Onko tieteilijät onnistuneet muuttamaan eläimen kromosomi määrää siten, että se pystyy vielä lisääntyy?
Onko tieteilijät onnistuneet luomaan eliölle toisen lisääntymistavan?
Onko tieteilijät onnistuneet luomaan eliölle toisen lisääntymistavan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Raamatutustit ovat ainakin puhuneet jostain neitseellisestä syntymisestä...
ovat jeesushuorat synnyttäneet ketään neiseellisesti
> ei
katso
https://www.youtube.com/watch?v=U0u3-2CGOMQ
alhaalta oikealta saat suom. tekstin captions
Monilla eliölajeilla kromosomiluku vaihtelee, eikä se estä lisääntymistä. Ei siis ole tarpeen muutttaa kromosomilukua kys. seikan havaitsemiseksi.
Keinotekoisesti kloonattu on monia normaalisti vain suvullisesti lisääntyviä eliölajeja.
"Onko evoluutiosta tieteellisiä todistuksia?"
On. Evoluutio on luonnossa havaittu ilmiö.
Jos evoluutiota ei ole olemassa. Et ole olemassa!
ei ole olemassa ei myöskään sinua olisi olemassa.Elämän perusta on salaisuus jota kukaan ihminen vielä ei ymmärrä.Jankuttaa ja uskoa voi mitä tahansa
Evoluutiosta on vain fossiilien ja mikroevoluution osalta todistuksia.
Esihistorialliseltaajalta olevien fossiilien perusteella on tehty olettamuksia uusien lisääntymismallien synnystä. Oletuksia ei ole vielä pystytty labrassa todistamaan. Vain murto-osan esihistoriallisen ajan eläinten fossiileista on löydetty, joten yksittäinen löydös voi tuhota evoluutioteorian.
"yksittäinen löydös voi tuhota evoluutioteorian. "
150 vuotta ovat tietyt piirit tätä yskittäistä löytöä odotelleet. Ei ole tullut vieläkään.
Evoluutiosta todistavat useat muutkin asiat kuin fossiililöydökset:
-Havaittu uusien lajien synty.
-Molekyylibiologiset todisteet.
-Vertaileva anatomia.
-Maantieteellinen levinneisyys.
Mikroevoluutio on tieteellinen fakta, mutta uusien lisääntymiskeinojen synnystä on vain fossiileista peräisin olevia olettamuksia. Laittakaa linkki tutkimukseen, jossa uusia lisääntymiskeinoja on syntynyt. Ei taida löytyä yhtäkään.
Neitseellinen lisääntyminen... se löytyy Raamatusta... ja se on totta, koska siinä sanotaan niin!
Mitä ihmeen uusia lisääntymiskeinoja? Mihin niitä tarvitaan? SELITÄ.
xxxxx Evoluutiosta todistavat useat muutkin asiat kuin fossiililöydökset:
-Havaittu uusien lajien synty.
-Molekyylibiologiset todisteet.
-Vertaileva anatomia.
-Maantieteellinen levinneisyys xxxxx
Kaikissa mainituissa asioissa on kyse vain lajinsisäisestä muuntelusta, ei kokonaan uuden lajin synnystä. Kyse on siis mikroevoluutioon liittyvistä todisteista, jotka kuuluvat kreationismiin.
Etelä-Amerikan eläimistö on kokonaan erilainen kuin Australian. Sisäistä muunteluako? Kolmevarvaslaikiaisen vaellut Araratilta Etelä-Amerikkaan Nooan karilleajon jälkeen on mielenkiintoinen ajatus.
Monilla eristetyillä alueilla on runsaasti kotoperäistä eläimistöä, jota ei tavata missään muualla. Ovatko ne kaikki erikseen luotuja. Evoluutio kuitenkin selittäisi kotoperäiset lajit varsin hyvin.
"Evoluutiosta on vain fossiilien ja mikroevoluution osalta todistuksia."
Evoluutio on ainoa havaintoihin sopiva selitys maapallon biodiversiteetin synnylle. Ainoa looginen selitys taksonomialle on lajien vaiheittainen kehittyminen yhteisistä kantamuodoista. Taksonomisten ryhmien yhteiset ominaisuudet selitää vain evoluutio. Selkärankaisilla on siis yhteinen kantamuoto. Jos se ei ole makroevoluutiota niin mikä sitten?
http://www.talkorigins.org/faqs/comdesc/section1.html