Kun teen vatsarutistuksia, alkaa ristiselkään jo muutaman (alle 10) jälkeen sattua, ja olen aina lopettanut siihen. Mutta onko tuo vain sitä selän vahvistumista, eli onko tuo sitä "hyvää kipua"? Pitäisikö vain jatkaa rutistusten tekoa? En osaa sanoa, MIHIN ristiselässä se sattuu, mutta sinne.
Tai en tiedä edes onko sattuu oikea termi, mutta kuitenkin alkaa tuntua epämiellyttävältä.
Vatsarutistukset
5
243
Vastaukset
- BlackNemo
Tee erilaisia vatsarutistuksia. Niitä on noin kaziljoona erilaista. Aloita sillä mikä ei satu. Pidä liike rata lyhyempänä ei takaraivo lattiaan ja kärsä polviin malliin. Lapaluut koko ajan irti lattiasta suoritteiden aikana ja ylös vain noin 45 asteen kulmaan.
- aloittaja4
Olkoot vaan kaziljoona erilaista, vaikea niitä on netistä löytää :/ Yritin just.
- BlackNemo
Hmmm...? Haluatko helpon vai vaikean?
- ssooppii
tuossa yksi harjoitus, ensin aloittelijan vatsarutistus, sitten kun se alkaa sujua, niin mukaan vähän taitoa ojentaa selkä ja kehonhallintaa. lopuksi Navasana
http://www.youtube.com/watch?v=CxhrM2Rn0LA
ei välttämättä kannata laskea toistoja, vaan se millaisen tuntuman saa vatsa - ym. lihaksiin. etene vaiheittain, ensin jalat maassa kuten videolla, sitten vaikka polvet koukussa ja lopuksi jalat suorana. harjoitus tehdään hengityksen tahtiin, kuuntele ohjeita.- BlackNemo
Hyvä liike, mutta jostain syystä aloittelijoilla tuppaa tuo ristiselkä kipeytymään tuosta. Siinä selkäkin (mikä on hyvä) tekee osan työstä. Lihas jäykkyys osaltaan varmasti aiheuttaa kipuja? Itselläni, vaikka olin koko nuoruus iän tehnyt perus vatsalihas liikettä ja luulin että olisi hyvässäkin kunnossa. Alettuani inteniivisemmän lihaskunto kuurin, niin selkä kipeytyi. Systemaattisella harjoittelulla kivut loppuivat. Piti vain muuttaa harjoitteita useasti, nykyään ei enää kipeydy mistään liikkeistä. "Lankku"..."Hoover" Ja sen muunnokset, sekä erilaiset staattiset ja dynaamiset vatsalihas liikkeet varioituna oli ohjelmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.858062Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906074Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875557Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675486Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134730Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232488Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys332196Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51349Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71334Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441180