Kun on yksin joulupyhät niin ajattelin löytyykö täältä vaikka juttuseuraa .
Olen siis mies. Saa laittaa viestiä vastaan vain rehellisesti kirjoittaneille.
Olen siis mies. Saa laittaa viestiä vastaan vain rehellisesti kirjoittaneille.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Rakastan ns. riisuttua joulua eli kaihdan joulumusiikkia ja tiukkoja jouluperinteitä ruokalajineen. Joulusiivouskaan ei kuulu jouluuni.
Joulussa rakastan lanttulaatikkoa, glögiä ja suklaata sekä lumisia maisemia lyhtyineen.
En minäkään joulumusiikkia kuuntele mitä nyt radiosta jotain.
Glögi ja pipari, joulutorttua nautin ja vähän kinkkua syöden mutta en paista sitä en. Kuusen valossa suklaata syön ja hiljennyn joulun hetkeen ja lyhdyn sytytän ulos lintuja ruokin . Ja lumimaisemia yritän kuvata talteen mutta nyt on haave juttua kaikki se kun vettä satelee .
Nyt on lahjat ostettu itselle ja hyväksi todettu, kun ei ole kuusta, minkä alle niitä säilöä.
Kukas kinkkus paistoi, jos et kerta itse?
Kaupasta kinkun pienen ostin vain .
Tarttuiko lahjoja mukaan? Itse vietän vaihteeksi kinkuttoman joulun. Savustettu lohi ja karjalanpaisti riittävät hyvin.
Lahjoja alennuksella sain eilen muutamia . Lohta ehkä tänään savustettu iltasella ja muut ruuat päälle kotiväki tarjoaa.
Kohta tuleekin joulurauhan julistus. Perinne on säilynyt n. 700 vuotta, mikä on aika erikoista. Julistus lienee siirtynyt katoliselta ajalta luterilaisten käyttöön, mutta ehkä sisältö on ollut erilainen katolilaisella ajalla.
http://www.turku.fi/joulurauha
Itse suosin enemmin kekriä, vaikken maalta olekaan.
http://www.finlit.fi/juhlat/kekri/kekri.html
Minä taas joskus katselen joulujuttuja teeveestä olen luterilainen.
Ja olen maaseudun miehiä. Mutta nyt mä poistun joulun viettoon.
Ja toivon teille ihanille neitosille ihanaa jouluaattoa .
Aina kun joulukalenterista aukeaa uusi luukku, päästän uuden karjun ähkimään päälleni. Mitä tummempi, sen parempi.
Pitää varmaan laittaa nuo verhot kohta pesuun.
Täällä ainakin yksi sinkkunainen, joka fiilistelee joulua yksin tänä vuonna. Joulusuklaat kuusen valossa kuulostaa täydelliseltä tavalta viettää jouluilta. Vain kuusi puuttuu.. mutta en anna sen, enkä lumen puutteen haitata joulutunnelmaa. Kynttilät ja oma fiilis sen joulumielen luo :)
Kyllä oikeassa olet! Minä tässä koristelen kuusta valkoista muovia kylläkin.
Ei uskoisi mutta on se kaunis vihreään verraten.
Parempi yksin ku jonkun juopon kanssa. Moni nainen saa jouluna turpaan juoppo mieheltään ja siinä sitten onkin hauska joulu
Milloinkas kiltti mies Espooseen on muuttanut?
Täältä löytyy joulua rakastava sinkkunainen. Joulun onneksi pystyn viettämään rakkaimpien perheenjäsenten kanssa. Joululaulut, ruuat, kuusi ja suklaa tuovat joulumielen. Kävimpäs myös muovailemassa itselleni lumesta lumiukonkin, kun muunlaista ei ole tarjolla. ;)
Joulumielisiä (tai oikeastaan minkäänlaisia) tosin ei ole näkynyt koskaan. Menee se joulu näinkin, saunoen ja nautiskellen.
Onkos ketään vaki juttelijaa jo paikalla tai joko olette siirtyneet pois.
Tai enhän vaan ketään säikyttänyt maili osoitteella unholaan.
Saatte laittaa viestiä tänne jos mailiin olette viestiä laittaneet.
Sähköpostiosoitteiden jakaminen palstalla on kielletty.
Mun moka oli sitten sitten meikä poistuu avaruuteen!