Kaikki kaupoissa myytävät ovat nykyään kivettömiä! Löytyykö mistään enää kivellisiä?
Mistä voi ostaa kivellisiä viinirypäleitä?
11
2461
Vastaukset
- gurrr
Siemenellisiä viinirypäleitä minäkin olen etsinyt!
Espanjassa kivettömiä saa etsimällä etsiä, kun espanjalaiset ymmärtävät olla syömättä niin aromitonta hedelmä. Sitäpaitsi on siementen sisältämä öljy todellinen terveyslääke ja onhan niitä niin mukava narskuttaa.
Korjaan oma kommentti: Nyt ei ole muuta kuin kivettömiä Eteläafrikasta ja Chilestä. Maku melkolailla ok, mutta aroomia ei juurikaan ole.
Syöhän niitäkin, jos ei kunnollisia saa.- Anonyymi
yksi_ulkomaalainen kirjoitti:
Korjaan oma kommentti: Nyt ei ole muuta kuin kivettömiä Eteläafrikasta ja Chilestä. Maku melkolailla ok, mutta aroomia ei juurikaan ole.
Syöhän niitäkin, jos ei kunnollisia saa.Et ole sitten niitä punaisia syönyt? Niissä on enemmän sitä makua ja aromia.
- mjäh
Eikö kukaan tiedä mistä löytyisi?
- Dr.Morse
hiljasta pielee.... terveysvaikutukset huimia. esim syöpä taittuu kuukauden viinirypälekuurilla, kunhan on siemenet mukana!
- se_sama_ulkomaalainen
Dr.Morse ei tiedä asiasta mitään. Jos mausta keskustellaan, onmyönnettävä, että vuodesta 2014 on lajikeiden kehitys ollut nopa. Nyt saa jjopa Suomessakin kohtuullisen hyvältä maistuvia kivettömiä.
Vai olikin vain kysyms siitä, että tukku j amaahantuonti ostivat Suomeen sellaisa eriä jotka ei kelvannut muualle? Ei olisi ekakertaa.
Parhaillaan on Espanjan supermarkeiteissä tarjolla eteläafriikalaisia tummia, jotka ova ihan ok. Siinä on hivenen verran mustikkamaku, jopa.
Kivelliset valkoiset rypälät loppuivat Espanjan marketteissa joulukuussa ja laatu ja maku menivät alas kuin lehmän häntä ja marraskuussa.
- wdqwdqwd
Minuakin kiinnostavat siemenelliset rypäleet.
- Anonyymi
Siemenellisä rypäleitä alettu jälleen myymään Suomessakin.
Joulun alla ja talvella pieniä eriä myytävänä, ainakin K-kaupoissa.
Eli nyt vesi kielellä odottamaan puolisen vuotta. - Anonyymi
Miksi saatana ylläpito poistaa ihan asialliset viestit täältä. Tästä lähtien otan AINA kopion omasta viesteistä ja syötän sen heti uudestaan.
Voisko ylläpito tuodaa esimerkkejä tänne, että tiedetään, onko ko. ylläpidon tyyppi vain huonosti nukkunut vai olisiko sillä asiallisiakin perusteita.
Mutta sehän on selvä, että jos tänne kirjoittaa nimimerkillä "ulkomaalainen" on ylläpidolla kynnys matala poistaa kirjoitukset. Rasistiset kirjoitukset sitävastoin näyttävät olevan ylläpidon suosiossa.- Anonyymi
Johtuisiko mahdollisesti siitä, että viestisi ei liity mitenkään palstan aiheeseen. Tekisi mieli ilmoittaa se asiattomaksi.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1373264Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk712880Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362259Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1112180Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1322033Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva471991Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121396Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville191205Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014- 120959