Maanjäristys?

Havainnoitsija

Maanjäristys on Suomessa havaintojeni mukaan varsin harvinainen ilmiö. Tänään 21.9. olin kokevinani sellaisen Helsingin Malminkartanossa n. klo 16.35. En kuullut minkäänlaisia räjähdykseen viittaavia ääniä, mutta huonekalujen ja vaikkapa tietokoneen monitorin heilahdusliikkeet olivat selvästi havaittavia. Ensimmäistä voimakkaampaa vavahtelua seurasi toinen, heikompi, ehkä vajaan minuutin kuluttua.

Ilmiölle selitystä?

Muita havainnontekijöitä? Kuka tietäisi mahdollisista Seismologian laitoksen havainnoista? Järistyksen voimakkuus Richterin asteikolla?

8

2274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä
    • Havainnoitsija

      22.9.2004

      Suomessa suurin voimakkuus noin viisi richteriä
      Maanjäristys kumisutti kirkonkelloja Porissa

      Tässä jutussa myös:
      Poikkeuksellisen voimakas järistys
      Täysin mahdollinen myös Suomessa


      Kaliningradin aluetta Venäjän ja Puolan raja-alueella eilen vavisuttanut maanjäristys tunnettiin myös Suomessa. Kirkonkellot soivat Porissa ja kerrostalot tärisivät Helsingin Herttoniemessä.

      Suurimman järistyksen voimakkuudeksi mitattiin Suomessa noin viisi richteriä.

      - Puhelimet alkoivat soida puoli viiden jälkeen, amanuenssi Katriina Arhe kuvaa Helsingin yliopiston seismologian laitoksen kiireistä iltapäivää.

      Laitos sai useita havaintoja Etelä-Suomesta Poria, Hollolaa ja Kouvolaa myöten. Mittauslaitteet rekisteröivät tärähtelyn Pohjois-Suomessa Kilpisjärven ja Kevon asemilla asti.


      Poikkeuksellisen voimakas järistys
      Maanjäristyksen keskus oli noin 35 kilometriä Itämeren rannalla sijaitsevasta Kaliningradin kaupungista. Poikkeuksellista järistyksessä oli sen voimakkuus.

      - Itämeren alueella on sattunut viimeksi tämän kokoluokan järistys lokakuussa 1976 Viron Osmus-saarella, Arhe toteaa.

      Rakennusten seiniin tuli Arhen tietojen mukaan tuolloin murtumia. Eilisen järistyksen ei kerrottu aiheuttaneen vakavaa vahinkoa. Tuhannet ihmiset pakenivat kuitenkin peloissaan rakennuksista kaduille.

      Ensimmäistä, kello kahden jälkeen iltapäivällä iskenyttä järistystä ei Suomessa havaittu lainkaan. Sen voimakkuudeksi mitattiin Puolassa 4,5 richteriä.


      Täysin mahdollinen myös Suomessa
      Vaikka Suomi on seismisesti hyvin vakaata aluetta, täälläkin rekisteröidään vuosittain 10-15 maanjäristystä.

      - Ne jäävät yleensä alle kahden richterin. Ihmiset havaitsevat vain voimakkaimmat järistykset.

      Viimeisimmän lievän tärähtelyn keskuksena oli Kuusamo syyskuun alussa.

      Yhtä voimakas järistys kuin eilen koettu on mahdollinen myös Suomessa. Arhen mukaan viiden richterin vahvuinen myllerrys ei yleensä aiheuta vahinkoja.

      Seismologian laitoksen keräämien historiatietojen perusteella tuhoisin maanjäristys koettiin ilmeisesti vuonna 1626. Sen voimakkuudeksi on arvioitu neljä viisi richteriä. Vahingoiksi kirjattiin Paltamon kirkon vaurioituminen.

      - Iltalehti, verkkoversio 22.09.2004 -

    • sivuja
      • Jewell

        ei porissa ollut järistyksiä. samaan aikaan vaan joku äijä jutskas niitä kelloja kun oli töissä ja piti-


      • 6,3 ric
        Jewell kirjoitti:

        ei porissa ollut järistyksiä. samaan aikaan vaan joku äijä jutskas niitä kelloja kun oli töissä ja piti-

        romaniassa järisi muutama tunti sitten 6,3 ricteriä


      • Järähtely
        6,3 ric kirjoitti:

        romaniassa järisi muutama tunti sitten 6,3 ricteriä

        Järistykset sadan vuoden ajalta samoissa maisemissa syvyysjakautumaltaan näyttävät kiinnostavilta.

        Suhteellisen pienellä alueella tapahtuu keskisyviä (70-300 km) maanjäristyksiä.

        Vastaavia alueita lähimaisemissa on Välimeressä Liparien ja Santorinin paikkeilla ja Afganistanissa ja niillä on tulivuoria.
        Romaniassa on vain mutatulivuoria.

        Yleensä keskisyviä järistyksiä tapahtuu alueilla, missä mannerlaatta sukeltaa toisen alle ja väännöissä kehittyy niin paljon lämpöä, että kiviaines sulaa paikoitellen.


    • iik.pelkääää
    • Anonyymi

      Eliitille rakentavat maan alle vain suurta luxus pommisuojaa :)
      Sotaa kun tänne kovasti yrittävät Suomeenkin eskaloida ennen kuin Trump pääsee valtaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1833
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1298
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1120
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      64
      988
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      921
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      85
      850
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      833
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe