Suuri seppä syntyessään torppaan.........

Hei !

Minusta on tärkeätä pitää täälläkin esillä minun isoisäni ahjohitsaamis- näytös.
Minä haluan sen olevan tässä etusivulla vielä.

Isoisäni syntyi 1800 luvun puolella; 1889 ja kuoli kolme vuotta filmin jälkeen.
Filmissä kurpan torpan seppä- - Kuuluisien ja maineikkaiden kurpanseppien jälkeläinen näyttää 77- vuotiaana malliksi miten vannerikko korjataan.

Filmi on hyvin harvinaislaatuinen ja palkittu Suomen lyhyt-elokuvafestivaaleilla vuonna 1967.
Filmi täällä;
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BABMv_Kw0To#t=0

Olen kuullut että isoisäni on sanonut että hänen pojan-poikansa tekee hänestä suuren sepän. Rikhard Laurila teki hyvinä vuosina 100 ajokalua vuodessa paja-maatilallaan. Rikun isoisä oli historian tuottelian ajokaluseppä: 100 kärryä ja 70-80 kirkkorekeä joka vuosi.

Pääsette koko tarinaan kiinni Suomen suurimman hevosajokalu-käsiteollisen valmistuksen historiikki sivullani täällä;
http://jarinhotelli.blogspot.com/2013/08/ilmajoki.html
Minä en siellä valehtele !
Ilmajoki oli Suomen käsiteollisuuden kehto- ja Ilmajoen Nopankylä kehityksen keskus; Katso historiikki sivuni alusta heti miksi?
- Filmin kärry on Laurilan turkulaanen jonka vannerikko lavastettiin filmiä varten. Muistan pikkupoikana kun isäni kertoi että filmi on tehty siellä, mutta filmi unohtui vuosikymmeniksi kunnes sattumalta eräs mies muisteli viime kesänä siellä käydessäni että hänen isänsä on tehnyt joskus filmin- ja ei tiedä missä se on. Lähetin sähköpostia aikani että filmi löytyisi ja filmi löytyi ja näin isoisäni livenä 45- vuoden jälkeen.

Minua että minua pikkupoikana häiritsi pajan eri pituiset vasemman nurkan hirret ja ajattelin että kummia ukkoja täällä töissä kun eivät osaa sahata suoraan nurkkia. Olen ollut pedantti.

Isoisäni isoisä oli voi sanoa ensimmäinen kärryseppä Nopankylässä, teki heti 1840 alkaen Könnin palakehet mallista kärryä ja lojonenärekiä ja työrekiä, oli kyläseppä ja teki kaikkia sepän töitä. Pyhittyi ajokalujen tekoon 1870 alkaen kun ensin papiston apulainen C.A. Rydman oli Turusta muuttaessaan tuonut kärrymallin joka ristittiin "hoijakaksi" "Kieseiksi" ja "turkulaaseksi" >>> Laitan isoisäni Rikun isoisän tekemän turkulaasen malliksi tähän vielä; 1870 lukua on eletty kun kärry on valmistunut. Myöhempiin turkulaasiin selkänoja tehtiin metallipuikoista mutta Laurila vanhempi 1821-1905 teki ensin puusta nojat. Laurila vanhemman poika Laurila nuorempi Rikin isä oli peto tekemään turkulaasia, niihin kompastelee vielälkin joka nurkalla.

Laurila vanhemman turkulaanen;
http://www.matesla.fi/ajokalut/sivukuvat/laurilan_turkulaanen.jpg
ja tässä;
http://2.bp.blogspot.com/-fNYg5c4ipRg/UlvEPRo4BXI/AAAAAAAAUss/C9PtvU993O8/s640/img-131014131121-001.jpg


Vuosien mittaan kirjoitan lisää- mutta olemassa oleva materiaalini on sivulleni jo käytetty.

Laurilan suvussa oli seppiä viidessä sukupolvessa ja parisen kymmentä kokoaikaista kärrynrakentajaa- joista tusinan verran maineikkaita ajokaluseppiä. Näiden lisäksi viidennen sukupolven 1920 luvulla syntyneet isisään avustaneet pojat. Pojat saivat kotonaan ja kylän muiltakin osaajilta ammattitaitonsa naimisiin menoonsa saakka ja siihen saakka kunnes oli pakkoa väistyä pajoista autojen tieltä 1950 luvulla.
Laurila vanhempi aloitti takomisen kylässä 1840- noin 20 vuotiaana ja muut sepät muuttivat kuumimpaan ajokaluaikaan 1890 luvulla kylään. Lopulta kylässä oli yli 30 pajaa. Kylkeen kehityksen keskukseen syntyi Suomen ensimmäinen Osuuskauppa. Myös Suomen ensimmäinen osuusmeijeri ja -Osuuspankki.
Ajokaluja tehtiin isäni kotikylässä 1840-1960 välisenä aikana kymmeniä tuhansia kappaleita joita myytiin markkinoilla, kulkukaupassa ja rautaeitse Suomen seutujen markkinoille.

Jumalan siunausta
Kurpansepän pojanpoika- pojanpojanpoika- ja pojanpojanpojan poika.
28109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Tarinaa riittää tarinoiden sepittäjältä: Laurilan kurpanseppien ajokalu-seppäsuvusta, masturbaatiosta, olen perseestäni neitsyt, spiritismistä, elän akateemisessa ympäristössä, Jeesus asuu hotellin sviitissä ja Jeesus on ensimmäinen adventisti.

Äänestä
  • Aloittaja

    Hei !

    Tarinaa piisaa ja sitä kadehtii ämmätkin.

    Jumalan siunausta
    Jari Laurila

    Äänestä

  • old_profile_78555 kirjoitti:

    Hei !

    Tarinaa piisaa ja sitä kadehtii ämmätkin.

    Jumalan siunausta
    Jari Laurila

    Sinähän luulet olevasi kuin Pohjois-Korean Kim Jong-IL. Sama tauti molemmilla.
    Paras ja mahtavin suku, paras ja erehtymättömin/oikeaoppisin raamatunopettaja, paras ravintotieteilijä, ylivoimainen ruuanlaittaja ja kovakuntoisin pyöräilijä ja vaikka mitä vielä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    kateeksi käy kirjoitti:

    Sinähän luulet olevasi kuin Pohjois-Korean Kim Jong-IL. Sama tauti molemmilla.
    Paras ja mahtavin suku, paras ja erehtymättömin/oikeaoppisin raamatunopettaja, paras ravintotieteilijä, ylivoimainen ruuanlaittaja ja kovakuntoisin pyöräilijä ja vaikka mitä vielä.

    Joo, ämmätkin kadehtii. Kiitos.

    Vaikka kuinka huonosti elämässä olisi mennyt, ei hetkeäkään ilman kateellisia ole koskaan ollut.

    Äärimmäinen erinomaisuuteni eräissä asioissa on ollut katkera pala joillekin.

    Yst, t, Jari Laurila

    Äänestä

  • Aloittaja

    Tässä parhaasta päästä masturbaatio- juttuja; On ollut hyvin suosittu ja siis paljon luettu juttu;


    Itsetyydytys eli masturbointi


    Moni on kysynyt onko itsensä tyydyttäminen väärin?
    Mielipiteet asiassa jakautuvat puolesta ja vastaan.


    Itsetyyydytys on yleistä yksinäisten keskuudessa. Jotkut parisuhteessakin toisinaan kertovat harrastavansa itsetyydytystä silloin kun seksielämä on jostakin syystä keskeytynyt lyhyeksi tai pidemmäksi ajaksi.
    Sinänsä asia vaikuttaa harmittomalta, mutta asiaan liittyy kuitenkin tekijöitä joiden vuoksi asiaa kannattaa miettiä;


    1. Ajatukset tapahtuman aikana liikkuvat seksin ympärillä haavekuvissa. Haaveet ja toiveet saattavat mennä sellaisiin asioihin jotka eivät ole enää harmittomia käytännössä. Ne voivat olla asioita joihin ihminen ei normaalisti ryhtyisikään. Kuitenkin kun ihminen vaalii synnillisiä haavekuviaan ne tulevat helposti tosiasioiksi käytännössä, kunhan tilaisuus niiden toteutamiseen vain tulee kohdalle.


    2. Itsetyydytys vie mielenkiinnon helposti pois aktiivisesta kumppanin hakemisesta. Ihmisestä tulee vain itsensä tyydyttäjä. Tämä ei tarkoita että pitäisi heti olla yhdynnässä, vaan rakastumista. Ei välitä hakeutua enää parisuhteeseen. Ihminen voi kiinnostua omasta sukupuolestaan itsetyydytyksen kautta kun itsetyydytyksessä ei ole vastakkaista sukupuolta.
    Mielikuvat selfservice aktissa liikkuvat omassa sukupuolessa kun vain oma sukupuoli on käytännössä läsnä.


    3. Itsetyydytys kuluttaa henkisiä voimavaroja ja henkistä tasapainoa. Voi aiheuttaa masennusta. Myös muille sairauksille ihminen voi altistua itsetyydytyksen heikentämänä ja vaikutuksesta.


    4. Jumalan laki sanoo: "Älä himoitse," "älä tee huorin."
    Voiko ihminen turvallisesti tehdä mielikuvituksessaan huorin (Matt 5:28) ja himoita mielikuvituskohdettaan? Kristitty haluaa säilyttää ajatuksensa puhtaina. (Jaak 1:27) Mielihalujen vaaliminen synnyttää usein myöskin tekoja. (1Kor 10:6) Jokainen ihminen jossakin määrin joutuu kärsimään erilaisista harha-ajatuksistakin kiusauksina, (1 Piet 5:8-9, Matt 4:10, Hebr 2:18, 4:15, Matt 6:13, 1 Matt 26:41) mutta hengellinen kristitty torjuu kiusaukset. Kun ihminen ruokkii himojaan kynnys syntiin laskee jatkuvasti. (Jaak 4:7)

    5. Masturbointi voi kehittyä äärimäisiin mittasuhteisiin, joka vaatii jatkuvaa ja usein toistuvaa himon tyydytystä. Jotkut puhuvat "masturbaatiohulluudesta" joka tarkoittaa jatkuvaa tiuhaan tapahtuvaa itsetyydytystä.

    > 1 Kor 6:12-20


    Jumala ei halua ihmisen tyydyttävän itseään, mutta ei riettailevankaan suhteissa joissa ei ole avioliiton aikomuksia. Jumala itse voi yhdistää pareja yhteen mutta ei hyväksy siveettömyyttä ja himojen vaalimista. Avioliiton rakkaus on intiimiä elämää varten tarkoitettu. Pyhittynyt ihminen ei kanna himoja. (Hebr 12:14) Jumalan Henki itse antaa ihmiselle pyhyyden voiman ja kyvyn elää niin ettei himot voita.

    Ihmisen rakastuminen on tervettä ja tarkoituksenmukaista. Rakastuminen ja rakastumisen vetovoima on Jumalan itsensä antama lahja ihmiselle. (Hes 36:25-27) Hengellinen kristitty ei avioidu sukupuolisessa kiihkossa. Sukupuolielämä on vasta suhteen kruunu, ei suhteen alku.

    Ihmisen on joskus vaikeata luopua erilaisista riippuvuuksistaan jotka voivat olla pinttyneitä tapoja. Monet saattavat masentua synnin kuorman alla. On parempi iloita Jumalan rakkaudesta evankeliumin iloa. Masentuminen synnin taakan alle ei ole eduksi. Paholaisen tarkoitus on masentaa ihminen. (1 Joh 4:8,16, 2 Kor 13:11)


    Kun ihminen iloitsee Jumalan rakkaudesta hän ilomielin yhtyy Jumalan tahtoon ja voittaa synnin. (Room 7:22) Ihmisen taistellessa syntiä vastaan joutuu aina taisteluun jossa kysytään ihmisen omaa tahtoa.
    (Juud 3, 2 Kor 10:3-4, 1 Tim 1:18)

    Syntiä ei pysty voittamaan omassa voimassa, mutta vakaa tahto luopua synnistä tuo Jumalan voimaa. Päätöksiä seistä Jumalan puolella kristitty joutuu tekemään läpi elämänsä jatkuvasti. Jumala pyytää päätöksen ihmisen omasta tahdosta ensin. Jumala tukee taistelijaa.

    "Haudatkaa siis se mikä teissä on maallista: siveettömyys, saastaisuus, intohimot, pahat halut ja ahneus joka on epäjumalanpalvelusta." (Kol 3:5)

    Jatkuu heti alla ............. >>>>>>>>>>>>>>>

    Äänestä

  • Aloittaja

    old_profile_78555 kirjoitti:

    Tässä parhaasta päästä masturbaatio- juttuja; On ollut hyvin suosittu ja siis paljon luettu juttu;


    Itsetyydytys eli masturbointi


    Moni on kysynyt onko itsensä tyydyttäminen väärin?
    Mielipiteet asiassa jakautuvat puolesta ja vastaan.


    Itsetyyydytys on yleistä yksinäisten keskuudessa. Jotkut parisuhteessakin toisinaan kertovat harrastavansa itsetyydytystä silloin kun seksielämä on jostakin syystä keskeytynyt lyhyeksi tai pidemmäksi ajaksi.
    Sinänsä asia vaikuttaa harmittomalta, mutta asiaan liittyy kuitenkin tekijöitä joiden vuoksi asiaa kannattaa miettiä;


    1. Ajatukset tapahtuman aikana liikkuvat seksin ympärillä haavekuvissa. Haaveet ja toiveet saattavat mennä sellaisiin asioihin jotka eivät ole enää harmittomia käytännössä. Ne voivat olla asioita joihin ihminen ei normaalisti ryhtyisikään. Kuitenkin kun ihminen vaalii synnillisiä haavekuviaan ne tulevat helposti tosiasioiksi käytännössä, kunhan tilaisuus niiden toteutamiseen vain tulee kohdalle.


    2. Itsetyydytys vie mielenkiinnon helposti pois aktiivisesta kumppanin hakemisesta. Ihmisestä tulee vain itsensä tyydyttäjä. Tämä ei tarkoita että pitäisi heti olla yhdynnässä, vaan rakastumista. Ei välitä hakeutua enää parisuhteeseen. Ihminen voi kiinnostua omasta sukupuolestaan itsetyydytyksen kautta kun itsetyydytyksessä ei ole vastakkaista sukupuolta.
    Mielikuvat selfservice aktissa liikkuvat omassa sukupuolessa kun vain oma sukupuoli on käytännössä läsnä.


    3. Itsetyydytys kuluttaa henkisiä voimavaroja ja henkistä tasapainoa. Voi aiheuttaa masennusta. Myös muille sairauksille ihminen voi altistua itsetyydytyksen heikentämänä ja vaikutuksesta.


    4. Jumalan laki sanoo: "Älä himoitse," "älä tee huorin."
    Voiko ihminen turvallisesti tehdä mielikuvituksessaan huorin (Matt 5:28) ja himoita mielikuvituskohdettaan? Kristitty haluaa säilyttää ajatuksensa puhtaina. (Jaak 1:27) Mielihalujen vaaliminen synnyttää usein myöskin tekoja. (1Kor 10:6) Jokainen ihminen jossakin määrin joutuu kärsimään erilaisista harha-ajatuksistakin kiusauksina, (1 Piet 5:8-9, Matt 4:10, Hebr 2:18, 4:15, Matt 6:13, 1 Matt 26:41) mutta hengellinen kristitty torjuu kiusaukset. Kun ihminen ruokkii himojaan kynnys syntiin laskee jatkuvasti. (Jaak 4:7)

    5. Masturbointi voi kehittyä äärimäisiin mittasuhteisiin, joka vaatii jatkuvaa ja usein toistuvaa himon tyydytystä. Jotkut puhuvat "masturbaatiohulluudesta" joka tarkoittaa jatkuvaa tiuhaan tapahtuvaa itsetyydytystä.

    > 1 Kor 6:12-20


    Jumala ei halua ihmisen tyydyttävän itseään, mutta ei riettailevankaan suhteissa joissa ei ole avioliiton aikomuksia. Jumala itse voi yhdistää pareja yhteen mutta ei hyväksy siveettömyyttä ja himojen vaalimista. Avioliiton rakkaus on intiimiä elämää varten tarkoitettu. Pyhittynyt ihminen ei kanna himoja. (Hebr 12:14) Jumalan Henki itse antaa ihmiselle pyhyyden voiman ja kyvyn elää niin ettei himot voita.

    Ihmisen rakastuminen on tervettä ja tarkoituksenmukaista. Rakastuminen ja rakastumisen vetovoima on Jumalan itsensä antama lahja ihmiselle. (Hes 36:25-27) Hengellinen kristitty ei avioidu sukupuolisessa kiihkossa. Sukupuolielämä on vasta suhteen kruunu, ei suhteen alku.

    Ihmisen on joskus vaikeata luopua erilaisista riippuvuuksistaan jotka voivat olla pinttyneitä tapoja. Monet saattavat masentua synnin kuorman alla. On parempi iloita Jumalan rakkaudesta evankeliumin iloa. Masentuminen synnin taakan alle ei ole eduksi. Paholaisen tarkoitus on masentaa ihminen. (1 Joh 4:8,16, 2 Kor 13:11)


    Kun ihminen iloitsee Jumalan rakkaudesta hän ilomielin yhtyy Jumalan tahtoon ja voittaa synnin. (Room 7:22) Ihmisen taistellessa syntiä vastaan joutuu aina taisteluun jossa kysytään ihmisen omaa tahtoa.
    (Juud 3, 2 Kor 10:3-4, 1 Tim 1:18)

    Syntiä ei pysty voittamaan omassa voimassa, mutta vakaa tahto luopua synnistä tuo Jumalan voimaa. Päätöksiä seistä Jumalan puolella kristitty joutuu tekemään läpi elämänsä jatkuvasti. Jumala pyytää päätöksen ihmisen omasta tahdosta ensin. Jumala tukee taistelijaa.

    "Haudatkaa siis se mikä teissä on maallista: siveettömyys, saastaisuus, intohimot, pahat halut ja ahneus joka on epäjumalanpalvelusta." (Kol 3:5)

    Jatkuu heti alla ............. >>>>>>>>>>>>>>>

    Jatkoa edelliseen...........................


    Moni joutuu todella ankariin taisteluihin noustakseen alhaalta paholaisen pihdeistä. Tässä taistelussa onnistuu vain jos voi iloita Jumalan rakkaudesta, kun antaa evankeliumin ilon olla syntiä suuremman. (Fil 4:4, 1 Tess 5:16, Room 12:12, Jaak 1:2, Joh 6:13) Ihmisen on tunnustettava syntinsä Jumalalle ja käännyttävä synnistä pois. Kukaan ei voi kapinoida ilman seuraamuksia Jumalaa vastaan tahallisesti ja tietoisesti jatkuvasti ilman katumusta ja kääntymystä. (Room 3:20, 6:23) Lopulta on voitto saatu.

    "Siveettömydestä, kaikenlaisesta saastaisuudesta ja ahneudesta ei teidän keskuudessanne saa olla puhettakaan,eihän mikään sellainen sovi pyhille." (Ef 5:3)

    Jos ihminen tekee myönnytyksiä synnille heikentyy entisestään ja kynnys langeta seuraavaan syntiin madaltuu. Vakaa päätös voittaa kiusauksen ja ihminen vahvistuu jatkuvasti ja kynnys voittaa suurempiakin kiusauksia kasvaa.

    Ihminen voi olla vapaana sukupuolisesta houkutuksista jos tahtoo hallita ajatuksiaan ja elää Jumalan Hengen voimassa riippuen. (Jer 31:31, Hes 36:25-27)
    On pysyteltävä rakkauden vaikuttimissa lähimmäisrakkaudessa, ei himossa ja kiihkossa. Pelkkä sukupuolinen tyydytys ja himo ei ole rakkautta.
    Lähimmäisrakkaus, seksi, porno, himo ja avioliiton rakkaus ovat kaikki eri asioita.

    Avioliitossa rakkaus ohjaa parin yhteiseloa myös intiimillä tasolla, ei pornon- vaan rakkauden maksimointi.
    Jumalan hengen johdossa kulkeminen antaa rakkaudelle sellaista syvyyttä mitä ei muutoin voi ymmärtää ja edes kuvitella.

    Paavali puhui "palamisesta" jolloin ihminen ilman omaakin tahtoaan "palaa" kumppanin kaipuussa. Tällaisessa tilanteessa ihmisen voi olla vaikeata hillitä itseään. Monet näkevät itsetyydytyksessä etujakin tässä tilanteessa. Tilapäinen itsetyydytys on parempi vaihtoehto kuin raiskaaminen ja ryhtyminen suhteisiin joissa ei olisi tulevaisuutta.

    Itsetyydytys jatkuvana tapana ei voi olla koskaan puolustettavissa. Avainasia on ajatuksien hallitseminen pyhyydessä. Pyhyydessä Jumalan Hengessä ihminen ei koe himoja. Ensin tarvitaan aina ihmisen oma tahto ratkaisu kilvoittelussa. Jumalan tahdosta tulee mieluinen sydämenasia rakkaudessa. (1 Joh 5:3)

    Ihminen on sitä mitä silmilläänkin syö. -Katseleeko seksilehtiä vai ottaako jotakin muuta lukemista? Tuollaisia ratkaisuja tarvitaan. Himon ruokkiminen itsekiihotuksella ja pornografialla tahallisesti yksinäisyydessä ei ole järkevääkään. Yksinäisyys käy entistä ahdistavammaksi.

    Paavali totesi että parempi vaihtoehto on mennä naimisiin kun palaa himossa. (1 Kor 7:9)
    Kristitty ei mene naimisiin himon vuoksi. Kristitty kokee vetovoimaa jota ei himo kuitenkaan hallitse. Himo ei saisi hallita ratkaisuja, himo tulisi pyrkiä hallitsemaan. Pyhittynyt ihminen Jumalan Hengen voimassa kykenee elämään elämää jossa himot eivät hallitse ja vaivaa kohtuuttomasti.

    Paavali opetti naimattomuutta hyvänä ratkaisuna aikana jolloin kristityt kokivat vainoja, sekä myös evankeliumin työn vuoksi täysipainoisesti Jumalan palveluksessa. (1 Kor 7) Syynä oli että ihmisen oli helpompi elää vaikeina aikoina yksin kuin katsella läheistensä kärsimyksiä.

    On hyvä kasvattaa itseään rakastamaan, eikä ajattelemaan lähimmäisiä "saaliseläiminä." Saalistaja näkee vain uhrinsa josta hän itse aina haluaa itsekkäästi jotakin. Rakkaus on syvällisempi asia. Rakkaudessa toinen tulee nähdä rakastettavana ihmisenä. Saalistaja näkee usein virheitä ihmisessä, ja vaatii täydellisyyttä ulkomuodonkin suhteen. Ihminen on aina kaunis jos hän rakastaa. Rakkaus kaunistaa.


    Jatkuu heti alla >>>>>>>>>>>>>>>

    Äänestä

  • Aloittaja

    old_profile_78555 kirjoitti:

    Jatkoa edelliseen...........................


    Moni joutuu todella ankariin taisteluihin noustakseen alhaalta paholaisen pihdeistä. Tässä taistelussa onnistuu vain jos voi iloita Jumalan rakkaudesta, kun antaa evankeliumin ilon olla syntiä suuremman. (Fil 4:4, 1 Tess 5:16, Room 12:12, Jaak 1:2, Joh 6:13) Ihmisen on tunnustettava syntinsä Jumalalle ja käännyttävä synnistä pois. Kukaan ei voi kapinoida ilman seuraamuksia Jumalaa vastaan tahallisesti ja tietoisesti jatkuvasti ilman katumusta ja kääntymystä. (Room 3:20, 6:23) Lopulta on voitto saatu.

    "Siveettömydestä, kaikenlaisesta saastaisuudesta ja ahneudesta ei teidän keskuudessanne saa olla puhettakaan,eihän mikään sellainen sovi pyhille." (Ef 5:3)

    Jos ihminen tekee myönnytyksiä synnille heikentyy entisestään ja kynnys langeta seuraavaan syntiin madaltuu. Vakaa päätös voittaa kiusauksen ja ihminen vahvistuu jatkuvasti ja kynnys voittaa suurempiakin kiusauksia kasvaa.

    Ihminen voi olla vapaana sukupuolisesta houkutuksista jos tahtoo hallita ajatuksiaan ja elää Jumalan Hengen voimassa riippuen. (Jer 31:31, Hes 36:25-27)
    On pysyteltävä rakkauden vaikuttimissa lähimmäisrakkaudessa, ei himossa ja kiihkossa. Pelkkä sukupuolinen tyydytys ja himo ei ole rakkautta.
    Lähimmäisrakkaus, seksi, porno, himo ja avioliiton rakkaus ovat kaikki eri asioita.

    Avioliitossa rakkaus ohjaa parin yhteiseloa myös intiimillä tasolla, ei pornon- vaan rakkauden maksimointi.
    Jumalan hengen johdossa kulkeminen antaa rakkaudelle sellaista syvyyttä mitä ei muutoin voi ymmärtää ja edes kuvitella.

    Paavali puhui "palamisesta" jolloin ihminen ilman omaakin tahtoaan "palaa" kumppanin kaipuussa. Tällaisessa tilanteessa ihmisen voi olla vaikeata hillitä itseään. Monet näkevät itsetyydytyksessä etujakin tässä tilanteessa. Tilapäinen itsetyydytys on parempi vaihtoehto kuin raiskaaminen ja ryhtyminen suhteisiin joissa ei olisi tulevaisuutta.

    Itsetyydytys jatkuvana tapana ei voi olla koskaan puolustettavissa. Avainasia on ajatuksien hallitseminen pyhyydessä. Pyhyydessä Jumalan Hengessä ihminen ei koe himoja. Ensin tarvitaan aina ihmisen oma tahto ratkaisu kilvoittelussa. Jumalan tahdosta tulee mieluinen sydämenasia rakkaudessa. (1 Joh 5:3)

    Ihminen on sitä mitä silmilläänkin syö. -Katseleeko seksilehtiä vai ottaako jotakin muuta lukemista? Tuollaisia ratkaisuja tarvitaan. Himon ruokkiminen itsekiihotuksella ja pornografialla tahallisesti yksinäisyydessä ei ole järkevääkään. Yksinäisyys käy entistä ahdistavammaksi.

    Paavali totesi että parempi vaihtoehto on mennä naimisiin kun palaa himossa. (1 Kor 7:9)
    Kristitty ei mene naimisiin himon vuoksi. Kristitty kokee vetovoimaa jota ei himo kuitenkaan hallitse. Himo ei saisi hallita ratkaisuja, himo tulisi pyrkiä hallitsemaan. Pyhittynyt ihminen Jumalan Hengen voimassa kykenee elämään elämää jossa himot eivät hallitse ja vaivaa kohtuuttomasti.

    Paavali opetti naimattomuutta hyvänä ratkaisuna aikana jolloin kristityt kokivat vainoja, sekä myös evankeliumin työn vuoksi täysipainoisesti Jumalan palveluksessa. (1 Kor 7) Syynä oli että ihmisen oli helpompi elää vaikeina aikoina yksin kuin katsella läheistensä kärsimyksiä.

    On hyvä kasvattaa itseään rakastamaan, eikä ajattelemaan lähimmäisiä "saaliseläiminä." Saalistaja näkee vain uhrinsa josta hän itse aina haluaa itsekkäästi jotakin. Rakkaus on syvällisempi asia. Rakkaudessa toinen tulee nähdä rakastettavana ihmisenä. Saalistaja näkee usein virheitä ihmisessä, ja vaatii täydellisyyttä ulkomuodonkin suhteen. Ihminen on aina kaunis jos hän rakastaa. Rakkaus kaunistaa.


    Jatkuu heti alla >>>>>>>>>>>>>>>

    Jatkoa edelliseen.>>>>>>>>>>>>>>

    Hoitokeinoina itsetyydytyksen synnille Raamatun sanan, parannuksen teon ja rukouksen lisäksi on myös työ. Kun huomio on ahkerassa työssä, tai esim. urheilusuorituksessa saa ihminen hermostolleen tasapainoa. Ihminen voi heikentyä nautintoaineiden vaikutuksesta hermoston ollessa jatkuvasti stimuloitu ärsyttävien aineiden käytöstä eläimen tasolle halujensa tyydytyksessä. Halut ja himot vain kasvavat, eikä rajaa ole näkyvissä.

    Raittius ja aktiiviliikunta rauhoittaa ja pitää hermoston kurissa liioilta haluilta. Juoksulenkki, reipas kävely, tai joku muu sopiva liikunta rauhoittaa rauhallisemmalle tasolle ja täydellinen raittius pitää hermoston rauhallisena. Ihminen voi etsiä rauhoittavaa vaikutusta ottaamalla lisää aineita tai laukaista hermostoa seksuaalisilla keinoilla.

    Ihminen on sitä mitä syö silmilläänkin. Elämäntapoihin, haluihin ja arvostuksiin vaikuttaa suuresti minkälainen kirja kädessä on tai minkälaisia nappuloita painelee kuvaruuduista.

    Jumala on luvannut uuden liiton jäsenille oman tukensa, oman Henkensä voiman, Jumala itse vahvistaa ihmisen ettei ihminen jää oman lihansa voimassa kamppailemaan. (Jer 31:31, Hebr 8:10, 10:16-18)
    Ihminen on vapaa synnistä kun riippuu joka minuutti Jumalan Hengen varassa ja rakkaudessa.

    Himo voi olla joskus polttava. Masturbointi ei kuulu pyhittyneen kristityn säännöllisiin tapoihin, ei koskaan. Tuskin itsetyydytys on millään muotoa missään puolustettavissa säännöllisenä jatkuvana tapana.

    "Myöskään rivoudet, typerät jutut tai kaksimielisyydet eivät teille sovi, teidän suuhunne sopii kiitos." (Ef 5:4)

    Ihminen voi vapautua himoista ja elää pienemmällä taakalla kun himot eivät paina elämänvietossa. (Ilm 14:12) Synti masentaa ihmisen.

    Rakkaus Jumalaan on avainsana synnin voittamisessa.Jumala ryhtyy silloin itse ihmistä kantamaan.
    -Palkintona kevyempi ja onnellisempi elämä tässä ajassa ja uusi elämä uudessa maassa.

    "Tehän tiedätte hyvin ettei kenelläkään siveettömällä ja saastaisella ole osaa Kristuksen ja Jumalan valtakunnasta, ei myöskään ahneella, sillä hän on epäjumalanpalvelija." (Ef 5:5)

    Masturbointi ei kuulu pyhyyteen hekuman haavekuvineen. Jumala haluaa voittaa ihmisen puolelleen rakkaudessaan pois maailman himoista. Kristitty voi mennä naimisiin jos yksin eläminen on vaikeaa. "Elleivät he jaksa hillitä itseään menkööt naimisiin sillä on parempi mennä naimisiin kuin palaa himon tulessa. (1 Kor 7:9)

    "Taipukaa siis Jumalan alaisuuteen. Vastustakaa paholaista niin se lakkaa vaivaamasta teitä." (Jaak 4:7)

    Synti on voitettavissa vain Kristuksen rakkaudessa ja armossa. Muuta keinoa ei ole.

    Jeesus on armollinen syntiselle parannuksen tekijälle. Aamen. (Luuk 18:13, Ilm 3:5)


    Jumalan siunausta
    Jari Laurila

    Äänestä

  • old_profile_78555 kirjoitti:

    Joo, ämmätkin kadehtii. Kiitos.

    Vaikka kuinka huonosti elämässä olisi mennyt, ei hetkeäkään ilman kateellisia ole koskaan ollut.

    Äärimmäinen erinomaisuuteni eräissä asioissa on ollut katkera pala joillekin.

    Yst, t, Jari Laurila

    Luulisi noilla avuilla naista saavan kun on niin "äärimmäisen erinomainen" ja vieläpä erehtymätön. Miten on mieskunnon laita ja mikä on siihen paras yrtti?
    Adventtikirkossa on yli 70% naisia joten koeta kepillä jäätä sillä siellähän niitä samanhenkisiä löytyypi vai eikö naiset kiinnosta?

    Äänestä

  • Aloittaja

    erinomaisuuteni kirjoitti:

    Luulisi noilla avuilla naista saavan kun on niin "äärimmäisen erinomainen" ja vieläpä erehtymätön. Miten on mieskunnon laita ja mikä on siihen paras yrtti?
    Adventtikirkossa on yli 70% naisia joten koeta kepillä jäätä sillä siellähän niitä samanhenkisiä löytyypi vai eikö naiset kiinnosta?

    Mieskunnon laita on ok, mutta olen jo vanhapoika.

    Omassa ajankäytössä oma viehätys- mutta suurin syy on etten saanut rakkauksiani elämässäni. Muita kaikenlaista olisi piisannut-.

    A-liikkeessä niin kuin muuallakin ihmiset pariutuvat jo varhaisessa iässä.
    Uskovaisten perheille tyypillistä nuorten naiminen heti aikuistuttuaan.

    Keski-ikäinen vanha-poika on väliinputoaja kaikessa mahdollisessa- ja
    jää rannalle näppejään nuolemaan seurapiireistä ja kaikessa mahdollisessa, ja olisi vain lesket/ mummot seuraksi.

    Nuoret ovat kiireisiä perheissään ja menoissaan.


    Yst. t. Jari Laurila

    Äänestä

  • old_profile_78555 kirjoitti:

    Mieskunnon laita on ok, mutta olen jo vanhapoika.

    Omassa ajankäytössä oma viehätys- mutta suurin syy on etten saanut rakkauksiani elämässäni. Muita kaikenlaista olisi piisannut-.

    A-liikkeessä niin kuin muuallakin ihmiset pariutuvat jo varhaisessa iässä.
    Uskovaisten perheille tyypillistä nuorten naiminen heti aikuistuttuaan.

    Keski-ikäinen vanha-poika on väliinputoaja kaikessa mahdollisessa- ja
    jää rannalle näppejään nuolemaan seurapiireistä ja kaikessa mahdollisessa, ja olisi vain lesket/ mummot seuraksi.

    Nuoret ovat kiireisiä perheissään ja menoissaan.


    Yst. t. Jari Laurila

    Kun sinulla oli 5-kympin villitys niin minkä ikäistä naista tai miestä halusit ja himoitsit? Älä heitä kirvestä kaivoon sillä sinulla on parempi kunto kuin monella 4-kymppisellä miehellä.

    Käy katsomassa vaikkapa AA-kerhosta (jos ei kelpaa A-kirkon tarjonta) sulle sopivampaa ja nuorempaa naista jonka käännytät samaan uskoon kuin itsekin olet vai eikö naiset kiinnosta?
    Uudestisyntynyt nainen löytää näin unelmiensa poikamiehen - Jarin adventismin.

    Äänestä

  • Aloittaja

    kateeksi käy kirjoitti:

    Sinähän luulet olevasi kuin Pohjois-Korean Kim Jong-IL. Sama tauti molemmilla.
    Paras ja mahtavin suku, paras ja erehtymättömin/oikeaoppisin raamatunopettaja, paras ravintotieteilijä, ylivoimainen ruuanlaittaja ja kovakuntoisin pyöräilijä ja vaikka mitä vielä.

    Huomenta !

    Ja kylän pisin paloletku eikö?

    Olenkohan sanonut juuri noin?

    yst. t. Jari Laurila

    Äänestä

  • Aloittaja

    ihanteellista vai? kirjoitti:

    Kun sinulla oli 5-kympin villitys niin minkä ikäistä naista tai miestä halusit ja himoitsit? Älä heitä kirvestä kaivoon sillä sinulla on parempi kunto kuin monella 4-kymppisellä miehellä.

    Käy katsomassa vaikkapa AA-kerhosta (jos ei kelpaa A-kirkon tarjonta) sulle sopivampaa ja nuorempaa naista jonka käännytät samaan uskoon kuin itsekin olet vai eikö naiset kiinnosta?
    Uudestisyntynyt nainen löytää näin unelmiensa poikamiehen - Jarin adventismin.

    Huomenta !

    Kyllä minulla piti olla 20 vuotta nuorempaa ajokuntoista potentiaalista ämmää 50-villityksessä-.

    yst, t, Jari

    Äänestä

  • Aloittaja

    kateeksi käy kirjoitti:

    Sinähän luulet olevasi kuin Pohjois-Korean Kim Jong-IL. Sama tauti molemmilla.
    Paras ja mahtavin suku, paras ja erehtymättömin/oikeaoppisin raamatunopettaja, paras ravintotieteilijä, ylivoimainen ruuanlaittaja ja kovakuntoisin pyöräilijä ja vaikka mitä vielä.

    Mielenkiintoisia keskusteluhetkiä. Palstalla on paljon keskustelua.

    Hyvää Uutta Vuotta 2014

    Jari Laurila

    Äänestä

  • Aloittaja

    old_profile_78555 kirjoitti:

    Hei !

    Tarinaa piisaa ja sitä kadehtii ämmätkin.

    Jumalan siunausta
    Jari Laurila

    Joo älkää unohtako suurta seppää yksin hitsaamaan.

    jari

    Äänestä

Aloittaja

Nyt muistan filmin synnystä sen että isäni otti minut tavallisesti mukaansa Nopankylään lapsena. Kerran hän teki poikkeuksen ettei ottanut minua mukaansa. Hän oli tohkeissaan tullessaan ja kertoi filmin teosta, mutta filmin sälli on isäni veli kuitenkun Juho Jussu Laurila, jota ensin luulin isäkseni koska ovat täsmälleen saman näköiset. -Tai olivat saman näköiset.

Minä olenkin nuorin kurpansepän jälkläinen viimeisen kurpansepän kuollessa Olin 10 vuotias. Muistan isoisäni lihaksikkaat kädet joita ihmettelin 75- vuotispäivillään kun hän kertoi koko kylän historian jota kuuntelin joka sanan metrin päästä tarkasti.
Filmissä näkyy kädet joilla on tehty töitä ja kulunut pajan alasin.
Pajan alasimesta ja ruuvipenkistä on kuva sivullani.

Rikhard Laurila 1889-1968 oli isänsä sällinä 9- vuotiaasta ja kuoli pajaansa 1968 poikansa Olavin minun isän syntymäpäivänä.

http://2.bp.blogspot.com/-Wvlj4zZUU7s/UqC94EC5UXI/AAAAAAAAVcU/Ye5dtmtGFaU/s640/Brage ja puukontaonta 052.JPG
Kuudetta sukupolvea takomassa kauhavalaasta veisto-puukkoa.

Puukko:
http://2.bp.blogspot.com/--0XvgBGPKmg/Uqr_WCBSFEI/AAAAAAAAVjg/Yw-GwsVPbnA/s320/puukko II 004.JPG

Jumalan siunausta
Jari Laurila

Äänestä

Kurpan seppä.
Kurppa tarkoittaa määrätynlaista luonteenpiirrettä naisessa. Kurppa on rumanpuoleinen, nalkuttava tai muuten epäystävällinen nainen. Kurpan suvun miehillä oli epäonnea naisasioissa mutta nykyaikana yksi Elleni seppäsuvun viimeiselle edustajalle on elämän nainen ja se saa riittää ja kelvata sillä muita naisia/kurppia ei tarvita.
Suvun lentävä lause sukupolvelta toiselle: "Se kurppa alko heti valittamaan".

Sammuuko kurpan suku vai jatkuuko se?

Äänestä
  • Aloittaja

    Hei !

    Kurpan sepän tavaramerkki on tullut teerenpyrstöstä.
    Teerellä on erikoislaatuinen pyrstö.

    Katso se laurilan turkulaanen kuva ja siitä kärryn astinrauta.

    Laurila vanhempi otti tavaramerkin käyttöön varhain- ja kaikki pojat perässä.
    Vuosisadan vaihteessa Kurpan torpan pajassa, se olkikattoinen paja oli kolmekin sukupolvea isiä ja poikia kärryhommis. Poikien sepän ura alkoi Laurilan suvussa alle 10 vuotiaina isiensä sälleinä.

    Torppalaisuus ja mäkitupa-aika oli omiaan synnyttämään elinkeinon. 1800 luvun kylmän ilmaston hallan-arat pellot eivät tuottaneet viljaa koko vuodeksi ja yllätys yllätys viljaa jouduttiin ostamaan joka vuosi.
    'Oli pakko osata käsillään jotakin mitä myydä markkinoilla.
    Nälkäkin oli 1800 luvulla tuttu vieras. 1860 luvulla nälkä tapppoi 10% Suomen kansasta.

    Laurilan torpassa oltiin ahkeria ja pikku äveriäisyydestä kertoo että Laurilalla oli ainoana kaksi hevosta talossa- kun muilla yksi.
    Kärryhomma oli raakaa työtä jossa ei juuri nukuttu Laurilassa kuin vaatteet päällä torkahdettiin tuvan kovalla penkillä välillä.
    Mutta ei rikastumaan asti raakalla työllä päässyt.

    Se isoisäni lehti-haastattelu on kiva luettava. Hän suree siinä ammattikunnan katoamista ja maaseppien työn korvaamista koneilla.
    > Hän kertoo miten kuuluisia noppalaiset kärryt olivat.

    yst. t. Jari Laurila

    Äänestä

Kurpanseppien jälkeläisten tapana on asustaa suuressa ahterissa, vaikka eivät siitä errektioita itselleen saakkaan.
Vain pahan hajuisen ja sonnalle maistuvan pienen tatin muotoisen ulokkeen.

http://jarinhotelli.blogspot.fi/2013/08/ilmajoki.html

Äänestä

>>>Minusta on tärkeätä pitää täälläkin esillä minun isoisäni ahjohitsaamis- näytös.
Minä haluan sen olevan tässä etusivulla vielä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Huomenta !

    Koska filmi on hyvin harvinaislaatuinen ja Suomen suuri ajokalukoti-teollisuus on maininnan arvoinen asia ja mielenkiintoinen historiikki.

    Siksi.

    Tottakai olen asiasta kiinnostunut koska oma sukuni on Suomen suurin seppäsuku viiden sukupolven sepillään- ja suurin ajokalujentekijä- suku parisenkymmenellä kärrynrakentajallaan- ja tusinalla maineikkaita ajokaluseppiä ja mummolani paja näkyy filmissä minullekin 45 vuoden takaa.
    Ilmajoki on mainiinnan arvoinen asia Suomen käsiteollisuuden kehtona.

    Siksi, mm.

    Ihmisillä on rakkaita asioita muitakin kuin joku muu.

    Siksi että ämmätkin kadehtii. Heh.

    Jumalan siunausta
    Jari Laurila

    Äänestä

  • old_profile_78555 kirjoitti:

    Huomenta !

    Koska filmi on hyvin harvinaislaatuinen ja Suomen suuri ajokalukoti-teollisuus on maininnan arvoinen asia ja mielenkiintoinen historiikki.

    Siksi.

    Tottakai olen asiasta kiinnostunut koska oma sukuni on Suomen suurin seppäsuku viiden sukupolven sepillään- ja suurin ajokalujentekijä- suku parisenkymmenellä kärrynrakentajallaan- ja tusinalla maineikkaita ajokaluseppiä ja mummolani paja näkyy filmissä minullekin 45 vuoden takaa.
    Ilmajoki on mainiinnan arvoinen asia Suomen käsiteollisuuden kehtona.

    Siksi, mm.

    Ihmisillä on rakkaita asioita muitakin kuin joku muu.

    Siksi että ämmätkin kadehtii. Heh.

    Jumalan siunausta
    Jari Laurila

    >>>Tottakai olen asiasta kiinnostunut koska oma sukuni on Suomen suurin seppäsuku viiden sukupolven sepillään- ja suurin ajokalujentekijä- suku parisenkymmenellä kärrynrakentajallaan- ja tusinalla maineikkaita ajokaluseppiä ja mummolani paja näkyy filmissä minullekin 45 vuoden takaa.
    Ilmajoki on mainiinnan arvoinen asia Suomen käsiteollisuuden kehtona

    Äänestä

  • Aloittaja

    yksi mielipide vain kirjoitti:

    >>>Tottakai olen asiasta kiinnostunut koska oma sukuni on Suomen suurin seppäsuku viiden sukupolven sepillään- ja suurin ajokalujentekijä- suku parisenkymmenellä kärrynrakentajallaan- ja tusinalla maineikkaita ajokaluseppiä ja mummolani paja näkyy filmissä minullekin 45 vuoden takaa.
    Ilmajoki on mainiinnan arvoinen asia Suomen käsiteollisuuden kehtona

    Hei !

    Sinun pitää katsoa olenko kirjoittanut hengellistä palstalla.

    Sanoisin että syy miksi olen täällä niin monipuolinen on että foorumi on yksinäisille ihmisille se paikka missä tapaavat ihmisiä.

    Myös siksi että kotisivuni ovat koostuneet monenlaisesta muustakin kuin Raamattu-aiheista- ja haluan osoittaa nyt lukijoita myös Suomen suurimman hevosajokalu-käsiteollisuuden historiikin pariin. On merkittävä asia in Finland-.

    Därför.

    yst. t. Jari Laurila

    Äänestä

  • old_profile_78555 kirjoitti:

    Hei !

    Sinun pitää katsoa olenko kirjoittanut hengellistä palstalla.

    Sanoisin että syy miksi olen täällä niin monipuolinen on että foorumi on yksinäisille ihmisille se paikka missä tapaavat ihmisiä.

    Myös siksi että kotisivuni ovat koostuneet monenlaisesta muustakin kuin Raamattu-aiheista- ja haluan osoittaa nyt lukijoita myös Suomen suurimman hevosajokalu-käsiteollisuuden historiikin pariin. On merkittävä asia in Finland-.

    Därför.

    yst. t. Jari Laurila

    >>>Sanoisin että syy miksi olen täällä niin monipuolinen on että foorumi on yksinäisille ihmisille se paikka missä tapaavat ihmisiä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    yksi mielipide vain kirjoitti:

    >>>Tottakai olen asiasta kiinnostunut koska oma sukuni on Suomen suurin seppäsuku viiden sukupolven sepillään- ja suurin ajokalujentekijä- suku parisenkymmenellä kärrynrakentajallaan- ja tusinalla maineikkaita ajokaluseppiä ja mummolani paja näkyy filmissä minullekin 45 vuoden takaa.
    Ilmajoki on mainiinnan arvoinen asia Suomen käsiteollisuuden kehtona

    Hei > http://keskustelu.suomi24.fi/node/11948332

    tai täällä;

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/11938503

    tai
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/11921632

    tai

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/11930030

    Esim. mm. Mitä sielon ?

    Katso nyt mistä minä palstalla kirjoitan !

    yst. t. Jari Laurila

    Äänestä

  • Aloittaja

    ihmettelen edelleen kirjoitti:

    >>>Sanoisin että syy miksi olen täällä niin monipuolinen on että foorumi on yksinäisille ihmisille se paikka missä tapaavat ihmisiä.

    Ekkösä tajua että ei kaikki ihmiset halua olla just niin kuin Sinä itte.

    yst. t. Jari Laurila

    Äänestä

  • Aloittaja

    yksi mielipide vain kirjoitti:

    >>>Tottakai olen asiasta kiinnostunut koska oma sukuni on Suomen suurin seppäsuku viiden sukupolven sepillään- ja suurin ajokalujentekijä- suku parisenkymmenellä kärrynrakentajallaan- ja tusinalla maineikkaita ajokaluseppiä ja mummolani paja näkyy filmissä minullekin 45 vuoden takaa.
    Ilmajoki on mainiinnan arvoinen asia Suomen käsiteollisuuden kehtona

    Katsos taigaa on se että maineikkaiden ja kuuluisien kurpan-seppien jälkeläinen takoo Raamattu-aiheisia kirjoituksia joista tulee kokonaisvaltainen Raamatun-opetuspaketti sellaisissa kysymyksissä missä ihmiset tavallisesti krapaa päätään.

    Tosi hienoa ja nastaa eikö vain.

    Paketti on valmis aikanaan vuosien kuluttua. 25% päivitetysttä minulla kesken vielä ja pöytälaatikossa monta sataa aihetta lisää.

    Minä en pidä sen kanssa kiirettä- yksi kirjoitus voi yhtenä päivänä viikossa tulla valmiiksi. On paljon muutakin tekemistä. Hissunkissun niitä kirjoitan.

    yst. t. Jari Laurila

    Äänestä

  • old_profile_78555 kirjoitti:

    Ekkösä tajua että ei kaikki ihmiset halua olla just niin kuin Sinä itte.

    yst. t. Jari Laurila

    >>>Ekkösä tajua että ei kaikki ihmiset halua olla just niin kuin Sinä itte.>Sinähän luulet olevasi kuin Pohjois-Korean Kim Jong-IL. Sama tauti molemmilla.
    Paras ja mahtavin suku, paras ja erehtymättömin/oikeaoppisin raamatunopettaja, paras ravintotieteilijä, ylivoimainen ruuanlaittaja ja kovakuntoisin pyöräilijä ja vaikka mitä vielä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    ihmettelevä kirjoitti:

    >>>Ekkösä tajua että ei kaikki ihmiset halua olla just niin kuin Sinä itte.>Sinähän luulet olevasi kuin Pohjois-Korean Kim Jong-IL. Sama tauti molemmilla.
    Paras ja mahtavin suku, paras ja erehtymättömin/oikeaoppisin raamatunopettaja, paras ravintotieteilijä, ylivoimainen ruuanlaittaja ja kovakuntoisin pyöräilijä ja vaikka mitä vielä.

    Niin ämmätlkin kadehtii. Ole rauhassa vaan.

    yst. t. Jari Laurila

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_78555 kirjoitti:

Hei !

Minusta on tärkeätä pitää täälläkin esillä minun isoisäni ahjohitsaamis- näytös.
Minä haluan sen olevan tässä etusivulla vielä.

Isoisäni syntyi 1800 luvun puolella; 1889 ja kuoli kolme vuotta filmin jälkeen.
Filmissä kurpan torpan seppä- - Kuuluisien ja maineikkaiden kurpanseppien jälkeläinen näyttää 77- vuotiaana malliksi miten vannerikko korjataan.

Filmi on hyvin harvinaislaatuinen ja palkittu Suomen lyhyt-elokuvafestivaaleilla vuonna 1967.
Filmi täällä;
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BABMv_Kw0To#t=0

Olen kuullut että isoisäni on sanonut että hänen pojan-poikansa tekee hänestä suuren sepän. Rikhard Laurila teki hyvinä vuosina 100 ajokalua vuodessa paja-maatilallaan. Rikun isoisä oli historian tuottelian ajokaluseppä: 100 kärryä ja 70-80 kirkkorekeä joka vuosi.

Pääsette koko tarinaan kiinni Suomen suurimman hevosajokalu-käsiteollisen valmistuksen historiikki sivullani täällä;
http://jarinhotelli.blogspot.com/2013/08/ilmajoki.html
Minä en siellä valehtele !
Ilmajoki oli Suomen käsiteollisuuden kehto- ja Ilmajoen Nopankylä kehityksen keskus; Katso historiikki sivuni alusta heti miksi?
- Filmin kärry on Laurilan turkulaanen jonka vannerikko lavastettiin filmiä varten. Muistan pikkupoikana kun isäni kertoi että filmi on tehty siellä, mutta filmi unohtui vuosikymmeniksi kunnes sattumalta eräs mies muisteli viime kesänä siellä käydessäni että hänen isänsä on tehnyt joskus filmin- ja ei tiedä missä se on. Lähetin sähköpostia aikani että filmi löytyisi ja filmi löytyi ja näin isoisäni livenä 45- vuoden jälkeen.

Minua että minua pikkupoikana häiritsi pajan eri pituiset vasemman nurkan hirret ja ajattelin että kummia ukkoja täällä töissä kun eivät osaa sahata suoraan nurkkia. Olen ollut pedantti.

Isoisäni isoisä oli voi sanoa ensimmäinen kärryseppä Nopankylässä, teki heti 1840 alkaen Könnin palakehet mallista kärryä ja lojonenärekiä ja työrekiä, oli kyläseppä ja teki kaikkia sepän töitä. Pyhittyi ajokalujen tekoon 1870 alkaen kun ensin papiston apulainen C.A. Rydman oli Turusta muuttaessaan tuonut kärrymallin joka ristittiin "hoijakaksi" "Kieseiksi" ja "turkulaaseksi" >>> Laitan isoisäni Rikun isoisän tekemän turkulaasen malliksi tähän vielä; 1870 lukua on eletty kun kärry on valmistunut. Myöhempiin turkulaasiin selkänoja tehtiin metallipuikoista mutta Laurila vanhempi 1821-1905 teki ensin puusta nojat. Laurila vanhemman poika Laurila nuorempi Rikin isä oli peto tekemään turkulaasia, niihin kompastelee vielälkin joka nurkalla.

Laurila vanhemman turkulaanen;
http://www.matesla.fi/ajokalut/sivukuvat/laurilan_turkulaanen.jpg
ja tässä;
http://2.bp.blogspot.com/-fNYg5c4ipRg/UlvEPRo4BXI/AAAAAAAAUss/C9PtvU993O8/s640/img-131014131121-001.jpg


Vuosien mittaan kirjoitan lisää- mutta olemassa oleva materiaalini on sivulleni jo käytetty.

Laurilan suvussa oli seppiä viidessä sukupolvessa ja parisen kymmentä kokoaikaista kärrynrakentajaa- joista tusinan verran maineikkaita ajokaluseppiä. Näiden lisäksi viidennen sukupolven 1920 luvulla syntyneet isisään avustaneet pojat. Pojat saivat kotonaan ja kylän muiltakin osaajilta ammattitaitonsa naimisiin menoonsa saakka ja siihen saakka kunnes oli pakkoa väistyä pajoista autojen tieltä 1950 luvulla.
Laurila vanhempi aloitti takomisen kylässä 1840- noin 20 vuotiaana ja muut sepät muuttivat kuumimpaan ajokaluaikaan 1890 luvulla kylään. Lopulta kylässä oli yli 30 pajaa. Kylkeen kehityksen keskukseen syntyi Suomen ensimmäinen Osuuskauppa. Myös Suomen ensimmäinen osuusmeijeri ja -Osuuspankki.
Ajokaluja tehtiin isäni kotikylässä 1840-1960 välisenä aikana kymmeniä tuhansia kappaleita joita myytiin markkinoilla, kulkukaupassa ja rautaeitse Suomen seutujen markkinoille.

Jumalan siunausta
Kurpansepän pojanpoika- pojanpojanpoika- ja pojanpojanpojan poika.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu