A-M Sandell seksikkäin

Sake

Suomen ja maailman ehdottasti seksikkäin urheija on Anne-Mari Sandell. Harmi vain, että Sandell on tainnut lopettaa urheilun mutta onneksi on nauhalla noita vanhoja Kalevan kisa juoksuja joissa voi ihailla Anne ihanaa juoksua.

17

11219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juu_ri_

      Kyllä, ja sen lisäksi vielä....... no, oheinen vanha lehtijuttu kertokoon loput.


      http://www.kouvolansanomat.fi/arkisto/vanhat/2001/05/20/urheilu/juttu3/sivu.html

      Sandell - tottakai
      Annemari Sandell ei ole hävinnyt kertaakaan SM-maastoissa.

      VEHKALAHTI
      VELI MATTI NURMELA
      Naisten 6 kilometrille ei ollut kuin yksi ennakkosuosikki - Turun Weikkojen Annemari Sandell. Tosin Sandell itsekin oli hieman epäilevä ennen kisaa, mutta osoitti viime kesän ja kuluneen talven vaivojen olevan taakse jäänyttä elämää. SM-maastoissa jo 12 kertaa hyvin viihtynyt Sandell karkasi heti lähdöstä omille teilleen, eikä kenelläkään muulla ollut mitään asiaa Suomen mestaruuteen. SM-kulta oli Sandellille seitsemäs yleisessä sarjassa. Sitä ennen tuli viisi mestaruutta nuorten sarjoissa.

      Sandellin takana käytiin paljon mielenkiintoisempi kilpailu muista mitalisijoista. Toiselle kierrokselle lähdettäessä Sandellin takana kiipesi ensimmäisenä jyrkkää mäkeä viime vuoden SM-kolmonen Maija Kukkohovi Oulun Pyrinnöstä. Tiiviisti tuntumassa askelsivat suunnistaja, hiihtosuunnistaja, hiihtäjä Liisa Anttila Luopioisten Lujasta ja Yhdysvalloista kotimaahan palannut viime vuoden nelonen, Helsingin IFK:n Maria Söderström.

      Toinen kierros toi kärkipäähän myös juoksu-uransa uudelleen aloittaneen Kirsi Valastin. Sandellin seurakaveri lähti ahneesti seuraamaan johtajaa ja jätti samalla muun joukon taistelemaan pronssista. Reilu kilometri maalia oli kullan ja hopean kohtalo jo ratkaistu, mutta pronssille oli mahdollisuuksia vielä viidellä juoksijalla.

      Loppujen lopuksi SM-pronssin otti viime vuoden hopeamitalisti Marjo Venäläinen Lahden Ahkerasta. Hän jätti loppukirissä selvästi taakseen SM-maastojen veteraanin, jo 41-vuotiaan Päivi Tikkasen, joka kuitenkin osoitti nuoremmilleen, ettei juoksuvauhti ole ikävuosista kiinni.

      Sandellin mitalitili SM-maastoissa sai taas jatkoa. Mestaruus on irronnut joka kerran, kun hän on kisoihin osallistunut. Ensimmäinen tuli jo vuonna 1989 Lapinlahdella.

      - Syksy ja alkutalvi meni harjoittelematta. Vasta maaliskuussa kaikki alkoi kulkea Etelä-Afrikan leirillä. Viivyin siellä neljä viikkoa, vammoista kärsinyt Sandell kertoi.

      - Palasin nyt Suomeen Espanjasta, jossa olen opiskellut urheiluhierontaa Malagassa.Olen vaihtanut valmentajaksi Seppo Immosen. Harjoituksiin on tullut jotain uutta. En kuitenkaan ole oikein valmis ratakauteen. Jos alitan Edmontonin MM-kisarajat ja minut sinne valitaan, niin lähden matkaan. Enemmän kuitenkin odotan syksyn maratoneilta ja puolimaratoneilta, Sandell jutteli.

      - Oli SM-kisoissa pitkästä aikaa hyvä maastorata. Nousuja oli tarpeeksi, Sandell suitsutti.

    • huoli

      Ei Sandell ole mihinkään kadonnut. Palaa ensi kesänä takasin juoksutouhuihin äitiyslomaltaan, heinäkuussa synnytti uuden juoksijatoivon Suomen maahan.

    • Kuvittaja
      • mieheltä

        näyttää ihan mieheltä.. ja urheilu on puhdasta!


      • Juuri
        mieheltä kirjoitti:

        näyttää ihan mieheltä.. ja urheilu on puhdasta!

        Tilastopajan mukaan:
        "Annemari Sandell Turun Weikot
        2.1.77 Kalanti 170 cm 55 kg"

        Luonnossa on kuitenkin erittäin hennon oloinen tyttö, kuten Tilastopajan biodatakin osoittaa. Muutenkin kiinnittäisin enemmän huomiota Tilastopajan listauksen punaisella merkittyihin kohtiin. Muutenkin lähtisin etsimään kiellettyjä aineita aivan jostain muusta suunnasta kuin Kalannista. En ole doping-spesialisti mutta näyttävätkös Sandellin hartiat jonkun mielestä anaboleillä kasvatetuilta....

        -Mistäs muuten löytyy edellisen kirjoittajan kuva niin voidaan sitten arvioida näyttääkös hän mieheltä vai naiselta; kirjoitusten perusteella ei kyllä ota selvää....


      • katselija
        mieheltä kirjoitti:

        näyttää ihan mieheltä.. ja urheilu on puhdasta!

        Koetapa itse vetää kymppi puolentunnin pintaan ja katso sen jälkeen peilistä miltä näytät.


    • Niin ei meikkiä tarvita

      Jos tuloksen teossa olisi ulkonäöstä hyötyä,niin Viivi Avellan olisi kova Kympillä.
      Niille joille urheilijan ulkonäkö on tärkeintä suosittelen, pysytelkää seuraamassa vain Iltalehti lajeja,sillä ne tuntuvat sopivan hyvin mielipiteisiinne....

      • Homma käy

        KYLLÄ JA MITÄ PITEMPI MATKA SEN....miten se olikaan, toisaalta monen urheilijan ulkomuoto paljastaa kyllä hänen lajinsakin ainakin osittain samoin käytös ja Sandellin TV-esiintymisetkin muistetaan kuten laahaava tyylikin taapertaa pitkää matkaa sehän ei ollut oppikirjojen mukaista, eikä valmentajat (SUL:n kovapalkkaiset saaneet mitään kehitystä tytössä aikaan jos kohta eivät ole saaneet kuin takapakkia muuallakin. Arvatkaapa muuten esim. Ihalaisen ja Korjuksen palkat kun tietäisitte niin ihmettelisitte - tuloksia vaan ei tule???


      • Mies!
        Homma käy kirjoitti:

        KYLLÄ JA MITÄ PITEMPI MATKA SEN....miten se olikaan, toisaalta monen urheilijan ulkomuoto paljastaa kyllä hänen lajinsakin ainakin osittain samoin käytös ja Sandellin TV-esiintymisetkin muistetaan kuten laahaava tyylikin taapertaa pitkää matkaa sehän ei ollut oppikirjojen mukaista, eikä valmentajat (SUL:n kovapalkkaiset saaneet mitään kehitystä tytössä aikaan jos kohta eivät ole saaneet kuin takapakkia muuallakin. Arvatkaapa muuten esim. Ihalaisen ja Korjuksen palkat kun tietäisitte niin ihmettelisitte - tuloksia vaan ei tule???

        Mutta Ihalainen ja Auvinen!
        Puhumattakaan Inskistä! Mitä he tekevät? tai ovat saaneet aikaan?Jos ei tulosta,niin ulos!Perinteisten lajien ongelma,samat naamat perinne viroissa, muistelemassa kuinka oli ennen hienoa..


      • 70-luvulla huipun takana
        Mies! kirjoitti:

        Mutta Ihalainen ja Auvinen!
        Puhumattakaan Inskistä! Mitä he tekevät? tai ovat saaneet aikaan?Jos ei tulosta,niin ulos!Perinteisten lajien ongelma,samat naamat perinne viroissa, muistelemassa kuinka oli ennen hienoa..

        Niin nämä luettelemasi ukothan on tätä doping-aikakauden salamyhkäistä porukkaa joka pääsi vippaskonstein huipulle ja salaavat yhä näitä meidän monen tietämiä juttuja. SUL on kyllä itse tyrinyt mahdollisuutensa ja tulokset näkyy tänä päivänä. Yhteiskunnan uhraamat rahat tälle lajille on menneet aivan hukkaan. Ei muuta kun yleisurheilu omarahoitteiseksi ja tuloksia saamattomat valmentajat ja urheilijat pois tukiringeistä.


    • make

      tunnen henkilökohtaisesti Anne-marin koska olen ollut sukulaisilla töissä.ainakin viime kesänä oli treeni päällä

    • KLLLL=

      Eipä se Anne-Marikaan mikään ruma nainen ole, jos vaikka viestiketjun aloittaja sitä meinasi... Katsopa miltä hän nykyään näyttää. Ja kova juoksija on edelleen... Eipä taida koskaan hänelle vastusta löytyä Suomen maasta.

      • Sake.

        Häh?Ilmeisesti et osaa lukea! Minähän nimenomaan kehuin Anne-Maria Suomen ja maailman seksikkäimmäksi urheilijaksi! Vai kerrotko missä kohdin olen vihjannut hänen olevan ruma?


    • Juhafriikkikauhee

      Hieno ura, KUMARRUS.
      Eikä ole kaunis eikä ruma vaan taviksen näköinen.

    • kiekokarta

      ensimmäinen juoksutyyli ei ollut aivan täydellistä

    • Maratontumputtaja

      Aika hottis vieläkin, melkein sexmachine !!??

    • Niinpä...

      Tuskin antaisi sinulle missään olosuhteissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2288
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1578
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1563
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1254
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1251
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1131
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      226
      975
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      926
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      833
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      819
    Aihe