Mitä pataruokaa hirvestä?

Tumpelo

Ajattelin kokeilla tehdä jotain pataa hirvestä, onko kellään hyvää reseptiä? Tarkoitus olisi säilyttää hirven oma maku mahdollisimman hyvin tai tuoda sitä paremmin esille. Ajatuksissa liemen tulisi olla kirkas/"läpikuultavaa". Sori jos terminologia ei ole oikein hallussa.

1

1648

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erämies

      Perinteinen karjalanpaisti hirvenlihasta toimii erittäin hyvin. Reilusti juureksi ja 20 - 30 % possua. Hyvää tulee myös pelkällä hirvenlihalla.

      Kypsytys miedolla lämmöllä ja pitkään. Suolaa vähän ja mausteita ei paljon tarvitse. Ehkä muutama pippuri ja laakerinlehti näön vuoksi. Jos haluaa suurustetta niin Ohrakas on läpikuultava eikä maistu.

      Jos talvenpäälle tekee mieli maustetumpaa pataruokaa niin Burgundinpata hirvenlihasta on yliveto. Suosittelen kokeilemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2534
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2316
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      64
      2310
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      20
      2002
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1519
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      15
      1251
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1093
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe