Miksi ihmeessä Varsitieltä puretaan (tai on purettu jo en tiedä, kun en asu kaupungissa) ne hyvännäköiset uudemmat talot? Ja säästetään vanhat?! Katsoin videon youtubesta, miksi ihmeessä uudet puretaan? Perusteluja tälle, saisiko???
Miksi puretaan?!
KemijärviVarsiKumma
10405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei ole maksavia asukkaita. Pitäis päässä puoli ilmaiseksi vuokraamaan kemppalaisten jotta menisi kaupaksi. Toisekseen tulevaisuuden näkymät paikkakunnalla toodella synkeät. Purkuun vain. Loppuu ne juoksevat kustannukset lämmityksestä, sähköstä yms.
Näin on asiat. http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CDwQFjAC&url=http://paatokset.kemijarvi.fi/kokous/20131145-12-8980.PDF&ei=BG_jUoX4Laj3ygPlxoDYDA&usg=AFQjCNGZsWER6SYcoMYH5cMfYH9F1pQcGA&bvm=bv.59930103,d.bGQ
Pillari töihin!
Miten jos niille tuleekin tarvetta?
Keitele-group, kaivosyhtiöt, ym. mites sitten suu pannaan?
käy kuten sodankylässä ettei asuntoja ole tarvitsijoille.
Niin ja jos Biosellu tulee ? Asunnoista tarvetta.
Parempi purkaa tyhjillään olevat asunnot. Tyhjät asunnot tai talot tulevat kaupungille ja veronmaksajille kalliiksi. Rakennetaan tulevaisuudessa uusia asuntoja, jos niille on tarvetta.
Vuokratalojen Vuokra-asukkaille se kalliiksi tulee.Niijen pitää maksaa ne tyhjätki asunnot. Joten purkuun ja rivakasti.
Kallista työtä ne on purkukustannuksetkin. Niitä varmaan vuokralaiset sitten maksaa vuosia.
Toisaalta kyllä nuo vuokrasuntoveivarit löytää syyt vuokrankorotuksiin.
Täällä Roissakin tyhjiä taloja saatu myytyä yksityisille jobbareille.
Vuokrankorotuksia hieman hillitty yleisen painostuksen ja laillisuudenkin hengessä.
Ei noussut tälle vuodelle kuin puolet mitä takavuosina järjestelmällisesti.
Mutta nämä pellet ujuttivat korotukset autopaikkoihi. saunamaksuihin ja varsinkin vesimaksuihin , kymmeniä prosentteja kuhunkin.
Toisaalta nämä taloja ostelleet jobbarit vuokraavat pikkusen halvemmalla ja taas täten tyhjentävät esim. KAS: in asuntoja.
Suuri riski vaan niihinkään on muuttaa kun ei tiedä mitä minkäkin jobbarin kaljun alla viriää.
Mahdollisia myyntiajatuksia, ala-arvoinen asukasvalinta ( mm. juopot, narkit ym.ym. joiden maksatuksen sossu hoitaa) puhumattakaan huolto- ja kaikista kiinteistöpalvelusopimuksista , joista vuorenvarmaan nämä uusio-omistajat yleensä vielä jostain syystä ketjutettu systeemi lipeävät viimetappiin saakka.
Mihinkäs ne pakolaiset sitten pannaan asumaan ?
kuka on sanonut, että tulee pakolaisia...