Musta-aukko teoria uusiksi

10159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ihanko itse olet pähkäillyt? Tuskimpa vaan samanlainen. Tuo pähkäily kun vaatii sekä kvanttifyysiikan, että suhteellisuusteorian osaamista syvällisellä tasolla. Osaatko sinä?

Tuo ei taida vielä olla hypoteesia kummempi. Ei edes vielä julkaistu vertaisarvioidussa julkaisussa. Henkseleiden paukuttamisen aika ei ole ainakaan vielä. Hawking on ennenkin ollut väärässä mm. uskoessaan, ettei mustia aukkoja edes ole. (vedonlyönti aiheesta Penrosen kanssa)

Äänestä
  • Joskus osuu oikeaan ihan hakuammunnalla ja niitä näitä tuumimalla. Eskonkin kannattaisi uskoa enemmän intuitioonsa, niin partaniekka jäisi kenties jopa tieteen historiaan jonkin mullistavan keksinnön ansiosta.

    Äänestä

"Näennäishorisontin purkautumisen yhteydessä vapautunut materia ei olisi tuhoutunut, mutta se olisi muuttumut täysin tunnistamattomaksi alkuperäisestä muodosta."

Mitä tuo tarkoittaa?

Äänestä

suomalaisen www.onesimpleprinciple.com mallin mukaan mustien aukkojen ympärillä ei ole staattista palomuuria, mutta näistä tiheistä ja massiivisista kohteista kuitenkin työntyisi ulos jatkuvana virtauksena niin tiheitä tihentymiä, etteivät meidän laitteet kykene niitä rekisteröimään!

Niiden sisäinen liike olisi niin tiheää ja hidasta, etteivät ne vuorovaikuttaisi meidän laitteidemme kanssa siten että niitä voitaisiin havaita!

Jos astronautti menisi liian lähelle tuollaista kohdetta, todennäköisyys tuollaisen yksittäisen tiheän ja massiivisen tihentymän törmääminen astronautin jonkun atomin ytimen erilliseen tihentymään kasvaisi ja se voisi aiheuttaa ketjureaktion jonka seurauksena törmäyksiä alkaisi tapahtumaan enemmän ja enemmän ja ihminen saattaisi leimahtaa "tuleen".

Tätä voisivat tukea mysteereiksi jääneet itsestään palamaan syttyvät ihmiset

http://www.netikka.net/mpeltonen/mysteeri2.htm

eli meidän läpi työntyisi koko ajan sellaisia tihentymiä joita meidän laitteemme eivät kykene rekisteröimään ja jos sellainen törmäisi suoraan ihmisen sellaiseen tihentymään joista kvarkit koostuvat, niin...

.

Äänestä
  • Savolainen OSP malli on koulupudokkaan sairaiden aivojen houretta.

    Äänestä

  • öiyfgfhkgf kirjoitti:

    Savolainen OSP malli on koulupudokkaan sairaiden aivojen houretta.

    Hauskempia kumminkin kuin Esko-papan narinat ja jorinat.

    Äänestä

Esko on palstan pahin dissari.

Äänestä
  • Olet sekaisin. Hakeudu hoitoon.

    Äänestä

  • öhvlhgckh kirjoitti:

    Olet sekaisin. Hakeudu hoitoon.

    Sinuakaan ei olis kannattanu avohoitoon päästää,mutta toisaalta se on ymmärrettävää kun yhteiskunnan määrärahat sosiaali ja terveyspuolella on mitä on.

    Äänestä

  • käkki kirjoitti:

    Sinuakaan ei olis kannattanu avohoitoon päästää,mutta toisaalta se on ymmärrettävää kun yhteiskunnan määrärahat sosiaali ja terveyspuolella on mitä on.

    Diudiudiu öpälöpäää ööh.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wauuu.... kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/stephen_hawking_murtaa_mustien_aukkojen_tapahtumahorisontin/7052136

Ihan samallainen kuin itse olen pähkäillyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu