Suomen mäkihyppy

skihump

Minun pieneen mailmaani ei mahdu sellainen asija kuin Janne Ahosen uudelleen ottaminen olumpiajoukkueseen ei sitten millään.Mies kun on lopettanut jo kahdesti ja pitänyt välivuosiakin niin viellä huolittiin.Voi äitienpäivä,ei se ole ihme että suomen mäkihyppy on tuossa tilassa.mäkihyppy on herkkä laji ei siinä auta pitää välivuosia siinä putoaa kyydistä ,kuin on jo jannen kohdalla käynyt eikä se siitä enään paranna se on 110% varmaa Ahonen vei joltain nuorelta ja kokemusta tarvivalta nuorelta hyppääjältä paikan.Suomen valmennusjohto ei voi ikäänsä vedota että kun jannella on näyttöä aikaisemmilta vuosilta ja kyllähän se näin tietystikkin on kaikki kunnia ahoselle.Vanhojen meriitie mukaan AP Nikkolakin olisi pitänyt ottaa hyppäämään.Näin suomen mäkihyppy ei tule nousemaan lupaan sen.Itävallasta tulee joka vuosi uusia hyppääjiä kun siellä ei iänvanhat meriitit paina mitään.

1

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmettelijä 1

      olet oikeassa, nuoriin pitäisi satsata ja löytää yhteinen harjoittelu ilo ja motivaatio muiden talviurheilijoiden kanssa, kuten puolalainen iloinen olympiavoittaja kertoi TV haastattelussa eilen kisojen jälkeen. Humu työryhmä vei urheilijoiden rahat 2.6mil € ja
      myös vetävät nyt isoa palkkaa, varmaan koko huippu-urheiluyksikkö, kulut varmaan yli 1 milj. € ja talviurheilijoiden apurahat vain 550 000€ vuoteen. Huippu-urheilu-yksikkö jakaa rahat pärstäkertoimen mukaan ja sotkee muutenkin urheilijoiden asiat
      Toistavat fraaseja urheilija keskiössä, urheilijan polku jne. Itse johtaja vastaa juuri mäkihypystä ja yhdistetystä ja purjehduksesta jonka urheilijat saivat 15 apurahaa.
      joutaisi lopettaa koko huippu-urheiluyksikkö jolla ei ole m itään virkaa ja pärjättiin ennekin ilman sitä ja paremmin ja nekin säästyneet miljoona jaettaisiin urheilijoille apurahoina.
      ei tule Suomelle monta mitalia lökäpöksyurheilijat 1-2 Enni jo toi hän on heitä fiksuin Kaisan ammunta ei sujunut/suju, hiihdosta sprintistä saattavat naiset ja viestitä vahingossa tuoda ja naiset jääkiekosta siis joku pronssi eli koko mitali saalis 1 hopea 0-2(3) eli sama kun viimekisoissa 1 hopea ja 3 pronssia.
      laitoin veikkauksen vedonlyöntiin hopeaa 0-1 ja pronssia 0-4 eli minulle ainakin tulee rahaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      154
      4281
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      70
      3980
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      3194
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      124
      2800
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      183
      2517
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      34
      1692
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      58
      1484
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      61
      1410
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      114
      1153
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      17
      1141
    Aihe