Onko kellään kokemusta merilevästä? Tätähän on hehkutettu mahdollisena vihreän (riisi)vallankumouksen seuraajana Afrikkaan. Itse olen päässyt maistamaan sitä lähinnä sushissa mutta myös grillattuna, ja hyvää oli.
Tässä vielä pieni artikkeli.
http://www.huffingtonpost.com/2013/08/21/superfood-seaweed-health-benefits_n_3786076.html
Merilevä
2
227
Vastaukset 2
- säteilevä lounas
Ennen kiinnosti mutta nyt kaikki Japanin ja USA:n länsirannikon välisiltä merialueilta kerättävä biomassa säteilee puolet enemmän kuin ennen Fukushimaa, niin tonnikala kuin merileväkin. Ja kun tiedetään että mikään määrä säteilyä ei ole terveellistä ja turvallista, niin ei kiitos!
- nekgir
Sanoisin, että meillä on Suomessa sienissä enemmän säteilyä kuin ulkomaisessa merilevässä johtuen Chernobylin onnettomuuden läheisyydestä, sekä uraanipitoisesta maaperästämme. Voin toki lainata kaverin geigermittaria ja verrata näitä luonnon antimia toisiinsa, mikäli kiinnostaa. Levää tulee muutenkin syödä vain pienissä määrin kerrallaan, vähän samasta syystä kuin kalaakin, (johtuen myrkyllisistä raskasmetalleista ja sen sellaisista), joten sanoisin, että kohtuu kaikessa niin se säteilykään ei pääse vaarallisiin lukemiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721196
- 751043
- 86820
- 48752
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72747Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko81668Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su37627- 28615
IS Viikonloppu 25.-26.7.2026
Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin67611Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46599