Kasvissyöjä ei saa mistään K2-vitamiinia, joka ohjaa kalkin kulkeutumista luustoon ja hampaisiin ja pois verisuonista. Niinpä kasvissyöjän kalkki jää verenkiertoon.
http://www.hs.fi/ruoka/Vitamiini joka muuttaa käsityksemme terveydestä/a1389579834839?ref=hs-art-top-1
Verisuonten kalkkiutuminen uhkaa kasvissyöjiä
11
1025
Vastaukset
- 087654321
Niin, parempi tukkia aorttansa sianrasvalla.
- Nöppönen sekasyöjä
Voi, sinua tietämätöntä!
Sianrasva ei tuki verisuonia, mutta kovetetut kasvisrasvat tukkivat. :D - Laardin ystävä?
Kuka on puhunut sianrasvan syömisestä? Sitä saa nykysioista etsiä. Erityisen paljon K2-vitamiinia on edam- ja gouda-juustossa.
Juustojen lisäksi voi vetää sen verran kylmäpuristettua rypsiöljyä, pellanvansiemenöljyä, hamppuöljyä, kookosöljyä ynnä muuta vegekamaa, ettei suonet tukkeudu.
Verisuonten kalkkeutuminen ei ole rasvaa. Se ovat kalkkia. - ei ihan noinkaan
Laardin ystävä? kirjoitti:
Kuka on puhunut sianrasvan syömisestä? Sitä saa nykysioista etsiä. Erityisen paljon K2-vitamiinia on edam- ja gouda-juustossa.
Juustojen lisäksi voi vetää sen verran kylmäpuristettua rypsiöljyä, pellanvansiemenöljyä, hamppuöljyä, kookosöljyä ynnä muuta vegekamaa, ettei suonet tukkeudu.
Verisuonten kalkkeutuminen ei ole rasvaa. Se ovat kalkkia.Sitä kalkkia alkaa kertyä kolesteroliplakkiin, ja huonoa kolesterolia on nimen omaan eläinkunnan tuotteissa (kalaa lukuun ottamatta).
- vitzzzz
Jepjep, verisuonten kalkkeutuminen, perinteinen kasvissyöjien vitsaus josta lihansyöjät ei kärsi.
- Päivitä tietosi
Kolesterolilla ja verisuonten kalkkeutumisella on vähemmän tekemistä keskenään kuin sokerilla ja verisuonten kalkkeutumisella.
- höpötystä
No voi hyvänen aika! K-vitamiinia saa takuulla kasvisruoasta yli tarpeen, koska se tärkeimmät lähteet ovat vihreät lehtivihannekset! Kaikkea sitä kuulee.
- K2vitamiini
K2-vitamiinia nimittäin saa käytännössä eläinrasvasta.
Sen parhaat lähteet ovat juusto, kananmuna, maksa ja voi – siis edellyttäen, että näitä tuottanut eläin on saanut nauttia sitä luonnollista ruokaansa, vihreää. Naudat, lampaat ja kanat muuttavat vihreän luonnonsalaattinsa K2:ksi, me kun emme sitä taida. - Jaysus
K2vitamiini kirjoitti:
K2-vitamiinia nimittäin saa käytännössä eläinrasvasta.
Sen parhaat lähteet ovat juusto, kananmuna, maksa ja voi – siis edellyttäen, että näitä tuottanut eläin on saanut nauttia sitä luonnollista ruokaansa, vihreää. Naudat, lampaat ja kanat muuttavat vihreän luonnonsalaattinsa K2:ksi, me kun emme sitä taida.Jotenkin sinulta unohtui natto(joka menee kaikkien muiden edelle K2-vitamiinin saannissa) ja hapankaali.
- vegggggggg
Liiallinen proteiinin saanti lihansyöjillä/maidonjuojilla saa kalsiumin imeytymään luustosta verenkiertoon. Tästä seuraa osteoporoosi.
p.s. se on nykyisin kalsium, ei kalkki. Päivitä tietosi. - TUrhakkeita
PÄÄÄÄasia ja helpottava tieto on ! Että hekin kuolevat ja jättävät tilansa uusille asukkaille .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso234894Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1614134Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133446Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673096- 892839
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512662Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282453- 372443
- 201675
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1211650