Onko se ihan mahoton tehtävä vastata, kun työnhakija lähettää sähköpostia, jossa kyselee töitä? Näköjään on. Tuntuu ihan pelleltä lähettää sähköposteja, jossa kyselee yrityksen nykytilasta ja että olisiko mahdollista palkata uutta työvoimaa yms. ja sitten ei saa minkäänlaista vastausta.
Ei siinä kauaa kestäisi kun naputtelisi "Kiitoksia mielenkiinnosta yritystämme kohtaan, mutta emme ole tällä hetkellä palkkaamassa uuttatyövoimaa...". Vai tuleeko noita työkyselyitä todellakin niin paljon, että sähköpostit tukkeutuu niistä, eikä pystytä vastamaan?
Ei siinä kauaa kestäisi kun naputtelisi "Kiitoksia mielenkiinnosta yritystämme kohtaan, mutta emme ole tällä hetkellä palkkaamassa uuttatyövoimaa...". Vai tuleeko noita työkyselyitä todellakin niin paljon, että sähköpostit tukkeutuu niistä, eikä pystytä vastamaan?
Vastaukset 12
Vanhimmat
hillä ei ole aikaa tehdä sinusta yrityksensä
Niin tota nykyajan meininkiä, mitään ei vastata, ketään ei kiinnosta, ihan sama.
Yritä siinä sitten reippaana lähetellä sähköposteja, kun mistään ei kuulu mitään.
Saman huomannut. Vain oikeasti tutut vastaavat.
Joskus olen onnistunut tavoittamaan puhelimella vielä uudelleen ja usein on kerrottu, että tietojani on pantu eteenpäin nimeltä mainiten kenelle mutta sellaista ihmettä ei ole vielä tapahtunut, että joku muu vastaisi.
Ei tosiaan kuulu tapoihin, vaikka pistää viestiä jokaiselle firman henkilölle, työntekijöistä toimitusjohtajille, niin vastaus on aina sama. Tyhjää. Puhelutkin on usein turhia, kun johtaja ei koskaan ole paikalla / ehdi höpötellä "turhia", eikä muut tiedä mistään mitään.
Mitä järkeä yleensä lähettää tuntemattomana jotain sähköpostia firmalle? Sama kuin kysyisi joltain vastaantulevalta naiselta että "hei, tarviitsä miestä?".
Niin. Kysy niiltä "tartteeko ne miestä?".
Julkisessa haussa hakemuksia tulee noin 300 mitä itelle on tullut tietoon. Ellei niillä ole automaattista vastaajaa, vastausta on turha odottaa.
Yhden kerran olen saanut viestiä takaisin, siinäkin luki, että "Kiitämme mielenkiinnosta yritystämme kohtaan, valitettavasti ette tulleet tällä kertaa valituksi".
Sinä roskaposti , väärä uskomus , pitzaa turkkuseen kuskataan ilman sun
sähköposti. Ai niin kun et ole naamakirjassa ja twiittaa niin näemmä olet
pösilö erakko jolle ei töitä suuressa viisaudessaan talouskriminaali anna.
niin se on sitä työvoimapulaa, kun joka päivä tulee 300 hakemusta, vaikka mitään työntekijää edes haeta.
edes semmoiset työnantajat, jota itse etsii uutta työntekijää, eivät suvaitse vastata.
mol:ssa kyllä ilmoitellaan, mutta mitään ei vastata. Välillä tulee jo semmoinen olo, että sähköpostini ei toimi, tai viestit ei mene edes perille, kun mitään vastauksia ei tule. No kai niitä viestejä tulee todellakin tuhansia - yhtä paikkaa kohden, niin eihän siinä voi mitenkään vastata kaikille, vaikka ryhmäsähköpostikin on keksitty.
Jos kyselyjä yhtä assistentin paikkaa kohden tulee satoja niin ei jokaiseen vastata erikseen, yksittäisiä rekrytointeja varten ei mitään järjestelmää kannata hankkia kuten suuremmilla firmoilla on. Näin se vaan menee.