lehmän mahaa

Lehmän satakerrasta tehty keitto oli mm. Saksan liittokanslerin Helmut Kohlin mieliruokaa.. Samoin Puolassa se on yleinen ravintoloistakin saatava ruoka. Suikaleinen keitto on hyvää. Olen syönyt usein Puolassa, siellä sen nimi on flaki.
Sitä on tarjolla monissa maissa.

Kysyin kerran Suomessa lihamestarilta joka sanoi että sitä ei täällä saa myydä.
Sitä viedään tukussa Japaniin koska siellä ymmärretään muunkin kuin HK:n sinisen perään.

Kertokaa tietäjät miksi sen myynti on meillä kielletty. Nyt ei voi vedota EU:n määräyksiin! Sen ymmärtää jos sitä ei ole myynnissä pienen kysynnän takia mutta ei sitä että myynti on kielletty.
368412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Pitäisi varmaan kysyä Evirasta.

Äänestä

Terve

Euroopassa se on monen herkkua, löysin tämän linkin etsimällä sitä saksan sanalla Kutteln.
Se on ainakin Saksassa ja Sveitsissä kansanruokaa, näköjään muuallakin.

Ehkä voit yrittää kääntäjän kanssa lukea tätä tekstiä, siinä on kuviakin.

http://de.wikipedia.org/wiki/Kutteln

Äänestä
  • Ranskassa Bretanjessa, sai adui nimistä vatsarullaa.
    Keroivat että se on tuontitavaraa jonkin tun EU-pykälän takia.

    Lienee samaa mahapaitaa.
    Kotona muori teki teurasnaudan mahasta mahapaitaa. Hyvää oli.
    Siihen aikaan ei elukoille syötetty teurasjätettä rehuissa.

    Äänestä

Terve "Kutteln"

Kiitos! Hienoa tutustua linkkiin joka valottaa asiaa.
En tiennyt tällaisesta aikaisemmin.

Äänestä

  • Kreikassa nimeltä Patsas: naudan mahalaukkua muhennoksena

    Äänestä

Niin, että saako sitä ostaa suomesta jostakin vai heitetäänkö se menemään ? Asuin keskieuroopassa yli 20 vuotta ja sitä sai ravintoloissakin, suurta herkkua.

Äänestä

käännys pihvikarjan tuottajiin, mitä jääkään yli !
http://www.kotitila.fi/tuottajat
http://www.labbynkauppa.net/epages/labby.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2015063006/Categories/ContactForm
http://yle.fi/uutiset/tulevaisuuden_lehma_teurastetaan_apila_suussa/6504129
Porvoossa Herek-lihapuotia pyörittävä kauppias Tom Ahlberg kertoi , että suomalaiset eivät hyödynnä kaikenlaisia ruhonosia, vaikka kilohinta olisi vain parissa eurossa. Esimerkiksi siansorkkia ja sisäelimiä saa tänä päivänä hyvin edulliseen hintaan.
http://www.elisanet.fi/triuno/hereknew.htm

Äänestä

Naudanmahaa myydään ainakin pakastettuna koirille, en tosin tiedä mitä naudanmahaa se on, koska naudalla on niitä kolme erilaista. Onkohan tämä koirien herkku sitten kaikkien mahojen sekoitusta =). Eli poisheitettäväksi se ei ainakaan onneksi mene. Toki en tiedä, miten eettistä koiranruoka-maha sitten on; onko kuitenkin kyse jostain ulkomailta raijatusta tuotteesta, vai suomalaisista teurastamoista jäävä naudanmaha. Tämä olisi kiva tietää, kenelläköhän olisi tietoa tai tuollaista Oscar-merkkistä naudanmahapussukkaa käsillä. Sitä saa myös muistaakseni ilman merkkiä, ihan annosmuoviin pakattuina klöntteinä eläinkauppojen pakastimesta. Naudanmaha on koirien superfoodia, siinä on ihanteellinen korvaamaton bakteerikasvusto, joka voi hoitaa pahankin koiran suolisto-ongelman kuntoon.
En tiennytkään, että verikin on poistunut. Näin koiraihmisenä sekin hämmästyttää, sillä koirien jälkitaitojen harjoittamiseen maastossa tarvitaan verta.

Äänestä
  • Ennen naudalla oli 4 mahaa: pötsi, satakerta, juoksutusmaha ja verkkomaha. Kyllä näköjään jalostuksella saadaan paljon aikaan.

    Äänestä

Näin syntyy helppo haggis
valikoima rasvaista lampaanlihaa ja lampaan sisäelimiä (maksaa, munuaista, sydäntä) yhteensä 600 -800 g
100 g rikottuja kaurasuurimoita (ainakin Riihipuodin valikoimissa) tai rikottuja ohrasuurimoita
2 sipulia
100 g silavaa
suolaa mustapippuria, muskottia,
lanttua tai nauriita, perunoita
1.Huuhtaise lihat ja laita kylmään veteen. Lämmitä vesi kiehuvaksi ja hauduttele lihoja tunnin verran. Valuta (säästä osa keitinliemestä), jäähdytä ja hakkaa hienoksi.
2.Paahda suurimot kuivalla pannulla rapeiksi ja keitä puolikypsiksi. Pilko sipulit, kuutioi silava ja yhdistä kaikki ainekset. Mausta. Lisää pari desiä keitinlientä ja kaada seos voideltuun uunivuokaan. Peitä voipaperilla ja kypsennä uunissa (180°) vesihauteessa 2-3 tunnin ajan.
3.Tee lantuista tai nauriista ja perunasta muhennos (tattie-an'-neeps). Tarjoa haggis muhennoksen kanssa. Valitse ruokajuomaksi single malt viski- vesikin palapainikkeeksi
Tallinnasta lampaan keuhkot /kopsud 3.90 kg ajoi saman asian.

Äänestä

Ei ole kauaa aikaa kun venäläinen mummo teki ja söi naapurinpääsylttyä, oli mummon puheiden mukaan raikasta ja ravitsevaa. Nyt tämä Pietarilainen kokkimummo syö kaalinnaattisoppaa loppuelämänsä, joutui nimittäin vankilaan kokkailuistaan. Ps. jos joku haluaa vaikka tarjota vierailleen jotain erikoisempaa niin kirjoittaa vain Natalia nimiselle mummolle Pietarilaiseen vankilaan, häneltä sen naapurinpääsyltyn reseptin saa.

Äänestä

Suomi on kummallinen maa kun vanhat reseptit ja raaka-aineet unohdetaan, olivat sitten vaikka kuinka hyviä. Lehmän pötsi on yksi esimerkki. Muutama vuosi sitten sai vielä Kuopion hallista marinoitua pötsiä, isäni herkkua. Nyt ei enää. Mistään ei saa pötsisoppaa (Tripes a la Caen), paistettua pötsiä (Tablier de Sapeur), pötsimakkaraa (Andouillette), eikä voi ostaa pötsiä raakana.
Miksi tuhlataan loistavia raaka-aineita? Koska ihmiset syövät ne mieluummin lenkkimakkarassa, tai ne jauhetaan koiranruokaan.

Äänestä

Ennen tosiaan Kuopion hallista sai sylttyä, ei aladobia joksi näkyy sylttyä kutsutun netissä.Isä toi joskus sitä kotiin.Oli lehmän mahasta tehtyä,keitettyä suolaista herkkua.Leivän päälle makkaran sijaan tai siltään nautittuna.

Äänestä

Satakerta on hyvää!

Äänestä

U6A6K koodilla saa 3x4e alennuksen wolt tilauksesta kannattaa hyödyntää!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiatoo? kirjoitti:

Lehmän satakerrasta tehty keitto oli mm. Saksan liittokanslerin Helmut Kohlin mieliruokaa.. Samoin Puolassa se on yleinen ravintoloistakin saatava ruoka. Suikaleinen keitto on hyvää. Olen syönyt usein Puolassa, siellä sen nimi on flaki.
Sitä on tarjolla monissa maissa.

Kysyin kerran Suomessa lihamestarilta joka sanoi että sitä ei täällä saa myydä.
Sitä viedään tukussa Japaniin koska siellä ymmärretään muunkin kuin HK:n sinisen perään.

Kertokaa tietäjät miksi sen myynti on meillä kielletty. Nyt ei voi vedota EU:n määräyksiin! Sen ymmärtää jos sitä ei ole myynnissä pienen kysynnän takia mutta ei sitä että myynti on kielletty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu