amerikan muffinit

tein fazerin ohjeella amerikan muffineita johon ajattelin lisätä hieman appelsiinimarmelaadia... laitoin myös vähän lisää vehnäjauhoja mutta silti ne levis... miten saisin niistä sellaisia jotka kohoavat ylös päin eikä sivulle?? vähemmänkö leivinjauhetta?
1905
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Käytätkö paperisia vuokia? Silloin kannattaa laittaa vähintään kaksi vuokaa päällekäin niin on tukevampi. Ja metallisissa vuo'issa muffinit ei tietenkään leviä ollenkaan. Jos taikina muuten vaan lätsähtää, niin kannattaa tosiaan tarkkailla leivinjauheen määrää. Itse olen tosin törmännyt resepteihin joissa enempi näyttää olevan parempi. Eli leivinjauhetta tulee yleensä aika paljon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ellu kirjoitti:

tein fazerin ohjeella amerikan muffineita johon ajattelin lisätä hieman appelsiinimarmelaadia... laitoin myös vähän lisää vehnäjauhoja mutta silti ne levis... miten saisin niistä sellaisia jotka kohoavat ylös päin eikä sivulle?? vähemmänkö leivinjauhetta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu