Mäkihypyn mielekkyys?

Se Avarakatseinen

Uljasta pitää olla ! Ja lentää "kotkan" lailla"?

Ja pirunmoinen riski ottaa kun tuulenpuuska puhaltaa.
Tämä Morgenstern putosi 5 metrin korkeudesta ja alas/eteenpäin suuntautuva vauhti oli noin 30 m/s (eli n 100 km/t)
Moni vanha mäki on korjattu profiililtaan. Tarvitseeko hyppyrin nokan tosiaan olla 2-4 metrin korkeudella? Max 0,5 metriä riittää, ja lentorata voi olla alamäki oikein muotoilemalla vain max. 2 metrin korkeudella.

Joo, mutta eihän SE sitten ole "ULJASTA", toteavat urheilumiehet.

Pari uljasta ent. hyppyrimäkeä:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Pitkävuori
http://yle.fi/uutiset/vaarallisen_hyppyrimaen_purkamista_mietitaan/6839319

Lahden "BETONI" korjattiin korottamalla puurakentein vanhaa alastulorinnettä.
Kyseisen mäen suunnitteluvirhe näkyy hyvin esim. linkitetystä kuvasta.
Myöhemmin tehtiin tuuliverkko, että saataisi jotenkin edes joskus vietyä Salpausselän kisojen mäenlaskukilpailu läpivietyä keväisissä etelä= sivutuulissa.

Jahkas Lahden kaupunki saa rakennettua TORI/tunneli-Parkin, rakennetaan koko hyppyrimäkikompleksin ympäri tuulitunnelipussi noin vuonna 2016?

Rahvaan huveja?

0

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

        Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
        Maailman menoa
        63
        2172
      2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        6
        1826
      3. Miten kestätte tyhmiä?

        Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
        Sinkut
        238
        1334
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        970
      5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

        Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
        Kaste
        88
        960
      6. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

        Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
        Ikävä
        187
        926
      7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

        Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
        Tv-sarjat
        21
        905
      8. Onko se liikaa pyydetty

        Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
        Ikävä
        39
        750
      9. Kaatopaikka Inhassa

        Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
        Ähtäri
        19
        746
      10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

        mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
        Sinkut
        93
        719
      Aihe