Nyt on hohhelin putki todella kovaa menossa katki...
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/utsjoki
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/utsjoki
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Eikö edes -40 ole mennyt vieläkään rikki? Ja ennätyksestä ollaan liki 12 asteen päässä. Pitää vissiin ensi kesänä julistaa tällä palstalla jokainen 25 asteen ylitys.
On mennyt jo rikki tuolla -40,0C oli klo 23:30
Ja turha mulle höpötellä mitään ilmastonmuutospropagandaa, utsjoki kun sai apuja stratosfääristä... AO indeksi on alhaisin sitten lokakuun 2013 :
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/daily_ao_index/ao_index.html
http://www.appinsys.com/globalwarming/AO_NAO_files/image001.jpg
Ilmastonmuutos ei liittynyt millään tavalla tuohonkaan -40C alitukseen... JOs AO indeksi olisi miinuksella 5-6, niin silloin olisi ollut -50C nytkin
Voisit lämpenee/Eelis PErmanen tutustua hieman tältä sivulta :
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsreaeur.html
Minkälaista oli ilmanpainejakauma Euroopassa esim. 1960-luvun talvina kun aina niistä hehkutat. Huomaat, että tuuli on käynyt vain idästä silloin enemmän ja koilisesta kuten nytkin. Mitä ilmastonmuutosta siinä on jos tuulensuunta on ollut silloin tuollainen ja viimeisen 10 vuoden aikana tuuli on enemmän käynyt lounaasta ja lännestä kuten oli 1930-luvullakin ?
Kerroppas minulle miten ilmastonmuutos liittyy tuollaisiin asioihin, kuten tuulen suunnan keskiarvo talvella.
Et kai usko tuollaisiin FMI:n pohjoisnavalta interpoloimiin mallinnettuihin ja väärennettyihin pleikkari-lämpötiloihin?
:) no menettelevästi uskon, onhan FMI toki siirrellyt lapistakin sääasemia lämpöisempiin paikkoihin heh
Kittilän Pokassa ja Sallan Naruskajärvellä mitattiin ennen järjestäen suomen kovimmat pakkaslukemat ja ne oli niitä -44...-50 asteen lukemia. Sitten Petteri tuli ja poisti Naruskajärven aseman ja siirsi sen, nyt se on pelkkä "Salla Naruska" ja sitten meni vielä siirtämään Kittilän pokan aseman korkeammalle paikalle, jottei vaan alavalla ja pakkasherkällä paikalla enää mitattaisi entisenkaltaisia lukemia.
Ei taida vaikuttaa millään tavalla Helsinkiin, Jyväskylään ja Sodankylään, joissa on myös lämmennyt:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/muutos-havaittavissa-160-vuotta-mittauksia.html
Miksiköhän ilmatieteenlaitos ei kehtaa esim. 1700-luvun lopun lämpötiloista puhua. Silloinhan oli paljon lämpöisempää kuin esim. 1860-luvulla :
http://www.climate4you.com/images/SeaIceSvalbardSince1769.jpg
Poimit kirsikoita, jos teet trendin 1840-luvulta... katsoppa itse vanhojen merimiesten jäämeren jääkenttä kartta tuosta kuvasta...
Semmoista se on, tuohan on vielä varsin pieni kikka siirtää kylmästä laaksosta sääasema vaaran päälle
http://www.kittilalehti.com/arkisto/pokkalaiset-pelkaavat-pakkasennatyksensa-puolesta.html
Verrattuna NASA:n sekoiluun eteläisellä jäämerellä, jossa poistettiin AGRO poijut kokonaan, koska ilmasto kylmeni liikaa jo sielä, kyllähän tuollainen -25C kylmeneminen 26 vuodessa (1987-2013) alarmistin saa paniikkiin jo varmaan sillain että jalat tärisevät:
http://models.weatherbell.com/climate/ncep_cfsr_t2m_anom_072013.png
http://models.weatherbell.com/climate/ncep_cfsr_t2m_anom_071987.png
Kerrotko vielä, että minkähän takia se "kylmeneminen" aiheuttaa mannerjäätiköiden kiihtyvää sulamista sekä Etelämantereella että Grönlannissa, merenpinnan nousua, jne:
http://climate.nasa.gov/key_indicators
Vastaukseksi ei nyt kelpaa mikään salaliittoteoria tai blogiraapustus.
Eikös me nämä samat keskustelut olla jo käyty läpi... linkkailet minulle noita nasan malleja joka kerta, muista että ne on MALLEJA!! näytäppäs minulle poeka mittauksia noista malleista, mitä niissä otetaan huomioon ?
Et siis edelleenkään pysty vastaamaan.
No, me kaikki muut toki tiedämme vastauksen: Siksi että ilmasto ei kylmene vaan lämpenee.
Oot sää hohheli kova jätkä! Muista, että minä uskon mittauksiin JOS saan lukea mittauksen antajalta minkälaisia ne mittaukset ovat.
En tiedä hohhelista, mutta tuolla sivulla on useita lähdelinkkejä, eiköhän niistä hieman etsimällä löydy tarkempaakin tietoa mittaustavoista:
http://climate.nasa.gov/key_indicators
Niin no kuka sinä sitten olet jos et hohheli ? :)
Kannattaa taas vilkaista tuota globaalia tilannetta, niin ei mene ihan pelkäksi kirsikanpoiminnaksi:
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Kovin pieni ja paikallinen on tämä "jääkausi" taas kerran.
Taitaa olla kuitenkin hieman laajempi tuo kylmempi alue, eikä ihan paikallista... jos se ulottuu Euraasian mantereella Tyynelle merelle asti :
http://models.weatherbell.com/climate/ncep_cfsr_t2m_anom.png
Onpas kovasti paljon punaista tuossa kartassasi, Ei näytä miltään kylmenemiseltä.
Kyllä se ilmasto nyt vaan kylmenee vaikka punaista näyttäisikin kartassa :) ja niin se on tehnyt jo 2002 vuodesta lähtien.
Taidan nyt kuitenkin uskoa ennemmin NASA:a kuin jotain tällä palstalla asuvaa nimimerkkiä, sori vaan.
http://climate.nasa.gov/key_indicators
Niin ja minä taidan uskoa noihin weatherbellin NCEP satelliittimittauksiin, koska ne ei ole mallinnettua lämpötilaa kuten NASA:n GISS data.
Samoihin NCEP-satelliittimittauksiin perustuu myös tuo kuva, jonka mukaan paljon isommassa osassa maailmaa on jatkuvasti normaalia lämpimämpää kuin normaalia kylmempää:
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Itse tykkään enemmän tuosta weatherbellin ulkoasusta, koska se on tarkempi.
Ja jos katsot NCEP-dataa 2002 vuodesta lähtien, niin mitähän siellä näkyy ?? :
http://models.weatherbell.com/climate/cfsr_t2m_1988.png
http://models.weatherbell.com/climate/cfsr_t2m_2005.png
No kylmenemistähän tietysti, enkä usko että tuolle kylmenemiselle on loppua vielä tullut vaan pian ollaan 1980-luvun lämpötiloissa jo Pohjoisella Pallonpuoliskolla.
Mitenkäs se jatkuva merien lämpeneminen, jatkuva merien lämpösisällön lisääntyminen, kiihtyvä merenpinnan nousu, kiihtyvä jäätiköiden sulaminen jne?
Ei taidakaan kylmetä.
Ja kylmä poikkema juuri Euraasian mantereen pohjoisosissa näyttäisi jatkuvan :
http://www.tropicaltidbits.com/analysis/models/gfs/2014011918/gfs_T2ma_global.html
Jäämeri päästää tänne arktiset ilmat, koska AO-indeksi on nyt miinuksella paljon ---> Jäämeren päälle syntyy valtava korkeapaine, joka antaa ilmaa etelämmäksi pohjoisnavalta.
Katsoin suomen kylmimmät paikat vuosittain ja kuinka ollakkaan, nykyään toiminnassa olevia ja sellaisia jotka ovat saaneet olla paikallaan ei ole kuin muutamia. Alin ennätys on Sodankylän Vuotson(1963) ja Utsjoki Kevon(1970) -43,2, että silleen...Toiminnassa olevien asemien ennätysten keskiarvo on -40,3. 33 vuoden ennätyksien asemat on joko lopetettu tai siirretty lämpimämpään paikkaan, näiden ennätysten keskiarvo on -42,2. Ei ole vaikea siis päätellä miksi ei enää -45..-50 asteen lukemia näy virallisissa tilastoissa, kyllä niitä esiintyy mutta Petteri on asetellut ne hellan päälle.
Jahas...Keskiarvoissa ollaan...Ustjoki Kevojärvi -40,2!, no kohta saa tämäkin asema Petteriltä kenkää kun teki tuhmuuksia.
Jos tuo on se "hohheli", niin pelle todellakin.
Eipä taida olla tuo hohheli :) ja täysin faktaahan hän puhui, mehän ollaan nyt vain pari astetta ennätyksestä!!!. jos utsjoealla on 1970 ollut -43,2C