Jos haluaa tarkastella merten lämpösisältöä

mittausten valossa, ei tarvitse tukeutua pariin ämpärinloiskaukseen
ämpärikertoimineen, todistamaan mittaamatonta aihetta 1700 luvulta lähtien,
mallinnettuna CO2 fudge factorilla, sen kun katsoo dataa, jota on siinä.

http://wattsupwiththat.com/2011/01/06/new-paper-on-argo-data-trenberths-ocean-heat-still-missing/
461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat
  • No miten ne mittasi merten lämpösisällön ilman mittareita.

    Parilla ämpärinloiskauksella vai?

    Äänestä

  • Yllätys yllätys, että suurin osa "mittauksista" oli mallinnettua lämpöä. Mahtaako jönsseli tietää että numeerisesti mallinnettu lämpö on niin epätarkkaa, että teollisuuskin käyttää vielä nykypäivänäkin mielellään kirjallisiakin laboratoriokorrellaatioita lämmönsiirrossa ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ämpäri Ikkuna kirjoitti:

mittausten valossa, ei tarvitse tukeutua pariin ämpärinloiskaukseen
ämpärikertoimineen, todistamaan mittaamatonta aihetta 1700 luvulta lähtien,
mallinnettuna CO2 fudge factorilla, sen kun katsoo dataa, jota on siinä.

http://wattsupwiththat.com/2011/01/06/new-paper-on-argo-data-trenberths-ocean-heat-still-missing/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu