiestä ei ehkä tarvitsekaan tunnistaa nettitreffeillä, tai ekalla tapaamisella, mutta tapailun kestäessä hyviä merkkejä pelimiehestä voipi olla runsas alkoholin käyttö, eli mies on usein kännissä. Jotkut bilettää jatkuvasti ja on koko ajan menossa ja toiset ryyppää ihan yksin kotonakin.
      Noh, alkoholismi ei nyt ole yksi yhteen pelailun kanssa, mutta aika moni pelimies on päihdeongelmainen, tai käyttää alkoholia ainakin viikottain.

      Toinen hyvä merkki pelimiehestä on epäluotettavuus. Tai, no alussa se on varmasti tosi luotettavan oloinen ensimmäisillä parilla-kolmilla treffeillä, mutta siinä vaiheessa, jos alat näyttää miehelle ihastumisen merkkejä, hän huomaa sen ja alkaa pitää naista itsestäänselvyytenä. Voi mennä viikko, tai parikin välillä, ettei miehestä kuulu mitään. Yleensä kännissä ottaa sitten yhteyttä. Tapaamisia perutaan vuorokauden sisällä ennen tapaamista, tai ei vain ilmaannuta paikalle.

      Pinnallisuus ja bimbomaisuus myös on pelimiehen merkki. Pinnalliset mielipiteet ja puheenaiheet...

      Pelimies on myös sellainen, että alkuvaiheessa se yleensä vie ja aika vahvasti. Tapailun alkuvaiheessa pelimies ei ole yleensä passiivinen, vaan hän vaikuttaa kiinnostuneelta ja tietävän, mitä hän haluaa ja mieheltä, joka ottaa mitä hän haluaa. Seksi on pelimiehellä yleensä mielessä jo alkumetreiltä alkaen ja hän myös saa sitä naiselta.
      Pelimies on tapailun alkuvaiheessa kaikinpuolin määrätietoinen ja itsevarman oloinen tapaus.

    • Pelimies.

      ÄLY ja Valhe.

    • 123.

      Kutsu johonkin sitä.ei se mee sun kaa.

    • PELLE:

      Vain sänkyyn.... HYI......

    • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

      joo tollanen on se pelimies huvitttavinta on se että sellainen likellä 40vuotta oleva melko isokalja mahainen äijä mikä pelleilee akkojen kanssa!!kuvailee itestään kuvia juuripa silleen että näyttäs komeelta tapaukselta kuvailee jopa nettiinkin videoo eka ja vika kerta ku tollasiin sekaannun täyspäiväinen akkojen naurattaja kusettaja oikeen adoniksen irvikuwa

      • zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

        treffisivuilla lukee ei lapsia ja tolla on vissiin 3kappaletta niitä 2erinumeroa jos ei jopa kolme mikä se sellainen mies on joka ei lapsiaan mainihde? siitä jo näkee mitä se on ukkojaan mä jo alkuun selvitin mitä se on ukkojaan onneksi netti kivasti löysi tietoa siitä !!raukka parka itkee sinkkuutaan tuo ukko ei kyllä koskaan tule löytämään ketään tuolla pelillä taikka sitten se etsii jotain ikäloppu puumaa miltä voi rahat lypsää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      100
      2603
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1616
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      1002
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      43
      897
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      117
      876
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      736
    Aihe