http://yle.fi/uutise/teinien_ja_aikuisten_suhteet_eivat_seurustelua_vaan_rikos/5588857
Onneksi kaikki eivät tarvitse tällaista muistutusta
Onneksi kaikki eivät tarvitse tällaista muistutusta
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
http://yle.fi/uutiset/teinien_ja_aikuisten_suhteet_eivat_seurustelua_vaan_rikos/5588857
Niin, jo teini-ytm jyystää, ähkii, ruiskii ja pyörittää ikäisiään teininaisia miten tahtoo, ja asiassa ei ole mitään "väärää"?
Kun taas oikea seurustelu hiukan vanhemman miehen kanssa demonisoidaan perversioksi ja hyväksikäytöksi vaikka on olemassa tarkat ikärajat miten homma on laillista ja miten ei.
Ottakaa tältäkin sivulta muutama kuvakaappaus ja lähettäkää niille tahoille, jotka mainostavat täällä. Vetävät kyllä mainoksensa pois kun huomaavat tukevansa lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön yllyttämistä.
Ylläpitoa asia ei vaikuta kiinnostavan.
Vain yhden kerran on 14-vuotias tyttö pyytänyt minua treffeille. Eikä käsittääkseni siinä ole mitään laitonta, jos 14-vuotias tyttö ja 30-vuotias mies tapaavat.
Jätin kuitenkin tilaisuuden käyttämättä, emmekä koskaan tavanneet. Eli teknisesti olen antanut pakit yhdelle tytölle.
Saatan olla outo, mutta en sairas. En tapaile alle 18-vuotiata.
Sairasta on se jos 30-50-vuotias tai vanhempi mies haluaa 14v. rtyttöä. Oikeasti, pedofiilit hyi.
En tiedä ymmärrettiinkö kommenttini oikein. En siis tapaile alle 18-vuotiaita, vaikka sellainen yrittäisi tehdä aloitteen.
Mutta tosissaan siis 14-vuotias tyttö ilmoitti muutama vuosi sitten, että haluaisi tavata minut... Chamini puree!
Neutraalimpaa olisi sanoa, että seurustelu on seurustelua, oli se rikos tai ei. Sen lisäksi noita rikosnimikkeitä pitäisi muuttaa objektiivisempaan suuntaan. Perusjuntille tulee todella dramaattiset visiot noista mahtipontisista nimikkeistä, kuten "lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö". Nykyaikana se voi tarkoittaa sitä, että jo omia lapsia omaava teiniäiti juttelee nuoren aikuisen miehen kanssa netissä ilman näköyhteyttä ja omasta aloitteestaan ja sitten miehelle tehtaillaan ehdollista vankeutta, joka tarkoittaa sitä, ettei edes 100 päiväsakkoa olisi riittänyt rangaistukseksi. Samalla livautetaan takaovesta sivuvaikutuksena vakava vaikeus esim.työllistyä eri aloilla tai maissa. Nämä rikosnimikkeet spekuloivat myös aika irvokkaasti tekijän alapään ja yläpään toiminnoilla ja ajatuksilla; ei mikään kyylä ole tarkistamassa ihmisen seksuaalista kiihottumista sen teon aikana. Jos alapään asioista puhuminen tai koskeminen on seksuaalista hyväksikäyttöä ilman näyttöä varsinaisesta kiihottumisesta ja seksuaalisesta mielihyvästä, niin toki sitten telkkarin ja leffojen naisille tarjoama 'potku munille' viihde on myös seksuaalista väkivaltaa mutta yritäpä selittää se huvittuneelle oikeuslaitoksen edustajalle.
Uusi rikosnimike voisi olla vaikka "laiton kanssakäyminen alaikäisen kanssa" aivan kuten autolla ajaminen liian lujaa on "ylinopeus" eikä siinä spekuloida ajajan mielenmaailmalla tai infantilisoida kaikkia allejäämisen vaarassa olleita vammaisiksi tai vanhuksiksi.
Oletkos muuten mies1985 päässyt juttelemaan teininaisten kanssa viimeaikoina netissä. Ne oli hienoja topikkeja ja mukavaa luettavaa.
tämänkin nimimerkkisi kehiin arvoisa suomihuora=15nussima alias 40 pillun AT-mies
Parina viime vuonna olen jutellut todella vähän. Ei ole kyllä monta kuukautta siitä, kun yksi 16-vuotias oli kiinnostunut minusta mutta arveli että ikäeroa olisi liian paljon. Ei minullakaan ollut mitään suurempia tavoitteita hänen suhteensa, varsinkin kun välimatkaa oli paljon. Elämäni on muuttunut sen verran, että olen siirtynyt miettimään vähän vanhempia naisia (19 ). Joskus harvoin joku vähän nuorempi takavuosien teininainen (tänä vuonna 18 täyttävä) vielä ilmestyy Skypeen, mutta nykyhetki on vain varjo entisestä.
Uusia seurateinejä voisi kai saada periaatteessa helposti mutta ei jotenkin enää kiinnosta keräillä. Vaiva ei ole sen arvoista.
Mistä ja miten niitä muka "helposti" saa?
Älkää vastatko ollenkaan näille
- suomihuora=15nussima
- 40 pillun AT-mies
- teen-lover-MAN
- Naisasialooseri.
- kunnian mies
- suuri isä
Saavat vain lisää pontta jatkamaan samaa ketjua ja jokainen vastaus ketjuun nostaa sitä listassa ylöspäin.
Osa näistä on trolleja. Osa haluaa, että jo valmiiksi hiukan epävarmat miehet alkavat halveksia naisia. Tämä on kerrottu yhdessä ketjussa.
Erityisesti ne, jotka ovat palstaan vasta tutustuneet saavat vääristyneen käsityksen ja siihen osa näistä juuri pyrkii.
Tota Naisasialooseria lukuunottamatta ovat yksi ja sama henkilö.
Totta!
Sillä oli vähän aikaa bannit, siksi palsta oli siistimpi.
Olen ilmoittanut ylläpidolle useamman kerran listalla olevista ja ihmetellyt miksi ei bannata ja olen tehnyt myös pari kertaa ilmoituksen nettipoliisille. Pelkkään sananvaputeen ei voi vedota kun viestit ovat usein sääntöjen vastaisia ja silloin pitäisi tulla banni.
Naisasialooseri. oli mielisairaalassa jokin aika sitten ja silloin ainakin poissa palstalta.
Inhottavaa, että kun mt-potilaisiin ja mt-kuntoutujiin kohdistuu muutenkin niin paljon ennakkoluuloja, niin Naisasialooseri. lisää vain niitä ennakkoluuloja.
Millä tavalla se niitä lisää?
hulluina syyntakeettomia. Kai ne jotain tosta kirjoittelustaan saa.
Minäkin olen tehnyt ilmoituksen nettipoliisille aiemmin syksyllä. Luulen että tuo multinikeillä kirjoittava alkaa olemaan ihan oikea vaaratekijä ulkona liikuskellessaan.
Mitäs luulet?
En rupea tässä laittamaan ylös hänen mielipiteitään, niitä ei kannata toistella täällä yhtään enempää.
Jos luet tuon viestisi alla olevan "Noin lienee..."-viestin, niin siinä on vastaus kysymykseesi.
Tottakai sinä puolustat Naisasilooseria, koska olet monessa asiassa samaa mieltä. Itse olet sanonut yhdessä ketjussa että voisit ottaa takaisin käyttöösi nickin jolla olet täällä aiemmin provosoinut.
....se kuitenkin on sellainen säälittävä peräkamarireppana, joka ei IRL uskalla edes naista silmiin katsoa. Ärsyttävä, mutta vaaraton.
En ole enää aikoihin kirjoittanut ko. nimmareiden aloituksiin mitään ja minäkin toivon, että muutkaan eivät vastaisi. Samaa sairasta tekstiä jo ties monettako vuotta.
"kanssamme "
Alat puhua itsestäsi jo monikossa! heh heh
En aloituksia luekaan noilta, koska joskus on ihan järkevääkin luettavaa täällä, mutta saattavat yllättää kesken viestiketjun. Sinähän noiden takana oletkin?
sitten todellisen nimesi
yksinkertaisesti tyhmä?
sitten lopetti viestien poistamisen?
Liikaa asisllisia viestejä llmianettu ja poisteytu. Nyt ei sitten poisteta mitään.
Joo, tuntuu toimivan yhtä hienosti kuin suomalainen lastensuojelu.
Tapasin 27-vuotiaana teininaisen, jonka sitten korkkasin omistukseeni. Tästä on nyt kulunut jo monta vuotta ja olemme edelleen yhdessä, eikä hänkään enää teini. Hyvä kuitenkin tietää, ettei tässä ole ikinä ollut kyse seurustelusta. Voin siis nyt sinkkuna vapaasti iskeä tuohon kylkeen nuoremman naisen.
Mikä helvetti näitä pikkulutkia vaivaa kun jo yläasteikäisenä pitää myydä itseään paskoille miehille.