Mistä tulee sana eväät?
Eväät etymologia
7
1366
Vastaukset
- Evääjä
Tuohan on yksi "evätä" sanan taivutusmuosto.
- Epääjä
Voi se olla sellainen taivutusmuosto, jos muostolla tarkoitetaan virheellistä muotoa.
- evätty
"Evätä" taipuu kuten "levätä": epään - epäät - epää - epäämme - epäätte - epäävät.
- Evästäjä
Koko armas kotomaammehan on saanut nimensä kalojen evistä (Finland = Evämaa). Ei siis ihme, että pureskelemme niitä myös reissun päällä ollessamme.
Ylä-Kainuun nälkämailla osataan hyödyntää kaloista muutakin. Suomussalami on sikäläisen elintarviketuotekehittelyn helmi, kestomakkara vailla vertaa (ja verta).
Virolaiset valmistavat nälkäisille matkailijoille tarkoitetut purkkieväänsä joko sea- tai veiselihast. Tässä sitä raavaampata tavarata:
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ4NNz9VfSsZ-phUTyli9y_2Tjt5_5IoH5JXh73cLjifXVU3I1X2w
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRGFH8C8tV_TKlVxkcA8XyiGyu6BWGyiKRVbL5dZeEgQwbyz3Hd Sana "eväät" tulee sanan "eväs" (taivutusvartalo "evää-") taivuttamisesta monikkoon.
Sanan "eväs" alkuperä on epäselvä. Sille on varmoja vastineita vain eräissä lähisukukielissä, mutta se on silti selitetty vanhaksi indoeurooppalaiseksi lainaksi. Konstruoidun alkumuodon "jevos" on päätelty tarkoittaneen jyvää tai viljaa tai erityisesti ohraa.
Lähde: Nykysuomen etymologinen sanakirja.- kirvesmies.
Vastaavasti: kirves, kirveet
- "Matsäck" ruotsissa.
Ruotsinkielessä sanotaan "matsäck" eväistä". Kyllä suomenkielen sana eväät tuntuu maukkaammalta kuin ruokasäkki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096866Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1004537L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa463821TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133220Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6281828- 661238
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2021205Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551203- 91199
Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481160