Karmiinia proteiinijauheessa

vegsa

No,tänään sattui semmoinen kömmähdys,että ostin kaupasta mansikanmakuista soijaproteiiia. Nyt huomasinkin, että siinä on käytetty värjäyksessä karmiinia :( .
Ei kai sitä nyt palauttaakaan voi. Kai se on pakko käyttää,vaikka koen olevani vahingoksi upeille eläimille. :'( Olen 12 vuotta ja arvelen,että äitini pitäisi minua hulluna, jos pyytäisin palauttamaan pakkausta ''pelkän'' karmiinin vuoksi. En haluaisi tappaa hienoja kokenillikirvoja pelkän proteiinijauheen punertavan värin vuoksi!

4

110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höh, tuollaista välillä sattuu :/ Voithan toki kokeilla saisitko palauttaa sen, jos se tuntuu sinusta tärkeältä :)

    • vegsa

      No nyt se äiti meni sitten ostamaan juuri sitä väärää, vaikka kirjoitin siihen kauppalappuun mahdollisimman tarkasti sen proteiinijauheen nimen, joka on värjätty punajuurivärillä, eikä karmiinilla. Siinä karmiinilla värjätyssä oli kuulemma -30%. Sanoin hänelle, ettei se käy ja siinä on eläinperäistä väriä. No siitäkös äiti suuttui, ja huusi: "Jumalauta sinä käytät sen!". Sanoin vastaan, että en käytä. Kuulemma saan hankkia itse rahat siihen, jos tuo ei muka kelpaa. Noita -30%- tuotteita ei saa palauttaa kauppaankaan ja tarvitsen kuitenkin sitä proteiinia, kun teen lihaskuntoa ja juoksen. Mistäs nyt rahat saan siihen uuteen pussiin? Pyydänkö sitten isovanhemmiltani, josko heiltä liikenisi sen verran? Itselläni kun ei ole penniäkään rahaa.

      • vegsa

        Nyt äiti sanoi, että: "Menee kyllä ihan pilkunviilaamiseksi tämä homma." Ja "Et sinä siihen ennenkään ole kuollut." Sama kun sanoisi, etten minä lihansyöntiin kuole.


    • operml

      Ilmoita lastensuojeluun että äiti ei osta sulle ruokaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2822
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2050
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1768
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      163
      1355
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1331
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      62
      1262
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1122
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      64
      1111
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1059
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1007
    Aihe