Sokerikoukussa

porsas

Olin usean vuoden mukavasti haluamassani painossa. Sitten tulin raskaaksi ja kuinkas kävikään. Vaikka söin vauvan saatuani valtavasti, oli se terveellistä ruokaa, ei lainkaan herkkuja ja ehkä imetyksen takia jopa laihduin. Silti painoni jäi n. 7 kiloon omasta painosta, ja siinä se on vieläkin, vauva on 11kk.

Ongelmana on, että muutaman kuukauden aikana olen totuttanut elimistöni valtaviin määriin sekä sitä terveellistä ruokaa että sokeria. Ja sitä sokeriakin menee niin tajuton määrä kerralla . Tiedän, että sokerista vieroittautumiseen ei mene kuin pari viikkoa, ja kestäisin ehkä tuon väsymyksen, kiukkuisuuden ja raivon jos olisin yksin. Vauvan kanssa tuntuu että minulla ei ole lainkaan tuollaista sietokykyä. Nytkään ei kestänyt kauaa aamiaisesta (kaurapuuroa, öljyä, hedelmä ja kananmunaa, eli eipä pitäisi olla tästä kysymys) kun tuntui että verensokeri on niin alhaalla että romahdan. Kauppaan! Kaksi isoa munkkia ja suklaalevy niin johan on piretämpi olo ja jaksan taas pysyä reippaampana vauvan uniongelmien ym. kanssa.

Mitä ihmettä kannattaisi tehdä, että pääsisin sokerista eroon? En voi enkä halua jatkaa tätä. Syön koko ajan enkä onnistu yrityksissä syödä säännöllisesti. Olen yrittänyt totaalistoppia mutta myös sokerin vähentämistä vähitellen, eikä ole toiminut. Ja kun uupumus iskee, vain suuri määrä tuntuu kelpaavan, jotta jaksaa taas. Ja esimerkiksi nyt ei tunnu missään vaikka juuri söin ne kaksi munkkia ja suklaalevyn.

Onko kenelläkään ollut vastaavaa? Miten ihmeessä onnistuisin vieroittamaan itseni sokerista ja ehkä sitä painoakin pudottamaan? Kiitos jos joku viitsii vastata asiallisesti, ajatteleepa ongelmastani mitä vain.

4

205

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • porsas-ap

      Lisään vielä että olen yrittänyt myös korvata herkut esim. hedelmillä tai kävelylenkillä. Ei toimi.

    • 2+7

      Itse vähensin kanssa sokerin käyttöä ja korvasin sitä hunajalla ja mulla se autoi kovastikkin. Jätin kokonaan tavalliset jogurtit pois ja makeutan maustamatonta pienellä määrällä hunajaa ja marjoja niin ei tee enään mieli makeaa.

    • 8+20

      Hunajaa voi laittaa puuroon, jogurttiin ja vaikka minne. Hunaja on niin makeetakin ettei sitä tarvi laittaa pajoakaan kun jo maistuu makealle. Itse syö turkkialistajugua ja laitan sinne hunajaa, marjoja niin se on herkkua, teen makeutan vallan pienellä määrällä juoksevaa hunajaa.

    • ihmkummatapa

      Miksi ihmeessä vedät munkkia ja suklaata????? Miksi et syö kunnon ruokaa??????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      73
      1137
    2. 69
      1098
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      63
      886
    4. 94
      840
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      47
      726
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      714
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      71
      631
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      618
    9. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      23
      604
    10. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      580
    Aihe