Moikka!
Kyselisin sitä että voiko voita/margariinia korvata osittain esimerkiksi maidolla.
Luin että voin voi korvata öljyllä niissä leivonnaisissa jossa rasvaa ja sokeria ei vaahdoteta, mutta montako desiä öljyä vastaa esim 200 grammaa voita.
Mutta pääsääntöisesti kyselen että voiko voita korvata maidolla, kun haluaisin leipoa vähärasvaisempaa.
Kiitos!
Voin korvaaminen leivonnassa?
7
5575
Vastaukset
- pullapelle
Voihan sen korvata mutta maussa tuntuu. Jos haluaa laihduttaa niin ei kannata leipoa herkkuja.
Kokeilin aikoinaan kevytleivontaa mutta en saanut aikaiseksi mitään todella hyvää. Maku ja rakenne kärsivät.
Öljyä noin 1,5 dl riittää koska öljy on 100% rasvaa. - Sokerikin lihottaa
Suosittelen leipomaan sellaista johon voita ei tule. Kuivakakuissa vaahdotetaan muna ja sokeri, lisätään jauhot eikä rasvaa tarvita. Vähärasvaisia leivontaohjeita on netti täynnä joten hakemaan vaan. Öljyssä on kaloreita yhtä lailla kuin voissa joskin terveellisempää rasvaa.
- okdffokf
Itse aloittaisin sillä, että korvaisin voin jollakin kaupan kevyt-rasvaseoksella, joka sopii leivontaan.
- byti7
Ei kannata käyttää leivonassa mitään kevyt tuotteita. Maku on ihan yök.
Kun leivot leivo ihan margariinilla tai voilla.
Se lihottaa jos/ kun ei osaa pitää rajaa hyvän syönnillään.
Sitähän voi sitten liikkua enemmän, jos on mässäillyt enemmän.
Rajansa kaikella.:) - pulloöljy pulla
Pullataikinan voi tehdä ilman voita ja pullatkin on toisenlaisia, kuin voissa leivotut.
Pullataikinaan voin tilalle öljyä tai pullomargariinia.
Pullat on paljon pehmeämpiä, kuin jos ne tekisi voihin. - Terveellistä
Osan voista voi korvat omenahillolla. Toimii.
- TiskinTälläPuolen
Missä se terveellisyys? Omenahillossa on hirveä määrä sokeria, joten se lihoittaa paljon voita enemmän!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804743Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k492949Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78961