mielestäni jääpallo on todellakin liian aliarvostettu laji! En nyt halua mollata mitään muita lajeja, mutta esimerkkinä jääkiekko. Jääpallossa pelaajan pitää osata luistella nopeasti ja kunnon on oltava paljon parempi kuin jääkiekkoilijalla, jos haluaa pärjätä. Lisäksi loukkaantumisia on vähemmän. Ihmetyttää miten laji on niin epäsuosittu, vaikka Suomi on MAAILMANMESTARI! No mutta onneksi täällä Torniossa laji on todella hyvässä suosiossa :) Muutkin jääpallokaupungit voisivat ottaa mallia täkäläisestä jääpalloilusta, täällä juniorimäärät on korkeat ja kannattajia riittää, ei se pakkanen ole mikään este tosi fanille :)
Ja nyt kaikki kiinnittäkää enemmän huomiota tähän herrasmieslajiin, tutustuttakaa lapsennekin tämän upean lajin pariin :)
jääpallo kunniaan!
10
2753
Vastaukset
- JiiÄm
Jääpalloa pelataan neljässä maassa ( Suomi, Ruotsi, Venäjä ja Norja) nuo maat ratkaisevat aina mm-kullan kohtalon!
- Urheilun faktat
Mitaleja on toki noiden mainittujen maiden välillä ollut jaossa mutta harvat on maat jotka niitä ovat saaneet kiekossakaan tai jalkapallossakaan silti harrastuksen laajuus on toista luokkaa myös jääpallossa.
Edellinen kirjoittaja ei ole näköjään ole paljoakaan itseään tiedoilla sivistänyt. Jääpalloa nyt ensinnäkin pelataan USA:ssa ja Kanadassa ja sieltä on maajoukkueetkin, Euroopassa sitä pelataan lähes kaikissa ent. NL:n maissa mutta myös paljon Italiassa, Baltian maissa, Saksassa, Hollannissa jne. Huomattavaa on lajin leviäminen Aasiaan, Japani ja Korea etunenässä, entäs sitten kun Kiinan elpyvä jääpalloilu valtaa enemmän sijaa. Jääpallo on hieno laji jolla on myös laaja kansainvälisyys kasvamassa. Jääpallo on varmasti pian Olympialaji ja siihen kannattaa Suomen satsata, sillä lähtökohtamme on hyvät! - hullujussi3
Urheilun faktat kirjoitti:
Mitaleja on toki noiden mainittujen maiden välillä ollut jaossa mutta harvat on maat jotka niitä ovat saaneet kiekossakaan tai jalkapallossakaan silti harrastuksen laajuus on toista luokkaa myös jääpallossa.
Edellinen kirjoittaja ei ole näköjään ole paljoakaan itseään tiedoilla sivistänyt. Jääpalloa nyt ensinnäkin pelataan USA:ssa ja Kanadassa ja sieltä on maajoukkueetkin, Euroopassa sitä pelataan lähes kaikissa ent. NL:n maissa mutta myös paljon Italiassa, Baltian maissa, Saksassa, Hollannissa jne. Huomattavaa on lajin leviäminen Aasiaan, Japani ja Korea etunenässä, entäs sitten kun Kiinan elpyvä jääpalloilu valtaa enemmän sijaa. Jääpallo on hieno laji jolla on myös laaja kansainvälisyys kasvamassa. Jääpallo on varmasti pian Olympialaji ja siihen kannattaa Suomen satsata, sillä lähtökohtamme on hyvät!Varmistettu,että jääpallo on jo olympialaji?Joku sopimus siitä tehtiin?
- true fan
hullujussi3 kirjoitti:
Varmistettu,että jääpallo on jo olympialaji?Joku sopimus siitä tehtiin?
Asia on omien tietojeni mukaan varmistettu, ja jääpallo on Olympialaji :) Suomi pärjäisi hyvin, jos innostusta vain riittää...
- Mikko1973
...se nimittäin on varteenotettava mitaliehdokas, selvästi enemmän kuin Norja.
- jou
jääpalloa pelataan useassa eri maassa mm. usa, mutta tasokkaimmat sarjat ovat mainitsemasi
- jääpalloveteraani
Täällä Oulussa OLS aloitti luistelukoulun muutama viikko sitten ja lapsia oli paikalla melkein sata, toivottavasti tuosta joukosta joku jää pysyvästi tämän hienon lajin pariin. Oma poikani (9v.) ilmoitti haluavansa mukaan ja nyt on jo täysverinen jääpalloilija ja tietystiu isän vanhat keltaiset pelivehkeet päällä. Terveisiä Tornioon, keväällä nähdään taas finaalissa!
- bandytyttö
Muakin on pitkään harmittanut toi jääpallon aliarvostus. Harva sitä tosin on mennyt paikan päälle katsomaan, vaan negatiiviset kommentit johtuu usein enemmänkin tietämättömyydestä. Ja onhan se niin, että ei ole lainkaan yhtä hienoa seistä pakkasessa kuin istuskella lämpöisessä hallissa olutta siemailemassa. Myöskään media ei oo kyllä auttanut tuossa aseman parantamisessa. Se mistä ei lehdissä kerrota, ei ihmisiä kiinnosta. No, onneksi on olemassa vielä meitä, joille laji on sydämen asia. Ollaan ylpeitä siitä!!
- FireThundara
mie oon ihan samaa mieltä! sitä tosiaan arvostetaan liian vähän! ne jotka sitä mollaa ni ei ymmärrä sitä ihanuutta mikä on raikkaassa ulkoilmassa ja joukkuehengessä! ite pelailen tätä nykyä PaSan E-junnuissa
- jääpalloilija..
ensinnäki haluan itekkin jääpallon kukoistavan mutta se vaan on nyt nii et jääpallo on kuoleva laji.. lisäks jääkiekkoa ja jääpalloa ei voi verrata mitenkää keskenään.. sillä jos jääpalloilija hyppää kaukaloon nii on se aika hukassa siel ku ei oo semmosta kuntoa.. jääkiekkoilija luistelee/taistelee 45 sekunttia täysiä ja tämän jälkeen palautuu samassa ajassa enalleen.. jääpalloilija sen sijaan käyttää vähemmän energiaa sillä vauhtiin päästessään energiaa ei kulu juuri yhtään sillä hyöty on suurempi suorilla terillä ja isolla kentällä.. vaikka puolustaja pelaisi 90 minuuttia pelistä ei se tarkoita lähellekkään että hän olisi käyttäny energiaa niin paljon kuin jääkiekkoilija... itsekkin jääpalloilijan tiedän että kaukalossa kunto loppuu helpommin.. KANNATTAISI TORNIOLAISEN VIELÄ MIETTIÄ ETTÄ MITÄ HERRASMIES PELISTÄ PUHUU KUN TORNIOLAISET ENITEN NIITÄ PUNASIA ON NYKYÄÄN OTTANU.. JOUKKUEENJOHDON TYHMYYDESTÄ PUHUMUTTAKAAN!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733414Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91901Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241279- 1331127
- 1001033
- 60964
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil68961Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6925- 84899
- 34830