Miljardien aurinkohanke kuutamolle

koska lähettää miljardi kertaa HAARPI,ia enemmin
paistaen linnutkin jo lentäessään.

http://wattsupwiththat.com/2014/02/13/wackadoodle-350-org-protesters-disappear-their-kkk-moment/
10316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kun osaa suomea ja sen verran englanttia, että ymmärrä otsikot, johan pääsee esiintymään asiantuntijana näillä palstoilla...

Äänestä

Kerropas hohheli viimeinkin, miksi sinulla ei ole mitään muuta elämää kuin tuo täysin idioottimainen hörhöilysi ja roskablogilinkkien spämmäys 24/7/365?

Äänestä

No niin, mielipiteitä, mikä on aurinkoenergian tulevaisuus, hankintakustannukset, huoltokustannukset, tuotto kustannuksiin suhteutettuna pitkällä aikavälillä. Afrikan sahara on optimaalinen alue aurinkopaneelien sijoituspaikkana, vai onko? Alueen poliittis-uskonnoliset aatteet ovat haasteena hankkeelle. Käytännössä taitaa olla vaan viisainta hankkia aurinkopaneeli sähköttömälle mökille läppärin varavirtalähteeksi :)

Äänestä

Kyllä nykysin pitäisi rakentamissessa keskittyä rakentamaan vain matala energia ratkasuilla. Autojen päästöissä ollaan jo hysteerisellä tasolla lakisääteisesti.
Samoin lakeja pitäsi käyttää siihen että vain matala energia ratkaisut ylestyvät uudisrakentamisessa. Aurinko paneelit on hyvä juttu samoin lämpöä keräävät aurinko putket. Jotka varastoivat energian lämpimäksi vedeksi. Toimivat oikein hyvin suomessakin. Näitä tekniikoita pitäsi käyttää kauppakekskuksissa ja julkisessa rakentamisessa. Yksi hyvö esimerkki on solar3d
http://www.solar3d.com/
Kannattaa ostaa osakkeita nyt kun ne ovat viel halpoja.

Yleisesti kannattaa muistaa että mitä enemmän aurinko energiaa ja tuuli voimaa ym vastaavia käytetään. Sitä vähemmän tarvitaan kivihiili ja ydinvoimaa.
Esimerkiksi ei verkko sähköä tarvitse mökki on tänä päivänä oikein helppo toteuttaa. Eikä edes tarvitse mistään mukavuuksista tinkiä. Kysymys on enemmän halusta kuin kustanuksista.

Miksi et käyttäsi sitä aurinko paneelia aina läppärin virranlähteenä? Aina kun se on mahdollista. Valinta kysymys. Suosi siis vähän virtaa kuluttavia ratkaisuja kaikissa valinnoissa. Tässä kohtaa esimerkiksi Intel on paljon pidemmällä kuin AMD prosessori valmistajana. Kuluttaa huomatytavasti paljon vähemmän virtaa kuin kilpailija. Miksi et muuten lataisi myös kännykkää aurinko energialla silloin kun se mahdollista on? Miksi ei rakenneta niin vähän virta kuluttavia omakotitaloja että talo tuottaa energiaa enemmän kuin kuluttaa. Ei tarvittasi uusia ydinvoimaloita Suomeen. Mielestäni päättäjien päät ovat todella syvällä ahterissa koska näitä ratkaisuja ei eoteta käyttöön. Työpaikat lisääntyisi ja verotulot saatasiin sopivaan kasvuun. Aloitus pitäsi käynnistää nyt saneeraamalla eniten kuluttavia taloja. Valtion tuki olisi tärkeää tässä.
Samalla tulisi kieltää kaikki rakentaminen joka ei perustu matalaenergia ratkaisuihin.

http://www.energiatehokaskoti.fi/perustietoa/hyva_tietaa/nolla-_ja_plusenergiatalo

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jutta Urpilainen kirjoitti:

koska lähettää miljardi kertaa HAARPI,ia enemmin
paistaen linnutkin jo lentäessään.

http://wattsupwiththat.com/2014/02/13/wackadoodle-350-org-protesters-disappear-their-kkk-moment/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu