Se on nyt tullut suomeenkin , vielä jouluna varoteltiin kypsentämästä kinkkua ylikypsäksi "sehän on jokusien vanhojen ihmisten ruokaa " , nyt sitä tarjotaan jo nuorienkin pöytään , ei siis enää ole seksikästä syödä possuakaan puoliraakana !!!
Ylikypsä possu
9
791
Vastaukset
- Tilaan heti
Sikaa rapeana pinnaltaan ja sisältä niin ylikypsä, että "hajoaa", kiitos.
Al dentteä en kaipaa kuin parsassa ja toivon mukaan sitä ei kohdalle satu kovin usein. - keitto ja kinkku
Possun fileet / paistit, kinkku ja nyhtöpossuksi tehty lapa painii valmistus- ja makumaailmassa aivan eri tasoilla. Kyllä mä fileen haluun mehukkaana, juuri ja juuri kypsänä, kun taas bbq-maustetut totaaliylikypsät lavat tai ribsit nautin taas ihan eri tilanteissa - eri lisukkeiden kanssa. Hyvä kokki pistää koko annoksen balanssiin.
- Kokenut.............
Vai possun filettä "juuri ja juuri kypsänä"! Johan vitsin murjaisit :-)
- keitto ja kinkku
Rautalangasta, ystävä hyvä. Esim. possun sisuria pyydetään joissain ohjeissa vetää 70-80 asteen lämpöön saakka. Kun olen pinnat paistanu, niin uunissa 65 asteeseen ja sit folio niskaan rauhoittumaan - eli aivan alarajalle. Se on just kypsää, mutta erittäin mehevää. Ei kuivaa ja sitkeää.
- Stauno
Eiks noita helv... karjalanpaisteja ja muuta mussua ole tehty iät ja ajat? Nyt some-lampaat vaahtoaa milloin mistäkin teurasjätesapuskasta (vrt. chicken wings)!
- Egokätkijä
Teurasjäte = hot wingsit =proilerin siivet , se vasta on kierrätystä , pannaan vaan jätteeseen marinaadit päälle ja hullu kansa ostaa kovalla hinnalla , muuten joutuisi siivet jauhamaan minkinrehuksi.
- ylikypsäfani
Egokätkijä kirjoitti:
Teurasjäte = hot wingsit =proilerin siivet , se vasta on kierrätystä , pannaan vaan jätteeseen marinaadit päälle ja hullu kansa ostaa kovalla hinnalla , muuten joutuisi siivet jauhamaan minkinrehuksi.
onhan ylikypsää possua syöty ijät ajat muistan kun mummo laittoi possun lavan illalla uuniin ja päivällä pöytään perunoiden kera ja osu ja uppos lapsiinkin .
- sika on parempaa
Lehmänliha on hienoa syödä melkein raakana. En ymmärrä. Se on jo muutenkin sitkeää, kypsänä sitä voi hätätilassa syödä jos muuta ei ole mutta PUOLIRAAKANA. Yök. Anteeksi, sehän on kuulemma hienoa! !
- yliylikypsää
Tuosta kokeilemaan yliylikypsaa nyhtöpossua
http://www.snellman.fi/fi/reseptit/pulled-pork-nyhtopossu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam27014443Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu687303Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2117131Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä655167K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1144889Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754734Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1014515PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *214427Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko784187Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023968