mm. silakkalaatikkoa, kalkkunaleikkeitä, kanamunia, rasvatonta maitoa, vanukasta, jogurttia.. oli 6-7h huoneenlämmössä.
Silakkalaatikot ovat alumiinivuoassa kartonkikannella.. etenkin ne mietityttää.
Olen pienituloinen, en raskis heittää roskii turhaan, mikäli vielä syötäviä.
Silakkalaatikot ovat alumiinivuoassa kartonkikannella.. etenkin ne mietityttää.
Olen pienituloinen, en raskis heittää roskii turhaan, mikäli vielä syötäviä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Avaamattomissa pakkauksissa ovat olleet.. kauppakassi unohtui tyhjentää. Haluaisin tietää vastakin, jos tapahtuu tälläistä. En ole ylitarkka, mutta en myöskään halua leikkiä terveydelläni, mikä on tärkeämpää.
Munat on varmasti ihan kunnossa, säilyyhän ne kaupassakin huoneenlämmössä. Jogurtin ja vanukkaan laittaisin jääkaappiin ja vetelisin naamaani sitten kylmänä ihan huoletta. Maito on varmaan jo happaman makuinen, mutta sen voisi kuitenkin käyttää esim. makaroonilaatikkoon, perunamuussiin tai uunipuuroon.
Kalkkunaleikkeleen uskoisin säilyneen hyvänä, mutta en mene kyllä takuuseen. Kala pilaantuu aika helposti, mutta siinä laatikossahan silakka oli kypsänä? Hmm. Se on ehkä kinkkisin noista, ite varmaankin maistaisin laatikkoa ja jos maistuisi normaalilta, söisin senkin. Sittenhän se parin tunnin päästä viimestään selvii, jos olikin pilalla :D
Kyllä söisin. Ei ne miksikään ole menneet.
Kaikki ovat kelvollisia.
Kannattaa kuitenkin syödä nopeammin kuin päiväykset lupaa...
Ääntä kohden.....
En kyllä söis kerran mullaki jäi kaheksaksi tunniksi kassiin, sit kun mä söin niin aivan kauhea kipu tuli polveen. Että älä syö.Roskiin vain,
Mulla monesti jääny ruoka työpäivän ajaksi tai yöksi huoneenlämpöön, jos ei ole ehtinyt jäähtyä jääkaappikelpoiseksi siihen mennessä kun lähtö tai uni tulee. Ihan kelpoa syötävää on ollut päivän pari vielä tämän jälkeenkin.
Maito tosin kärsii makunsa puolesta aika helposti, mutta kuten edellä mainittu niin ehkä menee vielä ruuassa.
Maku ja haju sen kyllä kertoo, onko syötävää vai ei.
Tänään leivotaan kakku kermaviilistä, jossa päiväys 15.7.2013.
Purkin avattua todettiin tuote homeettomaksi ja hajuttomaksi.
99% olisi heitätänyt tuotteen roskiin, kuten moni heittää roskiin, jos tuote on päivänkin yli parasta ennen päivämäärää.
Tämä ei ole sitten mikään provo ja se kakku syödään.
Hapantuotteet säilyvät vaikka kuinka kauan.
Yleensä syötävyyden saa selville haistamalla ja maistamalla. Varmuuden vuoksi voi syödä ensin vain vähän.
Parasta ennen ei ole mikään viimeinen käyttöpäivä. Minä ostan vain punalapulla merkittyä riusleipää. Sitä voi syödä melko heti. Tuoreempaa joutuu pitämään kaapissa ennen kuin se on hyvää. Lapsena syötiin aina vartaassa kuivattua reikäleipää ja hyvää oli.
Piimäpurkki oli jääkaapissa niin, että loput juotiin 12 päivää "myöhässä". Ravistettuna oli aivan normaalia.
Aikaisempaan liittyen: kermaviili voi olla vuodenkin jääkaapissa ja vielä käyttökelpoista. Kokemusta on.
Eilen vaahdotin 23.10 viimeinen myyntipäivä olevan vispikerman ja ei mitään vikaa