Mönjää raa`an lohen pinnassa

7+15

Ostinpa joulun alla raa`an lohifileen vakuumipakkauksessa. Oli kuitenkin joulupöytä jo muutenkin niin runsas, että kala säilyi pyhien yli, viimeinen käyttöpäivä kun ei ollut ihan vielä käsillä.

Eilen sitten olin aikeissa lohen paistaa, kun tänään vkp, mut huomasin, että jääkaapissa koko ajan olleeseen loheen oli muodostunut sellaista haalean ruskeaa mönjää, jota ei kyllä kalassa ollut sen ostaessani.

Pakkaus siis avaamaton ja ollut koko ajan jääkaapissa, eikä muutenkaan seisonut missään autossa tms. Iljettää sen verran, etten edes viitsi avata koko pakkausta. Mutta mitä ihmettä tuollainen mönjä kalassa on ja miten tuoreeseen kalaan ilmestyy jääkapissa tuollaista?

9

395

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Salmo salar

      Eihän se enää "tuoretta" ole. Milloin lie ollut elossa..?

      Säilytyslämpötila! Jos pakkauksessa lukee alle 4 C, se myös tarkoittaa sitä.

      Alkeellisiinkin kotitaloustaitoihin kuuluu se, että raakaa kalaa ei tule sailyttää jääkaapissa paria vuorokautta kauemmin, oli se pakattu sitten miten hyvänsä.

    • 5+2

      Kiitoksia tiedosta. Köksän arvosana oli kyllä yläasteella seiska;)

      Kävimpä Pro Kala ry:n sivuilta vilkaisemassa kalan säilyvyydestä, sellaisissa olosuhteissa kuin itselläni oli, jääkaapin alahyllyllä (oli), pitäisi lohifileen säilyä 3-4 vuorokautta heidän mukaansa.

      En kieltämättä lohifileetä ostaessani osannut ajatella, kuin että jos pakkauksessa lukee viimeinen käyttöpäivämäärä, niin siihen saakka jos sen säilyttää jääkaapin alatasolla, niin se on hyvää syötäväksi. Oppia ikä kaikki!

      • Menee terveys...

        Jos on Itämeren lohta voi outo kerros kalan pinnassa olla dioksiinijohdannaisia. Ei kannata syödä.


      • nupissas on
        Menee terveys... kirjoitti:

        Jos on Itämeren lohta voi outo kerros kalan pinnassa olla dioksiinijohdannaisia. Ei kannata syödä.

        dioksiinijohdannaisia


      • Dementian yksi syy

      • ammattinaruoka
        Dementian yksi syy kirjoitti:

        Lueppa fiksu toi:
        http://yle.fi/uutiset/ruotsi_varoittaa_lohen_taimenen_ja_silakan_syonnista/6684777

        Kala on tuoretta ainoastaan juuri vedestä nostettaessa, tämän jälkeen alkaa lämpötiloista johtuva hajoaminen. Katkeamattomassa kylmäsäilytyksessä OK n. 2 vrk.
        Lima pari päivää säilytetyn kalan pinnalla on ihan normaalia, jonka voi poistaa esim. hieromalla karkealla suolalla ja sitten pyyhkäisy. Hajun voi poistaa sitruunalla, mutta miksi ?Maku on jo kärsinyt ja rasva alkaa härskiintymään. Käyttäkää kalat heti. Tai tuore kala laitetaan pakasteeseen ja sieltä sitten otetaan käyttöön.

        Ensimmäiselle kysyjälle terveisiä ja ihan vastaisuudessa pieni vinkki;
        Osta vain suoraan kalatiskiltä ja silloinkin varmistat, että ovat tänään tulleita.
        Matkaa sinne kalatiskille syntyy väkisinkin melko paljon ja aika, vaikka kylmässä kuljetetaan, on ratkaiseva.
        Kotimaisia siis mahd. saada tuoreena, mutta en kyllä ostaisi niitä muovipussissa pyörineitä.


      • Kulinaristikokki

        Jos köksän numero on ollut vain seiska, niin ei mikään ihme, että kyselet täällä hmmm hieman hölmöjä. Siinä vaiheessa kun kala on vakuumiin päätynyt se on ollut jo 2-3 päivää vanhaa. Toki tunnet vanhan sanonnan: kala ja vieraat alkavat haista kolmantena päivänä. Osta kala tuoreena ja kokonaisena esimerkiksi torilta.


      • Huomannut2

        Sinulla taitaa olla jääkaappi noin seitsemän celsiusta siellä alahyllyllä, ja jouluna vielä kaikki käy vuorollansa availemassa jääkaappia ruokaa ahtaen kitusiinsa tai pöytää kattaessa, niin keskilämpötila huidellut varmaan jossain kymmenen celsiuksen tietämillä, jolloin tavarasi on mennyt pilalle. Alapäästäsikin taitaa tulla helteisenä kesäpäivänä laiturilla tuntitolkulla olleen ahvenan katku


    • varmaa tietoa ?

      Selittäisitkö kulinaristikokki tuota väitettäsi, kuinka kalalta kestää 2-3 päivää päätyä vakuumiin ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      861
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      89
      815
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      60
      503
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe