manpupunerin kivipatsaat

N. O. Hääppönen

Ville Hapasalon ohjelmassa "Suomen sukuiset kansat 30:ssä päivässä" ihmeteltiin kivipatsaita joiden alkuperää ei ole pystytty selvittämään?!

Maiseman perusteella ei liene kovinkaan "suuri" geologi olla ajatellakseen että kyse on vulgaanisen toiminnan jälkeensä jättämiä "patsaita"

Vai miten on?

5

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shamaani----

      Ei, kyllä ne on ne kivettyneet jättiläiset, jotka yrittivät hyökätä mansien kimppuun.

    • Noista kivipatsaista kysyminen suoraan esimerkiksi Venäjän Akatemian geologian tutkimuskeskuksen tiedemieheltä olisi vesittänyt ison taivastelun ja hyvän tarinan, joten olihan se ihan viisasta "dokumentin" tekijältä olla yrittämättäkään mitään sellaista.

      http://izvestia.ru/news/352700

    • ville ja valle

      ...kyyyyyylllä Ville oikein teki.

    • Esko3

      Etsin lisää kuvia ja myös ilmasta otettuja google, youtube. Eroosiosta huolimatta, jollakin niistä on kasvonpiirteitä. Ne näyttävät olevan alapäästään kapeampia. Ikäänkuin joku olisi veistellyt, mutta veistotyö olisi jäänyt kesken ja eroosio pilannut osin kesken jäänyttä työtä. Ne jepet joiden luita löytyy google "GIANT SKELETONS YOUTUBE" , "ANCIENT HUMAN DISCOVERED HERE ISTHE PROOF ONE OF THE BEST DOCUMENTS" saattavat olla tekijöinä. Samaa ehdottavat toki paikallisen alkuperäiskansa, jolla voi olla perimätietoa.

      t. esko

      • Kuten jo tuolla yllä heitin linkin, missä kerrotaan ko. kivipatsaiden olevan n. 200 miljoonaa vuotta vanhoja, niin vähän itse kutakin ihmetyttäisi jos paikallisilla alkuperäiskansoilla olisi jotain _todellista_ perimätietoa kivimuodostelmien synnystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe