Onko soida-verbilla ollut joskus jokin nykykielestä hävinnyt merkitys, joka ilmenee sellaisissa sadatteluissa kuin "lempo soikoon" ja "saamari soikoon"? Itse en ainakaan hahmota, miten Lempo voi soida. Lemmolle voi kyllä soittaa ja Lempo voi itsekin soittaa, mutta miten se soi?
Lemmon soiminen
soıttaja
889
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Voisiko olla että alun perin verbi olikin suoda, siis Lempo/Saamari/Helvetti suokoon? Kansan suussahan joskus tapahtuu vinksahduksia sanasta toiseen. Soida-verbi on jotenkin railakas ja hauska tuollaisissa tulistuneissa tiuskahduksissa.
Niinpä, kuten "jumalauta" on mielestäni alkuaan kuulunut "Jumala auta".
Esikoiseni kuunteli pienenä herkällä korvalla aikuisten (minunkin) suusta voimalla pääseviä purskahduksia, mutta korva väänsi joskus kuulemansa vähän tutumpien käsitteiden muotoon. Kun pikkuinen halusi antaa sanoilleen pontta voimasanalla, saattoi hänen suustaan päästä ponnekkaasti lausuttu "JUNALAUTTA!"
Asun Etelä-Ruotsissa. Täällä kulkee junalautta parinkymmenen kilometrin päässä. Muistan, kun lapsena myös mietin lautaosaa k.o. sanassa. En ymmärtänyt, että siinä oli kaksi sanaa vedetty yhteen. Eikä sana mielestäni ole kirosana. Siinähän pyydetään Jumalalta apua, kun tuntuu, ettei jaksa.
>> Voisiko olla että alun perin verbi olikin suoda, siis Lempo/Saamari/helvetti suokoon?
Taas kuin suoraan Uutisvuodosta!
Korvissahan voi soida mikä vaan, vaikka kirosanat.
Lempo- ja hitto-orkesteri.