minne jätän hakemuksen &/CV:n? Sähköpostilla (minne), vienkö työpaikalle (tiskillekö vaan että tässä olis, ottakaa yhteyttä)?
Jos yritys ei vartavasten hae työntekijöitä...
2
168
Vastaukset
- Jouko12
Lähetät avoimen työhakemuksen työpaikan sähköpostiin.. ainakin itse olen tehnyt näin.. mutta tosiaan hieman ärsyttävät seikka on että monetkaan eivät vastaa hakemukseesi jos et saanut paikkaa..
- kesaduuni_anna
Huomenta "apuap".
Työhakemuksen ja CV:n lähettäminen työpaikan s-postiin on yksi vaihtoehto kuten Jouko12 totesi. Tehokkaampi tapa mielestäni kuitenkin on, jos itse käyt työpaikalla esittäytymässä ja jättämässä työhakemuksen ja CV:n sopivalle henkilölle. Näin voit tehdä hyvän ensivaikutelman etkä jää niin helposti huomiotta kuin pelkän s-postin lähettäjä. Rekrytoinnista vastaavaa henkilöä voit tiedustella työpaikalla muilta työntekijöiltä, jos yrityksessä johon haet on enemmän kuin yksi työntekijä.
Työpaikalle voi myös soittaa ja kertoa itsestään ja toiveestaan päästä heille työhön. Työantaja (tai muu työpaikan henkilö) saattaa kehottaa sinua laittamaan hakemuksen s-posiin, mutta soiton jälkeen hakemusta ainakin tiedetään odottaa ja taas mahdollisuudet huomioiduksi tulemiseen kasvavat. Puhelimitse voit myös saada suoraan tiedon siitä otetaanko työpaikalle ylipäätään työnhakijoita ja jos, niin mitä ominaisuuksia tältä odotetaan.
Toivottavasti löydät työpaikan,
-KesäduuniAnna
www.4h.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä19511768- 298194
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586196Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715116- 424891
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474470Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164373- 1183845
- 813343
- 481821