Pari probleemaa

Pohdiskelijako

Elikkä ensimmäiseksi kysymys muuntajasta. Tapahtuuko muuntajan toisiokäämiin indusoituneen jännitteen lisäksi toisikäämissä myös itseinduktiota,kun virta pyrkii kasvamaan, jolloin virta kasvaisi ja olisi samssa vaiheessa ensiökäämin virran kanssa.

Ja toiseksi hiukan samantyyppinen kysymys. Miten värähtelypiiriin tässä tapauksessa vaikka dipoliantenniin saadaan syötettyä lisäenergiaa induktiivisen kytkennön kautta. Oppikirjani selostaa tämän todella epäselvästi. Tapahtuuko induktion lisäksi virran kasvua vastustavaa itseinduktiota jamiten tämä saadaan oikein tahdistettua? Kiitos jo etukäteen.

14

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enmuista

      En osaa laskea tälläisiä laskuja, mutta olen käsittänyt että reistiivisellä kuormalla toision virta indusoi ensiöön jännitteen, joka pienentää ensiön induktanssia. Näin kuormituksen vaikutus siirtyy ensiöön.

      Reaktiivisella kuormalla tilanne mutkistuu ja varsinkin vielä värähtelyn esiintyessä.
      Radiotekniikassa oli jotain Q-hyvyysarvoja ja k- kytkentäkertoimia.

    • Pohdiskelijako

      Eli tapahtuuko toisiopuolella virran jälkeenjäänti jännitteestä, mikä tuntuisi loogiselta. Johtuisiko tämä puolestaan vain induktiovirran luonteesta muuttua kasvavan vastakkaisen kentän tahtiin aluksi hitaammin tässä tapauksessa, koska ensiöpuolen itseinduktio jo aiheuttaa virram jälkeen jäännin ensiöpuolella. Vai kun induktiojännite on aluksi suurimmillaan toisiokäämissä myös toisiokäämissä tapahtuu tämä virran jälkeenjäänti itseinduktion kautta. Onhan täälläkin virta kasvava.
      Hankala asia tässä on juurikin tuo toisiopiiri, jossakäämi on ikäänkuin jännitelähteenä, mutta myös virtaavastustavana komponenttina
      Voi kyllä olla, että jauhan tässä saman asian kahteen kertaan. Toivottavasti viiisammat selventävät.

      Tuon on värähtelypiirin jätän oman onnen nojaan :D ei näillä pohjatiedoilla oikein aukea :(

    • Tietämätön

      Minkälainen on muuten yleensä käämiin indusoituvan jännitteen ja virran vaihe-ero? Onko tilanne sama kuin ac piirin käämissä? Esimerkiksi jos pelkkään käämiinkytketään lamppu niin onko virta jäljessä vai välitön, kun käämiin indusoituu jännite?

    • Tietämätön

      Olisiko kellään tietoa kun olen hiukan hämilläni tästä asiasta. :(
      Onko siis käämi myös virtaa vastustava komponentti jos se on itse piirin jännitelähteenä?

      • Mr. Voac

        Kun on kyse vaihtosähköstä, käämissä jännite kulkee virtaa edellä. Jos olisi kyseessä puhdas induktanssi, olisi vaihe-ero 90 astetta.
        Kumpi kulkee edellä on helppo muistaa kapasitanssista. Konkka on sähköämpäri, johon varausta ts. jännitettä ei voi tulla ennen kuin sinne virtaa jotain.


    • Tietämätön

      Eli jos käytetään kytkentää, jossa käämiin on kytketty lamppu ja tähän käämiin saadaan indusoitua jännite niin jännite on piirissä vortaa edellä? Olenko aivan hakoteillä nyt tässä? Kiitoksia jo!

      • Mr. Voac

        Niin se menee.
        Tehonsiirrossa puhutaan usein cosini fiistä. Pätöteho on U x I x cos fii ja fii on virran ja jännitteen vaihe-ero. Sähköverkossa jännite on käytännössä aina edellä virtaa, koska verkon kuormasta valtaosa on induktiivista.
        Näennäisteho on ohmin laista tuttu U x I, mutta virran ja jännitteen ollessa eri vaiheisia, pätöteho on aina pienempi kuin näennäisteho. Erotusta kutsutaan loistehoksi. Loistehoa kannattaa teollisuuskäytössä kompensoida joissain tapauksissa suurilla konkkapattereilla.

        Lisätietoa googlaamalla pätöteho, näennäisteho, loisteho.


    • IkuistaRakkautta

      Heh heh, tuo kaikki johtuu siitä että radioaalto fotoneista laajentuu kahtakertaluokkaa pienempiä tihentymiä ns ikuista asiaa joka laajetessaan toisiokäämiin aiheuttaa mainitun kaltaiset ilmiöt.

      :):):)

      Savoy Teatteri

    • Tietämätön

      Mr. Voacille iso kiitos ja kumarrus!

    • Tietämätön

      Hmm. Entäs tilanne itse generaattorissa? Fysiikan kirjassani kukee, että virta ja jännite ovat samassa vaiheessa jos piiri on kiinni ja muu piirin induktanssi oletetaan nollaksi. Onhan sielläkin käämi... Mr. Voac once again? :D

    • Tietämätön

      Niin aiheuttaako generaattorikin itsessään vaihe-eroa? Tätä ongelmaa auttavaa tietoa en ole löytänyt mistään.

      • kjbbvh

        Generaattorin loistehon tuotantoa säädellään magnetoinnilla.

        Wiki: "Automaattinen jännitteen ja loistehon säätö toimii siten, kun loistehon tarve verkossa kasvaa, lisätään virtaa apukoneen staattorille, jolloin myös magnetointivirta kasvaa ja generaattori tuottaa enemmän loistehoa"


    • 1234+5678

      Muuntaja käsitellään teoreettisessa sähkötekniikassa johtona, jossa on kela poikittain, ja muuntosuhde on 1, jolloin ensiö- ja toisiojännite ovat kuormittamattomassa muuntajassa yhtäsuuret ja samanvaiheiset. Ensiöpuolella tietysti kulkee magnetointivirta tuon kelan läpi.

      Muuntajan hajakenttä näkyy johdossa sarjainduktanssina, joka aiheuttaa jännitteen alenemisen ja vaihesiirron ensiön ja toision välillä, kun muuntajaa kuormitetaan.

      Vaihtosähkögeneraattoreissa on tarkoituksella suuri hajakenttä ja sarjainduktanssi, joten kuormitettaessa jännite alenee ja vaihesiirto kasvaa. Tuo kompensoidaan magnetointia ja kierroslukua säätämällä.

      Antenniin energia etenee muuntajasta aivan samoin kuin mihin tahansa muuhunkin kuormaan, jolla on sama impedanssi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      3065
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1580
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1332
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1294
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1196
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1158
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      119
      989
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe