Kertokaan hyviä mausteseoksia yms. joita saa tavon marketeista helposti ja jotka antavat uutta makua kasvisruokiin normaalin pippurin ja suolan lisäksi?
Uusia makuja kasvisruokiin!?
10
256
Vastaukset
- 1ej49f
Mie ostan välillä texmex maustepussin ja lisään rouheeseen. Makua irtoaa kookosmaidosta tai tomaattipyreestä. Pidän valkosipuli- ja paprikajauheesta.
- Sedä
Vaikka mitä! Mun lempoarit on juustokumina (etenkin kikherneille), roseepippuri, yrtit, kurkuma, korianteri... :D Currylla saa helposti jos ei osaa itse maustaa samanhenkistä. Oih, mausteitahan on lukemattomasti, suolaa ja pippuria en laita juuri ikinä...
- 7+17
Yks hyvä on kanaruokiin mango-currysekoitus. Aika tulista.
Sitä voi muutenkin käyttää.
- nom
Olen itse viimeaikoina hurahtanut kurkumaan, jota toki curryssakin on suurin osa. Antaa kauniin värin sekä vahvan maun ja tuoksun - esimerkiksi keittoihin ja kasvispihveihin passaa mainiosti. Tomaattipohjaisiin ruokiin timjami tuo mukavaa särmää.
En itse ole mikään erityisen kokenut tai taitava maustaja, vaan melkeipä vasta-alkaja ylipäänsä. Sen olen kuitenkin huomannut, että kokeilemalla ennakkoluulottomasti voi saada aikaan varsin maukasta (tai ainakin oppia, mitkä mausteet tai raaka-aineet eivät sovi yhteen :D). Vaikkei käyttäisikään mitään sen erikoisempia mausteita, hyvä maku syntyy hyvien raaka-aineiden lisäksi mausteiden passelista määrästä.
Kasvisliemikuutioillakin makua saa varsin näppärästi ja nopeasti, mutta itse aloin boikotoida niitä havaittuani suurimman osan ko. valmisteista olevan käytännössä lisäaineita. - vegetaali
Kasvisliemikuutioitakin saa luomuna esim. http://kauppa.ruohonjuuri.fi/kasvisliemikuutiot/REFORM-6409944200370/dp.
Kuivista mausteista käytän nykyään esim. timjamia, kynteliä, kirveliä, meiramia - aasialaisista mausteista (juustokumina, kurkuma, sarviapila, korianteri jne.. ) en kovinkaan paljon perusta, ne eivät vain sovi minun makuun.
Hyvien kasvisten monipuolinen käyttö antaa jo hyvin makua eikä mauste-seoksia oikeastaan tarvitse. Parhaiten makua saa tuoreista yrteistä - onneksi kohta on taas kesä ja puutarha tuottaa makua ruokaan. - niinsemaistuu
Garam masala tai curry, jotka molemmat ovat mausteseoksia.
Huvittaa vieläkin kun Kortonki Rämssi maustoi ruokansa jeeralla, kurkumalla, korianterilla, sinapinsiemenillä jne... ja - garam masalalla, joka siis on mausteseos, joka sisältää edellämainitut ja eri tapojen mukaan myös muuta.
Garam Masala on siis mausteseos ja siinä voi olla erilaisia mausteita mukana riippuen ihan tekijän ja maun mukaan. Sama on "curryn" kohdalla - kyseessä on oikeastaan mausteseos eikä curryn-lehdistä kuivattu mauste.
No vieläkin huvittaa tämä Kortonki - luulisi huipputseffin tietävän paremmin.
Noin muuten kasvisruokiin saa makua esim. timjamilla tai oreganolla - kuivattua basilikaa tai rakuunaa voi myös käyttää. - papero
Garam masalaa minäkin suosittelen! Käytän sitä aina papupyöryköihin.
Ostin juuri savupaprikaa, sitä ovat monet kehuneet, mutta en ole vielä kokeillut.
Yks kans mitä pitäis kokeilla on lipstikka. - Kulinaristikokki
Kermalla ja voilla saa kaikesta kasvisruuasta maukasta. Sienet ja sipuli on minun kasvisruokieni perusta. Koskenlaskijajuustolla tulee paras kesäkeitto.
- nams
Tein just kukkakaalisopan ja tuli hiukka liikaa suolaa, mutta hyvää Jos joku haluaa kokeilla niin tässäpä resepti:
noin 1 kilo kukkakaalta
7,5 dl vettä
1 iso keltasipuli
3 puserrettua valkosipulin kynttä
2 kasviliemi kuutiota
2 dl kuohukermaa
valkopippuria , suolaa
Maizena jauhoja 1,5 ruokalusikallista.
Keitä kukkakaalin kukat pilkotun sipulin ja muserretun valkosipulin sekä kasvisliemikuutioiden kera vedessä kunnes kukkakaali pehmeää.
Lisää kerma ja valkopippuri ja anna keiton kiehahtaa. Maistele jos tarvit lisää suolaa.
Soseuta tehosekoittajalla sopaksi, lisää tilkkaseen vettä sekoitettu maizena jauho jos haluat sopasta sakeampaa. Kiehauta uudelleen.
Soppa valmis .
- Sannnnnnni
Nuo tuoreet yrtit ja garam masalat (joka siis tosiaan on mausteseos ja ainakin Intiassa perheenäidit ylpeilevät että tekevät omansa jokainen oman salaisen reseptinsä mukaan) jo mainittiinkin -lisään siis vielä että pippurin sijasta voi koittaa kaikenlaisia chillejä (joilla todella voi hifistellä jos kerran kiinnostuu ja kotikasvatus ruukussa on helppoa. Olen maistanut chillipiparkakkua ja hyvää oli). Ja lisäksi ruohosipuli on maailman helpoin parveke/ikkunalautakasvi ja esim. perunoiden kanssa kiva =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22820905Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964184Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu742848Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv492170Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1921798Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891622Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731561Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1351540Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1681494Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141384