Kuinka kauan Kalle on asunut Etelässä kun tuntuu ettei Tornion murretta enään kuule ollenkaan aivan vain Stadin langia heittää äkkiä on pojalla meidän perän murre kadonnut.
Kommentaattori Kalle Palander.
37
782
Vastaukset
- åååpåp
sen töllön saa kiinnikin jos noin risoo.
- Onks tää tai toi.
Sitäpä en huomannukkaan.
- Tatilainen
Sanoit väärin, siis typerryyttäsi vipasit. Pitää sanoa "Tatin lankia".
- noussupäähän
niin samaa mieltä! tosi ärsyttävän kuulonen jätkä,en pysty kuuntelemaan ollenkaan!
- Viadoloros
Onnex ei Karihaaran Langia juttele
- Hilajoen Antti
Pikemminki Viron mongerrukselta se kuulostaa.
http://www.visitestonia.com/fi/kalle-palander-avasi-ontikalla-majatalon - Mie vaan
Kauan on asunut ja vielä kauemmin kiertänyt maailmalla. Koskaan ei ole tämän perän murretta puhunutkaan. Jos tuolla "ex huipu" nicillä meinaat Kallea niin siinä on se ero että sinä et ole ollut huippu ikänä , etkä koskaan tule olemaankaan :D
Maailmanmestari Kalle Palander. Se on pojat semmonen teko että vastaavaa saadaan odottaa todella kauan. - aspestin kaapija
Ei yks tuurivoitto, muiden epäonnistuttua kenestäkään jumalaa tee, vaikka se olisi jopa asunut naapurin naapurina ja tekisi mieli hänen peesissään nostattaa itseä ("minäpä tunnen kallen").
Täys pelle koko tapaus ulkonäköä ja sanomisiaan myöten.- Mie vaan
Maailmanmestaruutta ei voiteta tuurilla. Toistan, maailmanmestaruutta ei voiteta tuurilla. Toivon että ymmärrät? Muistetaan myös maailman cupin voitot. Hieno urheilija kerta kaikkiaan :)
- hkjggh
Mie vaan kirjoitti:
Maailmanmestaruutta ei voiteta tuurilla. Toistan, maailmanmestaruutta ei voiteta tuurilla. Toivon että ymmärrät? Muistetaan myös maailman cupin voitot. Hieno urheilija kerta kaikkiaan :)
Kyllä se oli pelkkää tuuria, ei muuta.
- nxbxlslx
hkjggh kirjoitti:
Kyllä se oli pelkkää tuuria, ei muuta.
Joo ihan tuurillahan niihin kisoihin päästään ja voitetaan. Kumma juttu että sitä tuuria jatkui vielä monta vuotta maailman cupissa. Toisilla sitä tuuria näyttää olevan, mutta sulla sitä ei ole ollutkaan, eikä tule olemaan.
Kateellisuutta vaikuttaisi kuitenkin siunaantunut senkin edestä. Mutta eihän sitä tarvitse ihmetellä, pelle olet!
- LaJu.
Ei kyllä minä Kemiläisenä arvostan Kallen saavutuksia,tälläperällä ei ole rinteitä missä voisi harjoitella on aina lähdettävä Rovaniemelle vähintään ja hänen vanhemmat ovat tehneet kovan työn kun ovat olleet asiassa mukana ja kuljettaneet häntä ei ole tullut helpolla menestystä.Voihan sitä muutkin yrittää.
- Tp47-forever
Mistä nyt tuulee, kun kingien talkoomies torniolaisia kehuu?positiivinen yllätys:)
- zzxxx123
niinhän se menee, kotikylällä haukutaan ja räksytetään ja naapurikylällä arvostetaan.
- epätietoinen mäkikot
Onko jossakin jokin lakipykälä, joka kertoo miten ja millä murteilla ihmisten pitää puhua?
- Kone- ja painovoima
Mäenlaskua? Heh, joka jätkä osaa laskea mäkeä. Tuurissaan kuka ekana alhaalla. melkosen typerää hommaa eikä tartte osata taikka jaksaa mitään. Hemohessi-Karpaasillakin paremmat saavutukset.
- jänöjussi
Mene kokeileen.
- Mie vaan
Juu ilman muuta menehän mukaan mäenlaskuun. Saatat tehdä tilin sillä siitä maksetaan ihan kivasti. Mut hei ota vakuutus eka ku voi mennä nokka poskelle :D
- TP-47 Foreverille.
En minä Torniolaisia kehu vaan Kallea ja hänen saavutuksia,teitä Torniolaisia kehuu Haaparanta joka vie teiltä tuhkatkin pesästä.
- aaaaahö
Kallella ei ole ainakaan tyhjä pörssi.Kyllähän Se jo köyhempiä tekee katelliseksi.
- protestilistaa ku
Olipa kuiten velkomustuomio
- NäiN
protestilistaa ku kirjoitti:
Olipa kuiten velkomustuomio
Rahako se on ratkaisu kaikkeen ja tekee autuaan onnelliseksi ?
Yleensä tahtoo olla päinvastoin ...
- södfihgsaödfhgöiou
Kalle BIG respect!!
Puhukoon mitä murretta haluaa, ei kuulu Torniolaiselle murrefriikille miksikään! - Leikkijät on eriksee
Tuli sitä mäkeä laskettuna pikkupoikana, sitten tuli muuta puuhaa niin ettei jäänyt sille tasolle. Aikuisten hommia ja yhteiskuntaa tukevia.
- vdkbcj
Kuule, sosiaalipalvelujen suurkuluttaminen ei ole yhteiskuntaa tukevaa hommaa.
- Kuulekuule
vdkbcj kirjoitti:
Kuule, sosiaalipalvelujen suurkuluttaminen ei ole yhteiskuntaa tukevaa hommaa.
Mee sitte töihin inisemästä.
- nchkbvgjb
Kuulekuule kirjoitti:
Mee sitte töihin inisemästä.
Meinaatko että pitäis vielä toinenkin työ hommata, että saan maksaa enemmän veroja tuommosen luuserin sosiaalitukien maksuun?
- Meinaanmeinaan
nchkbvgjb kirjoitti:
Meinaatko että pitäis vielä toinenkin työ hommata, että saan maksaa enemmän veroja tuommosen luuserin sosiaalitukien maksuun?
Joo, mummojen potkimisen ohella toinenkin työ olis hyvä sulle, kaikkia se leipä elättääkin.
- vj cgkb
Meinaanmeinaan kirjoitti:
Joo, mummojen potkimisen ohella toinenkin työ olis hyvä sulle, kaikkia se leipä elättääkin.
Lopeta sie katteellinen luuseri leivän syöminen niin säästyy niitä verovaroja. Onneton rukka olet.
- MVM81
höpö jäbä
- risu kasa
Tälle pilanderille kävin sama juttu ku tolle jauhojärvelle että ku muut kaatu niin sattu tuuri ja tuli ekana.
- Kiitos kalle/musti
Ooppa katkera sie "risukasa", säälittävä kateuden lähettiläs.
Kalle ja Musti huippu esimerkkejä määrätietoisesta työstä joka tuo sen menestyksen ennemmin tai myöhemmin ja sanomisille vastinetta. - halle, lujaa
Mites se sinun urheilu-ura menikään? Oliko vaan huonoa tuuria ettei menestystä irronnut edes alasarjoissa? Vai olitko se kaikkein vähälahjaisin, joka ei päässyt edes niihin alasarjoihin ja nyt kohta kesi-ikäisenä 30-40kg ylipainoisena luuserina yrität mollata menestyneitä? Kerro selityksesi, niin osaa nuoret välttää joutumasta tuommoiseen surkeuteen.
- Anonyymi
Palle boi perseeseen voi ja ei ku siannahkaa pääki mahtoi maksaa maltaita
- Anonyymi
Torniossa mitään erityistä murretta ole olemassakaan.
- Anonyymi
Vasta bongattu Espanjassa golffaamassa
https://m.youtube.com/watch?v=2tzTxTq0uNk - Anonyymi
voki on opettanu kallenspamlaan stadia,
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011610- 2101487
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591000Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54777Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49755The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5702Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40696Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36695