Kun teen vatsarutistuksia, alkaa ristiselkään jo muutaman (alle 10) jälkeen sattua, ja olen aina lopettanut siihen. Mutta onko tuo vain sitä selän vahvistumista, eli onko tuo sitä "hyvää kipua"? Pitäisikö vain jatkaa rutistusten tekoa? En osaa sanoa, MIHIN ristiselässä se sattuu, mutta sinne.
Tai en tiedä edes onko sattuu oikea termi, mutta kuitenkin alkaa tuntua epämiellyttävältä.
Vatsarutistukset
5
224
Vastaukset
- BlackNemo
Tee erilaisia vatsarutistuksia. Niitä on noin kaziljoona erilaista. Aloita sillä mikä ei satu. Pidä liike rata lyhyempänä ei takaraivo lattiaan ja kärsä polviin malliin. Lapaluut koko ajan irti lattiasta suoritteiden aikana ja ylös vain noin 45 asteen kulmaan.
- aloittaja4
Olkoot vaan kaziljoona erilaista, vaikea niitä on netistä löytää :/ Yritin just.
- BlackNemo
Hmmm...? Haluatko helpon vai vaikean?
- ssooppii
tuossa yksi harjoitus, ensin aloittelijan vatsarutistus, sitten kun se alkaa sujua, niin mukaan vähän taitoa ojentaa selkä ja kehonhallintaa. lopuksi Navasana
http://www.youtube.com/watch?v=CxhrM2Rn0LA
ei välttämättä kannata laskea toistoja, vaan se millaisen tuntuman saa vatsa - ym. lihaksiin. etene vaiheittain, ensin jalat maassa kuten videolla, sitten vaikka polvet koukussa ja lopuksi jalat suorana. harjoitus tehdään hengityksen tahtiin, kuuntele ohjeita.- BlackNemo
Hyvä liike, mutta jostain syystä aloittelijoilla tuppaa tuo ristiselkä kipeytymään tuosta. Siinä selkäkin (mikä on hyvä) tekee osan työstä. Lihas jäykkyys osaltaan varmasti aiheuttaa kipuja? Itselläni, vaikka olin koko nuoruus iän tehnyt perus vatsalihas liikettä ja luulin että olisi hyvässäkin kunnossa. Alettuani inteniivisemmän lihaskunto kuurin, niin selkä kipeytyi. Systemaattisella harjoittelulla kivut loppuivat. Piti vain muuttaa harjoitteita useasti, nykyään ei enää kipeydy mistään liikkeistä. "Lankku"..."Hoover" Ja sen muunnokset, sekä erilaiset staattiset ja dynaamiset vatsalihas liikkeet varioituna oli ohjelmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2383151
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1262259Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta151765Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2191763Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3051594Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita481299- 511263
- 1111081
- 941016
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan58994