Onko tämä oikein? Eikö pitäisi sanoa "koalain"?
"Koaloiden tulevaisuus vaarassa Australiassa"
8
203
Vastaukset
- ei-ite-koala
Koalojen tulevaisuus. http://www.kielitohtori.fi/suomen-kielenhuollon-kysymys/miten-taipuu-koala-monikossa-esim-koalien-koaloiden-vai-jotakin-muuta
Tuolla sivulla (jonka varsinainen sisältö on melkeinpä lyhyempi kuin sen URL) sanotaan: ”Kielitoimiston sanakirjan mukaan koala taipuu koalojen, koaloja. Myös harvinaisempaa genetiivimuotoa koalain voi käyttää.”
Kielitoimiston sanakirja kuvaa tässä kyllä lähinnä sitä, millaista kielen pitäisi jonkun mielestä olla, eikä sitä, millaista se on. Googlella löytyy muutama kymmenen tuhatta sivua, joilla esiintyy taivutusmuoto ”koaloiden”.
Koska ”koala” on – ainakin tavallisimman analyysin mukaan – kolmitavuinen, on loogisempaa ottaa taivutusmalliksi ”omena” kuin ”kala”.- Nomen est omen
Yucca kirjoitti:
Tuolla sivulla (jonka varsinainen sisältö on melkeinpä lyhyempi kuin sen URL) sanotaan: ”Kielitoimiston sanakirjan mukaan koala taipuu koalojen, koaloja. Myös harvinaisempaa genetiivimuotoa koalain voi käyttää.”
Kielitoimiston sanakirja kuvaa tässä kyllä lähinnä sitä, millaista kielen pitäisi jonkun mielestä olla, eikä sitä, millaista se on. Googlella löytyy muutama kymmenen tuhatta sivua, joilla esiintyy taivutusmuoto ”koaloiden”.
Koska ”koala” on – ainakin tavallisimman analyysin mukaan – kolmitavuinen, on loogisempaa ottaa taivutusmalliksi ”omena” kuin ”kala”.Omenan taivutusmalli – mikä se on?
Omenien, omenoiden, omenoitten, omenain, ...? - Kex Romana
Nomen est omen kirjoitti:
Omenan taivutusmalli – mikä se on?
Omenien, omenoiden, omenoitten, omenain, ...?Nomen est omen = kukaan mies ei ole omena
- Suomen mieli
Nomen est omen kirjoitti:
Omenan taivutusmalli – mikä se on?
Omenien, omenoiden, omenoitten, omenain, ...?Etkö tiedä, miten sana ”omena” taipuu? Siinä tapauksessa lienet väärällä palstalla – tämä on suomenkielinen palsta.
- Nomen est omen
Suomen mieli kirjoitti:
Etkö tiedä, miten sana ”omena” taipuu? Siinä tapauksessa lienet väärällä palstalla – tämä on suomenkielinen palsta.
Tokihan minä suomenkielisenä omenanviljelijänä tiedän, kuinka sana ”omena” taipuu. Se taipuu oikein nöyrästi useammallakin tavalla, kuten olen edellä esittänyt.
Kotioveni tuntumassa oleva Valkea kuulas (Malus domestica albus pallidus?) on jo vähän vanha ja raihnainen (kuten ehkä monen mielestä minäkin). Viime sato jäi muutamaan omanaan. Edellisinä kahtena vuonna omenia (omenoita, joillekin jopa omenoja) tuli kahta kauheammin – olisikohan pölytys onnistunut silloin paremmin?
- Anti-osteoporoosi
Heikki Koalainen on kovaluinen F1-kuski. Suomussalamiko lienee salaisuus?
- Kaunis on koala
Ei koala mitenkään uhanalainen laji ole Aussilassa sen enempää kuin Uhanassa tai Koalan niemimaallakaan. Kuulemani mukaan Australian parlamentissa on päätetty perustaa suuri koalitio noiden söpöläisten tulevaisuuden turvaamiseksi. Tiedossani ei kuitenkaan ole, monelleko koalalle se on mitoitettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096616Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M884261L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453579TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a132970Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6251571- 66998
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja55973- 9959
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?193938Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j47919