Olin usean vuoden mukavasti haluamassani painossa. Sitten tulin raskaaksi ja kuinkas kävikään. Vaikka söin vauvan saatuani valtavasti, oli se terveellistä ruokaa, ei lainkaan herkkuja ja ehkä imetyksen takia jopa laihduin. Silti painoni jäi n. 7 kiloon omasta painosta, ja siinä se on vieläkin, vauva on 11kk.
Ongelmana on, että muutaman kuukauden aikana olen totuttanut elimistöni valtaviin määriin sekä sitä terveellistä ruokaa että sokeria. Ja sitä sokeriakin menee niin tajuton määrä kerralla . Tiedän, että sokerista vieroittautumiseen ei mene kuin pari viikkoa, ja kestäisin ehkä tuon väsymyksen, kiukkuisuuden ja raivon jos olisin yksin. Vauvan kanssa tuntuu että minulla ei ole lainkaan tuollaista sietokykyä. Nytkään ei kestänyt kauaa aamiaisesta (kaurapuuroa, öljyä, hedelmä ja kananmunaa, eli eipä pitäisi olla tästä kysymys) kun tuntui että verensokeri on niin alhaalla että romahdan. Kauppaan! Kaksi isoa munkkia ja suklaalevy niin johan on piretämpi olo ja jaksan taas pysyä reippaampana vauvan uniongelmien ym. kanssa.
Mitä ihmettä kannattaisi tehdä, että pääsisin sokerista eroon? En voi enkä halua jatkaa tätä. Syön koko ajan enkä onnistu yrityksissä syödä säännöllisesti. Olen yrittänyt totaalistoppia mutta myös sokerin vähentämistä vähitellen, eikä ole toiminut. Ja kun uupumus iskee, vain suuri määrä tuntuu kelpaavan, jotta jaksaa taas. Ja esimerkiksi nyt ei tunnu missään vaikka juuri söin ne kaksi munkkia ja suklaalevyn.
Onko kenelläkään ollut vastaavaa? Miten ihmeessä onnistuisin vieroittamaan itseni sokerista ja ehkä sitä painoakin pudottamaan? Kiitos jos joku viitsii vastata asiallisesti, ajatteleepa ongelmastani mitä vain.
Sokerikoukussa
4
175
Vastaukset
- porsas-ap
Lisään vielä että olen yrittänyt myös korvata herkut esim. hedelmillä tai kävelylenkillä. Ei toimi.
- 2+7
Itse vähensin kanssa sokerin käyttöä ja korvasin sitä hunajalla ja mulla se autoi kovastikkin. Jätin kokonaan tavalliset jogurtit pois ja makeutan maustamatonta pienellä määrällä hunajaa ja marjoja niin ei tee enään mieli makeaa.
- 8+20
Hunajaa voi laittaa puuroon, jogurttiin ja vaikka minne. Hunaja on niin makeetakin ettei sitä tarvi laittaa pajoakaan kun jo maistuu makealle. Itse syö turkkialistajugua ja laitan sinne hunajaa, marjoja niin se on herkkua, teen makeutan vallan pienellä määrällä juoksevaa hunajaa.
- ihmkummatapa
Miksi ihmeessä vedät munkkia ja suklaata????? Miksi et syö kunnon ruokaa??????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,715007Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk383785Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699253378- 812377
- 241909
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271581Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3531565Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401542Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔151475Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331340