Pitääkö maksaa pizzakuskille?

Pizzapihi

Tilasin kuukausi sitten pizzeriasta kaksi pizzaa ja juoman (18,50€). Netin kautta tapahtuneessa tilauksessa mainitsin erikseen maksavani kortilla. Kun pizzat saapuivat sanoi mies, ettei hänen maksupäätteensä toimi ja sovittiin, että hän tulee seuraavana päivä rahastamaan. Häntä ei kuitenkaan kuulunut. Tänään oli sitten kotiin tullessani ovessani teipattu kyseisen tapahtuman kuitti, eli oli varmaan käynyt ovellani rahastus aikeissa. Nyt minua ihan periaatteen vuoksi vain kiinnostaisi, että tarvitseeko minun edes maksaa kyseistä laskua? Koska tämähän oli pizzerian vika ettei ilmottanut etukäteen heidän maksupäätteensä olevan rikki, jotta olisin ehtinyt varata käteistä. Ihmetyttää myös tämä kuukauden takainen maksuperintä. Mielipiteitänne? :)

5

492

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suullinensoppari

      Koska olitte sopineet maksunsuorituksesta myöhemmin ja vaikka hän ei seuraavana päivänä käynytkään perimässä sitä, niin silti maksuvelvoite oli syntynyt.

      Kaikestahan on maksettava - eikös juu - mitä tässä maailmassa velkaantuu. Sinä sait mitä tilasit ja siitä on maksettava vaikka sitten vähän myöhemmin.

      Kiinnostaisi tietää toi pizzeria, joka myy luotolla tuotteitaan.

      • pizzapihi

        Joo tottakai maksan jos tänne tupsahtaa kun kotona olen :)

        Kyseessä Espoon Leppävaaran Kuningas pizzeria. Saapi nähdä tulevatko vielä uudestaan ovelle!


    • naminami23

      Meillä kävi samanlainen tapaus. Tilattiin 2 pizzaa ja limu, kerroin että maksan KORTILLA! Ok,pizzat tuli mutta kuskilla oli unohtunut pääte ravintolaan.
      Sano tulevansa myöhemmin uudestaan,ei näkynyt/kuulunut.
      Reilu viikonpäästä he soittivat ja "sopivat" ajan jolloin vois tulla rahastaa. No tuli pizzat maksettua :D

      Ja paikkana Pizza Express Vantaa

    • asdadsdsaasd

      Miksette maksa etukäteen netin kautta, niin ei mene pelleilyksi. Varsinkin, kun maksatte kontula-visoillanne, jotka ovat täysin riippuvaisia mobiili-verkosta.

      • ainakäteisellä

        Koska aina sitä ruokaa ei tule. Luotin joskus sokeasti, en luota enää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1637
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1592
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1158
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      961
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      934
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe