Vihaan lunta!!!

kevät, tule pian!

Sääennustajat hehkuttavat tiedotusvälineissä: vihdoin lunta! Miksi kaikkien pitäisi oikein odottaa lumen tuloa? En varmasti ole ainut, joka vihaa lunta: jäätä, liukasta, koleaa viimaa...!!

Onneksi saimme nauttia, ainakin täällä etelä-Suomessa, peräti jouluun saakka lempeistä tuulista, lumettomasta ja jäättömistä kävelyteistä ja luonnosta.

20

1245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hah ja hah

      painu afrikkaan! Ja toisaalta ette te edes tarvi lunta siellä etelässä. Oli kiva kattoa joulurauhan julistusta kun siellä vettä tuli kuin aisaa ja maa oli musta hahahahah!!

    • Haistpa§ka

      Ja eiköhän saatana taas näyttäny lupaavan ens viikoks nollakelejä etelään. Saatanan saatana, auto on taas paskanen ja kaikkia vituttaa. Ja suolaukko pääsee nysväämään sitä paskaa teillemme.

    • pyryttäis kunnolla

      Muutama sentti tuli lunta tänne etelään, joten ei tämä juurikaan naurata. Toivelistalla olis tännekin vähintään metri lunta ja edes viikon ajan -30 lämpöä :)

    • :( _(

      -30 astetta lämpöä?? Mitä lämpöä?? Tarkoitat kai pakkasta..älä hyvä ihminen tuollaista toivo - tehän kuolette siihen paikkaan

    • ¤¤¤¤¤¤

      Minuakin on ärsyttänyt lumen toivojat ja hehkuttajat.

      Sitten olen ajatellut että eihän se toivominen kesää/talvea tee!

      Toivokoon kukin mitä haluaa. Annetaan lumen rakastajien iloita, niin edes joillakin on hauskaa!

    • Ilmoja pitelee

      Viime heinäkuu ei ollut edes puolivälissä, kun sää pitkästä aikaa hetkeksi viileni. Nelosella Anniina Törmästä tuli tuolloin (14.7.) vuoden 2013 ensimmäinen meteorologi, joka kuvaili säätilaa sanalla "syksyinen".

      Miksi jopa keskellä heinäkuuta sää määritellään syksyn kautta? Voitaisiinko tänään 1. helmikuuta esimerkiksi valaistusolosuhteita kuvailla syksyisen hämäriksi?

    • Pakkanen 2014

      Kesä saattas olla pilalla jos nyt alkais kevään tekoon. Jos lunta vihaa niin eikö sitä sitten voi pötkiä karkuun tuonne päiväntasaajan seutuville.:)

    • vali vali

      Sama provo kesät talvet...

    • lumikolloipo

      Muuta syyriaan siellä ei ole lunta.

    • Lunta ja kylmää

      Vituttaa tommoset turhasta valittavat ääliöt, joille mikään sää ei tunnu olevan hyvä.
      Vituttaa myös se jos jouluna ei taaskaan ole lunta.

      • nyhtää köliä

        Säätilat ja sateen olomuodot ovat mitä ovat, niille emme voi tehdä mitään. Aina on jossakin kesä. Voi matkustella ja pidellä lomia, joiden kukkarolle se sopii.


    • Under the Dome

      Lumen vihaajille pitäis olla sellainen kupu jossa ei sada lunta. :)

    • että semmosta

      Kesällä aloittaja valitti kun aina ukkostaa ja ukkostaa, miksi pitää ukkostaa kun hän vihaa ukkosia.

    • Anonyymi

      Talvi on perseestä, paitsi lumeton tai vähäluminen talvi. Toivookohan ne Keski-Euroopassakin, että tulispa maan peittämään ylimääräinen moska, eli lumi, moneksi kuukaudeksi - tuskinpa! Jotain vikaa ilmeisesti niillä päässä, jotka haluavat, että maanpinta ja kasvillisuus peitetään lumella, joka on paljon yksitoikkoisemman näköistäkin kuin kasvit, vaikka kasvit onkin lepotilassa. Mikä siinä paljaassa kasvillisuudessa ja maanpinnassa oikein on niin vastenmielistä?

      • Anonyymi

        Saimaannorppa tarvitsee lunta pesäänsä. Nytkin sitä on jouduttu kolaamaan ihmisvoimin.


    • Anonyymi

      Helsingissä 2020 oli lumeton talvi. Aika harvakseen niitä on.

      • Anonyymi

        Kuukausien keskilämpötilat
        tammi 3.0
        helmi 1.4
        maalis 2.4
        Vastaavaa ei löydy koko mittaushistoriasta.


    • Anonyymi

      Kapinauoden 1918 keväällä lunta oli vielä toukokuussa.

      Kevätpäivä toukokuulla
      Tovereita tuhansin
      Taistelusta uupuneina
      Vesalassa vangittiin.
      Sotasaaliinansa riisti
      Saksalaiset sotilaat
      Paitsi aseet, kellot, rahat,
      Jalkineetkin jaloista.

      Tiet ne viela paikoitellen
      keväthangen peitossa,
      Jota myöten avo jaloin
      Meidän täytyi kulkea.

    • Anonyymi

      Sunnuntaiksi on luvassa toistakymmentä senttiä lunta. Kehtuuttaa kolata. En saa kolattua entisiäkään. Nyt on vielä ihan ok, kun ei sada lunta kuin nimeksi. Pakkasenkin kestää paremmin kuin kaamean lumentulon. En muuta Syyriaan enkä Afriikkaan. Heinola vois menetellä.

      Talven tulo yllättää aina autoilijat, kun renkaitten vaihtoon saa aikoja vasta viikon päästä siitä kun ne talvirenkaat olis jo pitäny olla. Osta kitkat, niinkö? Eivät ole ihan ilmaiset, eivätkä pidä jäällä niin kuin nastarenkaat. Opettele vaihtamaan renkaat, sanoo joku. Ennen vaihdoin, mutta ei tässä uudessa autossa ole edes pultinavaajaa. Tunkin annoin jo pois. Renkaanvaihto on viisainta jättää osaaville. Syksyllä pyysin tasapainotuksenkin, on ollut hyvä ajella sikäli kuin olen ajanut.

    • Anonyymi

      Suomi ei ole ilmasto onnellinen maa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      87
      6549
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4656
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      76
      4367
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4101
    5. 57
      3607
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3098
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2808
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      38
      2404
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      205
      2208
    10. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2076
    Aihe