Suomi MM-kisoihin!

huikeeta!!!!!!!!!!!!

Suomalaisen koripalloilun yksi ehdottomista kohokohdista tapahtui eilen, kun Suomi sai villin kortin Espanjan MM-kisoihin.
Välittömästihän piti kuitenkin alkaa marina "ostetusta villistä kortista" ja tuo ei kyllä pidä paikkaansa. Suomi ansaitsi paikan urheilullisilla tuloksilla, eikä rahalla. Lisäksi Suomi täytti kaikki villi kortti-paikkaan vaaditut kriteerit erinomaisesti.
Mutta nyt saa juhlia ja huutaa. Suomen koripallomaajoukkue pelaa MM-kisoissa!!!

10

187

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pari kolloa

      jos on em kisoissa yhdeksäs ,ja valitaan vuoden joukkueeksi,henry tetmanni vuoden valmentajaksi, niin onhan se aika säälittävää ja velä armopaloilla mm kisoihin.

    • rahajengi

      Jos miehiltä loppui kunto jo em, peleissä, niin miten sitten suuremmissa karkeloissa. Eivät ole vielä sillä tasolla, millä sinne kuuluisi mennä, ja tietenkin pelaamalla, eikä rahanvoimalla. Hukka meidän urheilun perii, jos rahankanssa ruvetaan leikkimään.

      • huikeeta!!!!!

        Suomi ois päässy MM-kisoihin ilman villi kortti-systeemiäkin. Lisäksi Suomi täytti kaikki FIBA:n asettamat kriteerit loistavasti. Oli oikeus ja kohtuus että heidät valittiin kisoihin noin fantastisen esityksen jälkeen! Turhaa marista enää mistään rahasta. Ollaan nyt onnellisia kun tulee menestystä


    • Tiedä mitä muita tulee, mutta ainakin USA tulee samaan lohkoon. Repikiää siitä sitten jutun juurta.....

      • moppipoika

        Tulee Dominikaaninen tasavalta, Turkki, Uusi-Seelanti sekä Ukraina. Noista pari-kolme voittoa ja Suomi on jatkopeleissä. Onnistuu varmasti.


      • moppipoika kirjoitti:

        Tulee Dominikaaninen tasavalta, Turkki, Uusi-Seelanti sekä Ukraina. Noista pari-kolme voittoa ja Suomi on jatkopeleissä. Onnistuu varmasti.

        U-S ja D-T voitettavissa?? Jenkkejä vastaan lepuutetaan Koposta? Näyttää pahemmalta kuin Jatkosota, mut selvittiin tosin siitäkin.


      • Special wild card
        moppipoika kirjoitti:

        Tulee Dominikaaninen tasavalta, Turkki, Uusi-Seelanti sekä Ukraina. Noista pari-kolme voittoa ja Suomi on jatkopeleissä. Onnistuu varmasti.

        Nyt hakemaan the special wild card, jotta Suomi pääse suoraan jatkolohkoon. Vastaava käytäntöä on sovellettu koriksen mm-kisoissa kahdesti aiemmin kun kisojen uusi kasvo on osallistunut. Tuon kortin hinta tulee olemaan joitakin miljoonia mutta se on pikku summa näkyvyyteen ja hirvittävään mahdollisuuteen! Toivottavasti asiaa aletaan viemään eteenpäin, tämä on once in a basket time -tilaisuus! Paavo Arhinmäki keulakuvaksi tälle hankkeelle, viedään Suomi menestykseen!


      • ppp.jjj99
        Special wild card kirjoitti:

        Nyt hakemaan the special wild card, jotta Suomi pääse suoraan jatkolohkoon. Vastaava käytäntöä on sovellettu koriksen mm-kisoissa kahdesti aiemmin kun kisojen uusi kasvo on osallistunut. Tuon kortin hinta tulee olemaan joitakin miljoonia mutta se on pikku summa näkyvyyteen ja hirvittävään mahdollisuuteen! Toivottavasti asiaa aletaan viemään eteenpäin, tämä on once in a basket time -tilaisuus! Paavo Arhinmäki keulakuvaksi tälle hankkeelle, viedään Suomi menestykseen!

        Arhinmäki taitaa olla enemmän jalkapallomiehiä? Nyt vaan sitten hakemus kisoihin kuin kisoihin.


    • GoSudet

      Hieno lohko Suomelle! Päästä pelaamaan USA:aa vastaan on tietysti jokaisen koripalloilijan unelma, ja fanien unelma myös. Lohkossa on helppo veikata, että USA voittaa lohkon puhtaalla pelillä jos ei aivan ihmeitä tapahdu. Muut maat ovat aika lailla tasaisia ja ennakoin että ristiinpelaamisia voi tulla aika paljonkin. Kaikki sijat 2-6 ovat Suomelle mahdollisia, riippuen miten pelit kulkee ja onko kaikki pelaajat terveitä. Kuvaavaa on että ihan varmasti kaikki muutkin maat laskevat pääsevänsä jatkoon tästä lohkosta, ja se on vielä ihan realistinen arvio.
      Mutta luotetaan, että Suomi menee jatkoon ja Barcelonan jatkopeleihin! EM-kisojen alkukohko oli kovempi urheilullisesti!

    • kor1

      miten paljon maksaa liput ja lennot plus hotelli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2477
    2. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1343
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      949
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      123
      832
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    8. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      25
      623
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      596
    10. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      20
      529
    Aihe