HK:n liha

etoo

HK:n lihatuotteet, nakit, lihapullat ja muut lihat saavat aikaan etovan olon jo heti syödessä ja melkein oksennus tulee kun syö HK:n lihatuotteita. Ainut lihatuote mitä HK:lta pystyn syömään on pekoni.

Kun näitä tuotteita ottaa paketista pois niin esim. nakit ovat ällöttävän limaisia, ihan kuin joku olisi kuolannut niihin ja kylmänä niitä ei pysty ollenkaan syömään, silloin lentää laattaa. Lämpimänä kuten paistettuna, grillattuna, tms. jotenkuten menee mutta syödessä ja sen jälkeen kuitenkin etoo. Monesti ollut oksennus jo kurkunpäässä. Lihapullat taas, kun paketin avaa niin hyi hitto mikä lemu, ihan kuin olisivat jo valmiiksi pilaantuneet. Paistaminen ehkä hieman lieventää tätä lemua ja muu liha (paitsi pekoni), kun syö paistettua lihaa, viimeistään syömisen jälkeen alkaa etomaan, hyi.


Miten tällainen lihatehdas voi pysyä pystyssä ja olenko tosiaan ainut kenellä tällaista?

Mitä myrkkyä HK laittaa lihoihinsa?

6

278

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syö sitten muuta

      Eipä ainakaan minulla ole koskaan ollut moisia ongelmia. "Lemu" voi olla suojakaasu eikä lihapulla. Tai paremminkin näiden yhdistelmä.

      Jos tuo sinulle on noin vaikeaa, niin älä nyt hyvä hölmö syö niitä tuotteita. Kyllä luulisi kaupasta löytyvän muitakin vaihtoehtoja ihan riittävästi. Vaikka osalla ihmisistä onkin joku käsittämätön pakonomainen velvollisuus(?) ostaa vain jonkun tietyn merkin/kaupan tuotteita, niin kyllä, meillä on ihan oikeasti vapaus valita mitä me haluamme kaupasta ostaa. Ja voimme jopa valita sen kaupankin ihan itse. Sinun ei ole pakko ostaa HK:ta, vaikka äitisi, isoäitisi ja isoisoäitisi näin olisivatkin aina tehneet.

      • ap.

        En tietenkään syö HK:n tuotteita, tarkoitukseni ei ollut valittaa että joudun pakosta/periaatteesta syömään näitä vaikka ne etoo. Lähinnä mielenkiinnosta ajattelin kysyä onko muilla samanlaista ja jos joku tietäisi onko jokin ainesosa tms. mistä tämä johtuu?


    • namia ovat ne

      Kyllä ei ole tuollaisia kokemuksia. HK:n tuotteet on eineksinä aivan hyvin, niin hyviä kun einestuotteet yleensä voivat olla.

    • kotimaista

      Siis täysin erilainen mielipide asiasta, HK:n pekoni on jonkun hiilikaivoksen tuotteita, siksi en sitä enää osta, kaikki suomessa valmistetut kyllä kelpaa, samoin kävi Turun sinapille, valmistus kun meni puolaan niin samalla ostaminenkin loppui.

      • Turkulaista

        Onneksi meillä on vielä Auran sinappi!


    • norm

      hk:n rypsivellillä syötetyt sikojen lihat ei maistu minulle . Liha on myös koostumukseltaan ihan erilainen kuin normaali.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      131
      7182
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2569
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1230
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1019
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      947
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      910
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      897
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      774
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      743
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      721
    Aihe