Eväät etymologia

Haukion kala

Mistä tulee sana eväät?

7

1332

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Evääjä

      Tuohan on yksi "evätä" sanan taivutusmuosto.

      • Epääjä

        Voi se olla sellainen taivutusmuosto, jos muostolla tarkoitetaan virheellistä muotoa.


      • evätty

        "Evätä" taipuu kuten "levätä": epään - epäät - epää - epäämme - epäätte - epäävät.


    • Evästäjä

      Koko armas kotomaammehan on saanut nimensä kalojen evistä (Finland = Evämaa). Ei siis ihme, että pureskelemme niitä myös reissun päällä ollessamme.

      Ylä-Kainuun nälkämailla osataan hyödyntää kaloista muutakin. Suomussalami on sikäläisen elintarviketuotekehittelyn helmi, kestomakkara vailla vertaa (ja verta).

      Virolaiset valmistavat nälkäisille matkailijoille tarkoitetut purkkieväänsä joko sea- tai veiselihast. Tässä sitä raavaampata tavarata:

      http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ4NNz9VfSsZ-phUTyli9y_2Tjt5_5IoH5JXh73cLjifXVU3I1X2w
      http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRGFH8C8tV_TKlVxkcA8XyiGyu6BWGyiKRVbL5dZeEgQwbyz3Hd

    • Sana "eväät" tulee sanan "eväs" (taivutusvartalo "evää-") taivuttamisesta monikkoon.

      Sanan "eväs" alkuperä on epäselvä. Sille on varmoja vastineita vain eräissä lähisukukielissä, mutta se on silti selitetty vanhaksi indoeurooppalaiseksi lainaksi. Konstruoidun alkumuodon "jevos" on päätelty tarkoittaneen jyvää tai viljaa tai erityisesti ohraa.

      Lähde: Nykysuomen etymologinen sanakirja.

      • kirvesmies.

        Vastaavasti: kirves, kirveet


      • "Matsäck" ruotsissa.

        Ruotsinkielessä sanotaan "matsäck" eväistä". Kyllä suomenkielen sana eväät tuntuu maukkaammalta kuin ruokasäkki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      11194
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3570
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1474
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1286
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1255
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1206
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1160
    Aihe