AMMATTIBIOLOGI oli pari vuosikymmentä sitten mennyt julistamaan, että SIRKKAÄYRIÄINEN ei voi olla kotoisin maapallolta, koska sen silmät ovat niin paljon poikkeavat kaikkien muiden eliöiden silmistä. Onko tämä tieteellisesti uskottava teoria? Riippumatta siitä mitä vastaatte joudutte myöntämään että tiede ei ole aina oikeassa!
Tieteen luotettavuus
76755
7105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuka väittää, että tiede olisi aina oikeassa. Ei ainakaan kukaan tieteelliseen metodiin perehtynyt. Jos näin olisi, miksi silloin edes tarvittaisiin tieteen itsekorjautuvuutta?
Yksittäisen "ammattibiologin" käsityksen voi tietenkin jättää omaan arvoonsa. Tieteelliset paradigmat perustuvat tiedemaailman laajaan konsensukseen.
Mitä sitten? Onhan esim. poliisissa mätämunia. Ihminen on mikä on.
Ei ole teoria, eikä oikeastaan edes hypoteesi.
Ei ole teoria, ja onhan muitakin "tieteilijöitä" jotka väittävät vaikka mitä paskaa. Muutama "tieteilijä" on jopa kreationisti.
Yksi tieteentekijä ei ole koskaan sama kuin "tiede". Tässä juuri on tieteen voima. Yksittäistä ihmistä voi ajaa ylikorostunut kunnianhimo, ahneus tai uskonnolliset harhat, mutta kun tiede on avointa ja kriittistä ei yhden ihmisen huonosti perustellut väitteet koskaan elä tieteessä kovin pitkään.
Kuten ei jonkun hörhön väite, että sirkkaäyriäiset olisivat peräisin maapallon ulkopuolelta.
"Kuten ei jonkun hörhön väite, että sirkkaäyriäiset olisivat peräisin maapallon ulkopuolelta."
Veikkaisin, että tässä tapauksessa oli kyse samasta englanninkielisestä ilmauksesta, kuin esim. tässä:
""They really are from Mars, I think," said Thomas Park, a professor of biological sciences at the University of Illinois at Chicago."
http://phys.org/news178645682.html
Kaljurotat ovat monessa suhteessa niin outoja, että tutkija kuvailee niitä Marsilaisiksi. Lukukyvöttömille kreationisteille kerrottakoon, että sen on vain kuvaannollinen ilmaus, tutkija oikeasti tietää, että nuo nisäkkäät ovat peräisin Maan elämästä.
Vappulehdessäkö aloittajan mainitsema väite julkaistiin?